CHANGE  LANGUAGE

İsmailağa Cemaati Cübbeli’ye savaş açtı..Cübbeli mahrem konularda sözünü tutmadı

İsmailağa Cemaati Cübbeli’ye savaş açtı..Cübbeli mahrem konularda sözünü tutmadı

İsmailağa Cemaati’nden ‘Cübbeli Ahmet’ açıklaması

İsmailağa Cemaati’nden yapılan açıklamada Cübbeli Ahmet’in katıldığı televizyon programlarında ‘cemaatin birliğine zarar getirecek ifadeler kullandığı’ ifade edildi.

İsmailağa Cemaati, kamuoyunda ‘Cübbeli Ahmet’ olarak tanınan Ahmet Mahmut Ünlü ile ilgili açıklamada bulundu.

İsmailağa Cemaati’nin sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada şu ifadeler yer alıyor:

“Bismillâhirrahmânirrahîm

Muhterem kardeşlerimiz, öncelikli gündemimiz Gazze’de hâlen devam etmekte olan soykırımın bir an önce durması ve bölgedeki kardeşlerimizin salâha çıkmasıdır. Duâlarımız ve maddî-manevî imkânlarımızla kardeşlerimiz için seferberliğimizi sürdürmekteyiz.

Bununla beraber, başta ihvân ve muhibbânımız olmak üzere kamuoyunun gündemini meşgul ettiğini gördüğümüz bazı hususları açıklığa kavuşturmak üzere bu açıklamayı zorunlu olarak yaptığımızın bilinmesini isteriz. Mahmud Efendi Hazretlerimiz (Kuddise Sirruhû), İslâm’a adadığı hayatı boyunca ilmi ve tasavvufî terbiyeyi aynı çatı altında birleştirerek tasavvuf tarihinde mühim bir dönüm noktası teşkil etti ve bizlere, halife tayin ettiği Hasan Efendi Hazretlerimizin (Kuddise Sirruhû) riyâsetinde büyük bir dava miras bıraktı. O büyük velînin âhirete irtihâlinden sonra bizleri şeyhsiz bırakmadığı için Mevlâ Teâlâ Hazretlerine nihâyetsiz hamd ediyoruz.

Mahmud Efendi Hazretlerimiz (Kuddise Sirruhû), büyük bir davaya dönüşen usûlü doğrultusundaki ilmî faaliyet ve tarîkat hizmetlerinin idaresi için 2005 senesinde Hasan Efendi Hazretlerimizin (Kuddise Sirruhû) riyâsetinde, cemaatimizin hocalarından oluşan bir istişare heyeti tayin etmiştir. Cemaatimizin yurtiçi ve yurtdışı hizmet ve faaliyetleri o tarihten itibaren İsmailağa İstişare Heyeti’miz tarafından idare edilmiştir.

Mahmud Efendi Hazretlerimizin (Kuddise Sirruhû) âhirete irtihâlinin ardından da altın silsilenin 37. halkası, şeyhimiz Hasan Efendi Hazretlerimizin (Kuddise Sirruhû) meşîhatinde ve İsmailağa İstişare Heyeti’mizin idaresinde aynı esas ve usûle riayetle, birlik-beraberlik içerisinde yürütülmektedir. Bununla beraber, Mahmud Efendi Hazretlerimizin (Kuddise Sirruhû) âhirete irtihâlinden sonra Hasan Efendi Hazretlerimizin (Kuddise Sirruhû) talimatı gereği, başta râbıtanın Mahmud Efendi Hazretlerimize (Kuddise Sirruhû) yapılması olmak üzere, tarîkatla ilgili diğer vazifeler herhangi bir değişikliğe uğramaksızın devam etmektedir. Cemaatimizin hocalarına tebliğ edilen bu karar ilk gün olduğu gibi bugün de aynı şekilde uygulanmaktadır.

“Merkezi temsil etmeyen kişiler”

İsmailağa İstişare Heyeti’mizin kararı ve uygulaması bu şekildeyken merkezi temsil etmeyen bazı kimselerin bu kararlara muhalif görüşlerinin cemaatin tamamına teşmil edilerek eleştiri konusu yapılması son derece yanlıştır. Buna rağmen, Cübbeli Ahmet Hoca’nın sohbetlerinde ve katıldığı televizyon programlarında merkezi temsil etmeyen münferid söylemler üzerinden cemaatimizin birlik ve beraberliğine zarar getirecek ifadeler kullanması ve râbıta gibi, tarîkatın mahremi ve özeli olan bir konuda tefrika varmış gibi söylemlerde bulunması rahatsızlıklara sebebiyet vermektedir.

“Her seferinde özür beyan edildi”

İhvân ve muhibbânımızdan akl-ı selîm kimseler, cemaatimizin büyüklerinin ve ileri gelen hocalarının Cübbeli Ahmet Hoca’yı ziyaret ederek, ilgili konu hakkında istişare edilip edilmediğini düşünmüş olabilirler. Bilinmelidir ki cemaatimizin ileri gelen kıymetli hocaları, Cübbeli Ahmet Hoca’yı evinde defaatle ziyaret etmiş ve cemaatle ilgili konuların umumun önünde kürsü veya televizyon kanallarında değil hususi meclislerde muhataplarıyla konuşulması gerektiğini ifade etmişlerdir. Yapılan bu görüşmelerde Cübbeli Ahmet Hoca da her seferinde özür beyan etmiş ve bu tür mahrem konuları kürsüye ve televizyon kanallarına taşımayacağına ve muhatapları ile bir araya gelerek görüşeceğine söz vermiştir. Buna rağmen, sohbetlerinde ve katıldığı televizyon programlarında, yapılan istişare ve görüşmeler neticesinde alınan karara aykırı olarak yine cemaatimizin mahrem konularını açmış ve hiçbir görüşme olmamış gibi aynı tavrı sürdürmüştür.

