CHANGE  LANGUAGE

Ne Oldu Ne Bitti – İl Sağlık Müdürü Berk: Her bir sağlık çalışanının farklı 1 kahramanlık öyküsü var!

İl Sağlık Müdürü Berk: Her bir sağlık çalışanının farklı 1 kahramanlık öyküsü var!

6 Şubat depremlerinde her bir sağlık çalışanının farklı bir kahramanlık öyküsünün bulunduğuna vurgu yapan Malatya İl Sağlık Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Erhan Berk, 96 saat fedakârca çalışan ve kardeşleri enkaz altında olup hizmetine devam eden, sağlık çalışanlarının olduğuna dikkat çekti.

 

11 ili ciddi anlamda etkileyen ve 55 bin kişinin hayatını kaybettiği ve 100 binin üzeri kişinin yaralandığı 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli 7,7 ile 7,6 depremlerinin üzerinden bir yıl geçti.

Depremin ağır tahribat oluşturduğu illerden Malatya’da; 1237 kişi vefat etti 6 bin 444 kişi ise yaralandı. 6 bin 643 bina yıkılırken, 35 bin 907’si ağır, 2 bin 525 orta olmak üzere 38 bin 432 bina hasar aldı.

İl Sağlık Müdürü Berk: Her bir sağlık çalışanının farklı bir kahramanlık öyküsü var!
İl Sağlık Müdürü Berk: Her bir sağlık çalışanının farklı bir kahramanlık öyküsü var!

Binlerce yıkılan ağır ve orta hasar alan işyerlerinin yanı sıra kentteki 990 cami ve 220 Kur’an kursundan 48’i yıkıldı ve 222’side ağır ve orta hasar aldı.

Malatya İl Sağlık Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Erhan Berk, deprem bölgelerindeki sağlık hizmetlerine ilişkin son durumu, aksaklık ya da eksikliklerin olup olmadığı, doktorların ve sağlık personelinin deprem felaketi sonrasındaki kahramanlıkları, depremde nelere şahit olduğu ve en çok hangi olayda zorlandığı, deprem sonrası ne tür hastalıklarla karşılandığı ve deprem sonrası yaşanan travmalar ile neler yapıldığı ile ilgili İLKHA muhabirine önemli açıklamalarda bulundu.

“Depremin ilk anından itibaren sağlık camiamız tüm gücüyle sahadaydı”

6 Şubat 2023 depremlerinde ülke olarak asrın felaketini yaşadıklarını ve en çok etkilenen illerin başında Malatya’nın geldiğini anımsatan İl Sağlık Müdürü Berk, “Depremin ilk anından itibaren sağlık camiamız tüm gücüyle sahadaydı. Çok şükür diğer 3 ilimize göre vefat sayımız az olmasına rağmen şehir olarak ciddi bir yıkım yaşadık. Ama bizim güzel bir avantajımız vardı. Hastanelerimiz çok şükür hepsi sağlam ve ayakta. Battalgazi Devlet Hastanesi, Malatya Eğitim Araştırma Hastanesi’nin Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi ve Doğanşehir Devlet Hastanemiz izolatörlü hastanelerimizdi. Doğanşehir çok yıkım alan ilçelerimizden biri olmasına rağmen Doğanşehir Devlet Hastanemiz sadece sağlık hizmeti değil, diğer kamu hizmetleri için de ev sahipliği yaptı. Tabii bu süreçte bakanlığımız da çok ciddi bir reaksiyon gösterdi. 13 tane sağlıkçı kardeşim depremde şehit oldu. Bütün vefat edenlere Allah rahmet eylesin. O süreçten itibaren biz hem halk sağlığı açısından hem acil sağlık hizmetleri açısından hem de tedavi edici hizmetleri açısından sahadaydık. Hastanelerimizde, bütün hastalarımızı kabul ettik. Ameliyatlarını tedavilerini yaptırdık. Uzun süre tedavi gerektirecek 189 hastamızı bakanlığımızın talimatları ve yardımlarıyla Ankara, İstanbul gibi illere hava ambulanslarımızla nakillerini sağladık.” diye aktardı.

“Bütün hastanelerimiz hizmetlerine devam ediyor ve bütün konteyner kentlerde aile sağlığı merkezlerimizi kurduk”

Çadır kent ve konteyner kentlerin kurulmasıyla oradaki toplu yaşam alanlarına sağlık hizmeti sunmaya başladıklarını kaydeden Berk, “Belli sayım üzerindeki bütün çadır kentlerde aile hekimliği birimlerimizi kurduk. Bütün konteyner kentlerde aile sağlığı merkezlerimizi kurduk. Şu anda bütün hastanelerimizin tadilatları yapıldı ve bütün hastanelerimiz şu anda hizmetine devam ediyor. Sadece Pütürge Devlet Hastanesi’yle ilgili bir süreç var, o devam ediyor. Deprem sonrasında özellikle bu hiperbarik hizmetine ihtiyaç duyacağını bildiğimiz için hiperbarik hizmetini ve kronik yara bakım merkezini devreye soktuk. Yine Darende Devlet Hastanemize ait Fizik Tedavi Hastanesi hizmete girdi. Eskimalatya ilçe merkezimizdeki semt polikliniğini bitirdik hizmete aldık. Yani hizmet çeşidini arttırarak devam ediyoruz.” dedi.

“Depremden önce 8 bin 250 personel ile hizmet verirken bugün 9 bin 350 personelle hizmeti veriyoruz”

Depremin ardından bine yakın sağlık çalışanının başka şehirlere tayinlerini istediğini ancak onların yerine 2 bin 250 civarında personelin dahil olduğuna vurgu yapan Berk, şöyle devam etti:

“Depremden önce 8 bin 250 arkadaşımızla hizmet verirken bugün 9 bin 350 arkadaşımızla sağlık hizmeti veriyoruz. Şu anda 10 konteyner kentte aile hekimliği birimimiz 112 istasyonlarımız, sağlık dayat merkezlerimiz mevcut. Aynı zamanda yıkım yaşayan 27 aile hekimliği biriminde de yine konteynerler getirterek AFAD ve valiliğimizin desteğiyle buralarda aile hekim hizmetlerine devam ediyoruz. Tabii bu süreçte yeniden bir yapılanma sürecine de girdik. Yatırım planlarıyla beraber şu an Malatya’nın 54’e yakın yatırımı olmuş durumda. Bunları İnşallah Allah nasip ederse Aile Hekimliği Merkezleri, Toplumsal Ruh Sağlığı Merkezleri bizim Bahar Merkezi dediğimiz sayın bakanımızın da açıkladığı özellikle psikiyatrik hastaların hastane tedavileri sonrası topluma uyumunu sağlayacak merkezler, madde bağımlılığı merkezleri ve yine Sayın Bakanımızın açıkladığı bir Şehir Hastanesi projesi Malatya’ya inşallah kazandırılacak. Tabii bu süreçte 2 tane hayırseverimizin Malatya’ya bağışladığı aile sağlığı merkezinin temelini attık. İnşallah Dünya Sağlık Örgütü’nün de Malatya yapacağı iki tane aile hekimliği merkezinin temelini atacağız. En yakın sürede diğer aile hekimliği merkezlerinde temellerini atıp inşallah bu apartman altındaki aile hekimliği merkezlerinde de doktorlarımızı en kısa sürede kurtarmayı düşünüyoruz. Bakanlığımızın bizlere gönderdiği üç tane ambulansla filomuzu daha da gençleştiriyoruz. İnşallah devamı da gelecek. Yine 112 acil istasyonlarıyla ilgili İkizce bölgesinde bir merkez kuruluyor. Oradaki istasyonumuzu İnşallah şubat ayı itibariyle açıyoruz. Aynı zamanda hem Gelinciktepe hem de İkizce bölgesinde yatırıma aldırdık. Orada dokuz hekimlik Aile Sağlığı Merkezi ve Sağlıklı Hayat Merkezi’ni inşallah en kısa sürede vatandaşımızın hizmetine sunacağız. Bugün Malatya sağlıkta gerçekten güçlü altyapısının meyvelerini depremden sonra topladı. Binalarının yeni olması altyapısının güçlü olması bugün Malatya’nın sağlıkta dimdik ayakta olmasını sağladı. Bugün hastaneler poliklinikleriyle, yoğun bakımlarıyla, ameliyathaneleriyle acil servisleriyle deprem olmamış gibi vatandaşımıza hizmet ediyor” diye belirtti.