İsmailağa İstişare Heyeti olarak, cemaatimizin iç meselesi olan konularda kamuoyunu meşgul etmemek ve mahrem esaslarımızı tartışma mahalline getirmemek için herhangi bir açıklama yapmayı bugüne kadar doğru bulmadık. Mahmud Efendi Hazretlerimizin (Kuddise Sirruhû) hâli hayatında zât-ı âlilerinden sonrasıyla ilgili herhangi bir şey konuşmayı tasavvufî ahlâk açısından uygun görmediğimiz gibi, Hasan Efendi Hazretlerimizden (Kuddise Sirruhû) sonrasıyla ilgili herhangi bir şey konuşmayı doğru bulmuyoruz. Akl-ı selîm sahiplerinin çağrılarının ortaya çıkardığı zarurete binaen bu açıklamayı yapmayı uygun gördük.

Sözlerimize son verirken, Mahmud Efendi Hazretlerimizin (Kuddise Sirruhû) bizlere bıraktığı bu mukaddes mirasın aynı usûl üzere muhafazası hususunda Mevlâ Teâlâ’dan muvaffakiyetler diliyor, bizleri her türlü tefrika ve ayrılıktan korumasını niyâz ediyoruz.”

Kaynak: HaberVitrini.Com

Diyar21Haber
SPOR

Tete Panathinaikos’a imza atıyor…

ASAYİŞ DÜNYA

Dün Rusya’da bombalı saldırı düzenleyen terörist bugün Bodrum’da yakalandı

Bilim ve Teknoloji

Katlanabilir iPhone Bugün Tanıtılsa, Nasıl Olurdu?

Bilim ve Teknoloji

Makyajlı Hyundai Bayon, Türkiye’de Satışa Sunuldu: İşte Aşırı Cazip Fiyatı

DÜNYA OrtaDogu

Mahmud Ahmedinejad’a suikast girişimi…

HAYVAN Köpek Saldırıları

SOKAĞIN HAYVANLARI

MAGAZİN

Melisa Doğu’dan yeni imaj!

Bilim ve Teknoloji Yaşam

Deodorantların Bazı Kıyafetlerde Neden Beyaz Leke Bıraktığını Açıklıyoruz! (Niye Her Giyside Olmuyor?)

Fenerbahce SPOR

Jose Mourinho’dan maç sonu olay sözler! ‘Kabul edilemez’

Bilim ve Teknoloji

Xiaomi Buds 5 tanıtım tarihi resmi olarak açıklandı

Tv

Gelinim Mutfakta yeni sezon sunucu kim oldu? Nursel Ergin Gelinim Mutfakta programından neden ayrıldı?

YEMEK / GIDA

Türk mutfağı dünya genelinde tanınan ve sevilen zengin bir mutfaktır

Bilim ve Teknoloji

Nissan Silvia tekrardan piyasaya sürülecek, üstelik yeni versiyonuyla

Bilim ve Teknoloji

Huawei Mate 70 lansmanı ertelendi, işte sebebi

Bilim ve Teknoloji

SpaceX 843 milyon dolarlık planı açıklandı

DÜNYA OrtaDogu

Esad’ın askerleri Suriye’de Mehmetçiğin gözlem noktasına saldırdı

SPOR

Dünya yolları İstanbul’da konuşacak: IRF Dünya Kongresi Türkiye’de gerçekleştirilecek

Fenerbahce SPOR

Şampiyonlar Ligi 2. eleme turunda Fenerbahçe turun kapısını araladı

DÜNYA MAGAZİN

Brezilya’da en çok izlenen ilk beş diziden biri: ‘Maraşlı!

POLiTiKA & SiYASET

CHP’nin ‘Torpil Listesi’ ortaya çıktı!

He paid 1,200 TL for…

He paid 1,200 TL for 2 glasses of pomegranate juice,…

  Temmuz 17, 2024

Han betalte 1200 TL for…

Han betalte 1200 TL for 2 glass granateplejuice, og politiet…

  Temmuz 17, 2024

82 safaribiler ble kontrollert én…

82 safaribiler ble kontrollert én etter én i Alanya Under…

  Temmuz 17, 2024

The penalty for having a…

The penalty for having a house party in Alanya has…

  Temmuz 16, 2024

Straffen for å ha en…

Straffen for å ha en hjemmefest i Alanya er fastsatt…

  Temmuz 16, 2024

En buss med turister hadde…

En buss med turister hadde en ulykke i Muğla: 2…

  Temmuz 14, 2024

Leieøkninger og nye regler i…

Leieøkninger og nye regler i Antalya Antalya eiendomsmeglere og forretningstilhengere…

  Temmuz 13, 2024

Rent Increases and New Regulations…

Rent Increases and New Regulations in Antalya Antalya Realtors and…

  Temmuz 13, 2024