“112 ekiplerimiz çok ciddi çabalar gösterdi”

Berk, “6 Şubat saat 04.17 itibari ile artık hayatımızda farklı bir safhaya geçtik. O dakikadan itibaren bütün sağlık çalışanlarına şehirde yaşanan trafik yoğunluğundan dolayı en yakın bulundukları sağlık tesisine gidip orada hizmet etmelerini istedik. Bu süreçte 112 ekiplerimiz çok ciddi çabalar gösterdi. Gerçekten insanüstü gayretler gösterdi. Personelimiz yeri geldi ailesini bıraktı. Ailesini görmedi. Günlerce vatandaşımıza hizmet etti. Depremde enkaz altında kalan hiçbir depremzedemiz sağlıkçılardan dolayı zarar görmedi. UMKE ekipleri 112 ekiplerine ben teşekkür ediyorum. Gerçekten bir şekilde bu hastalarımızı bu vatandaşlarımızı sağlık testlerine yetiştirdiler. Yine saat 13.24 dört depremiyle beraber üç tane ambulansımız enkaz altında kaldı. Çok şükür bir can kaybımız olmadı” diye konuştu.

“Depremi yaşadığımızda kıyametin koptuğunu ve ahiret hayatının başladığını düşündük”

Deprem anında kıyametin koptuğunu düşündüğünü belirten Berk, “Artık dünyanın sonuna gelindiğini ve kıyametle beraber ahiret hayatının başladığını düşündük. Çünkü bulunduğumuz ortam böyle bir ortamdı. İkinci depremden sonra başhekimimizle beraber biz acil servise girdik. Hastanenin her tarafını gezdik çünkü personelimize bir güven gerekiyordu. Biz personelimize o güveni vermeye çalıştık. Aynı gün her 3 hastanenin de acilini gezdim. Gerçekten insanları çok dramatize edecek, çok üzecek tablolar vardı. Orada çocuklarını araçlarda bahçede bekletenler, çocuklarını görmeyenler, deprem altında yakınları olup da orada sağlık hizmeti veren arkadaşlarımız vardı. Hatta ikinci depremde sekiz tane ameliyathanemizde hastamız vardı. Ameliyat yapıyorduk ve yoğun bakımlarda hastalarımız vardı. Hiçbir sağlıkçımız hastaların başından ayrılmadı.” ifadelerini kullandı.

“Depremde babasını kaybeden kız çocuğuna haberi vermek çok zor bir durumdu”

Berk, “Depremde babasını kaybetmiş 12-13 yaşlarında biz kız çocuğunu getirmişlerdi. Babasının ölümünün haberini vermek bana düştü. Çok zor bir durumdu. Allah kimseye vermesin. O gün biz şunu gördük. Bir isminizin, bir T.C. numaranızın olması bile bir nimetti. Gelen yaralılar ya da cenazelerin birçoğu gece yarısı deprem olması hasebiyle isimsiz olarak geliyordu. Ve şu şekilde kaydediyorduk. Şu mahallede şu enkazdan çıkmış erkek cesedi, bayan cesedi, çocuk cesedi. Hatta bir ara sedyeler dolunca cenazelerimizi biz başhekimimizle beraber torbaladık uygun bir yere koyduğumuzda. O gün bir sedyenin olması bile bir nimetti. Şükredilecek o kadar çok nimet var ki. Birçok acıklı hikayemiz var. Bir hekim arkadaşımız yine enkazdan getirilmişti. Beyin kanaması geçirmişti. Şu anda çok şükür çok fazla şikâyeti kalmadı toparlandı ama gerçekten beraber mesai yaptığımız bir insanın bu şekilde olması gerçekten ciddi bir şekilde insanda travma oluşturuyor.” dedi.

“Beş aylık ikiz çocuğumu Hastane’nin bahçesine bıraktım ve ailemi 25 gün sonra gördüm”

Çok ciddi kahramanlık hikayelerinin olduğunu aktaran Berk, “Benim beş aylık ikiz çocuğum vardı. Bunları Yeşilyurt Devlet Hastanesi’nin bahçesine bıraktım. Aile fertlerime ilettim gelip götürdüler ve ben ailemi 25 gün sonra gördüm. İlk gün kronik hastası olan, yatalağı olan herkes hastasını hastanelere getirdi. Çünkü hem en sağlıklı yer hem de kış mevsimi nedeniyle hava soğuk ve kar yağışı vardı. Çünkü bu insanların dışarıda yaşama imkanları yoktu. Biz bunların hepsini misafir ettik.” diye konuştu.

“96 saat fedakârca çalışan hekim arkadaşlarımız oldu”

O gün hastane mutfaklarında olanını paylaştıklarını belirten Berk, “Çorba ekmek, su ne varsa hepsini dağıttık. İçtiğimiz çorbanın aynısını vatandaşlarımıza ve hastalarımıza da içirdik. İlk gün akşam yiyecek ekmeğimiz, suyumuz yoktu. Elazığ Valisini aradım. Sağ olsunlar bize ekmek ve su gönderdiler. Birer parça ekmek ve su enkazlarda bulunan sağlıkçılara gönderdik. Birkaç gün bunun ciddi sıkıntısını çektik. Tabii ciddi bir travma, yorgunluklar gelişiyor. Çünkü 72 saat, 96 saat fedakârca çalışan hekim arkadaşlarımız oldu. Hepsi ayrı bir kahramanlık öyküsü. Yakınlarından, akrabalarından, kardeşinden enkaz altında olup da orada hizmetine devam eden insanlar oldu.” diye aktardı.

“Salgın hastalıklara mahal verecek şüphesi olan ya da tespit ettiğimiz vakaları direkt izole ettik ve tedavilerini düzenledik”

Berk, “Malumunuz toplu yaşam alanlarının olduğu durumlarda hijyen şartları bozuluyor ama biz bununla ilgili gerekli önlemleri de almıştık. Bir su problemimiz vardı. Bu sürekli kontrolümüzdeydi. Birçok spekülasyon aldı ama geçen bir yıl içerisinde herhangi bir salgın hastalık olmadığını gördük. Bulaşıcı hastalıklarla ilgili özellikle verem hastalıklarıyla ilgili herhangi bir salgın olmasın diye bütün verem hastalarını biz tek tek kontrol ettik. Bunları toplu yaşam alanlarının içerisinden çıkarttık. Yine uyuz salgınlarıyla ilgili herhangi bir olayla karşılaşmamak için bütün konteyner kentlerde, çadır kentlerde ve toplum yaşam alanlarında düzenli bir şekilde biz taramalar yaptık. Bu tür şüphesi olan ya da tespit ettiğimiz vakaları direkt izole ettik ve tedavilerini düzenledik.” dedi.

“Psikolojik anlamda problem tespit ettiğimiz vatandaşlarımızı tedavi ediyoruz”

Deprem sonrası ciddi bir travmanın yaşandığını anımsatan Berk, “İlk günden itibaren Aile Sosyal Politikalar Müdürlüğüyle beraber koordineli olarak çalıştık. Kendilerine personel desteği verdik. Ciddi bir pozitif travmatik stres bozukluğu gibi bozukluğu olan hastalarımızı oradan çektik. Bunların tedavilerine başladık. Güzel bir algoritmaydı ve halen devam ediyoruz. Biz koordineli bir şekilde birinci basamak değerlendirmesinden sonra ciddi problem tespit ettiğimiz vatandaşlarımızı tedavi ediyoruz. Bu süreci atlattık. İnşallah önümüzdeki süreçte daha iyi olacak. Büyük bir felaketti. Devletimizin ve milletimizin kudretini tekrar burada gördük. Rabbim beterinden saklasın” dileğinde bulundu.

Kaynak: guneydoguguncel.com

Diyar21Haber
Hayat

İSKİ, İstanbul barajlarındaki doluluk oranını açıkladı

MAGAZİN

16 Haziran reytingleri belli oldu!

DÜNYA

Çin’de toprak kayması: 9 ölü, 17 kayıp!

BÖLGE HABER

Van’da 5 ton inci kefali ele geçirildi

SPOR

Video / Sümer Ezgü – “AY YILDIZLI KAPLANLARLA ANADOLU’DAN KUPAYI ALMAYA GELDİK!”…

MAGAZİN

Yıldız Tilbe – SAHNEDE “YILDIZ” GİBİ PARLADI

SPOR

Süper Lig devinden Asensio bombası: PSG’ye kiralama teklifi yapıldı!

DÜNYA

NATO’da nükleer silah tartışması başladı

MAGAZİN

maNga – 20. YIL KONSERLERİ DEVAM EDİYOR!

Yaşam

Yasa tasarısına karşı başlatılan nöbet 23’üncü gününde

Yaşam YEMEK / GIDA

Derin dondurucuda etler 6-12 ay arası saklanabiliyor!

MAGAZİN

“Çocuğunuza sevginizi göstermekten çekinmeyin”

DÜNYA

İsrail’de şok gelişme.. Netanyahu savaş kabinesini feshetti

Yurtdışı Türk Yayınları

Holanda / PVV’de Kaos: ‘Tek Adam Partisinin Sonuçları’

KAZA

Bayram tatilinin ilk gününde 852 kaza meydana geldi

MAGAZİN

Şebnem Bozoklu Kızılcık Şerbeti’nde

DiYARBAKIR YEREL HABER

Bayram, konser ve kayyım nöbeti

MAGAZİN

Dünya Varmış – BODRUM ÇEKİMLERİ TAMAMLANDI!

POLiTiKA & SiYASET

Özgür Özel’den Erdoğan ve Bahçeli’ye bayram telefonu kendine yakışan bir davranış sergiledi

EKONOMI

İslam Memiş’ten güncel altın yorumu: Bayram sonrasına dikkat çekti

Den nye adressen til russere…

Den nye adressen til russere som rømte fra Alanya er…

  Haziran 15, 2024

To barn ble slått fordi…

To barn ble slått fordi de spilte fotball på hotellhytta…

  Haziran 15, 2024

Skammelige BILDER i mange bakerier…

Skammelige BILDER i mange bakerier og konditorier i Alanya Alanya…

  Haziran 12, 2024

Et nyttekjøretøy og en elektrisk…

Et nyttekjøretøy og en elektrisk scooter kolliderte i Alanya; 1…

  Haziran 9, 2024

En annen turist funnet død…

En annen turist funnet død på hotellrommet sitt 2024-06-05 Den…

  Haziran 5, 2024

Another Tourist Found Dead in…

Another Tourist Found Dead in His Hotel Room 2024-06-05 Russian…

  Haziran 5, 2024

Turist funnet død i Alanya

Britisk turist funnet død i Alanya 2024-06-05 En 64 år…

  Haziran 5, 2024

British tourist FOUND dead in…

British tourist FOUND dead in Alanya 2024-06-05 A 64-year-old British…

  Haziran 5, 2024

Bijna de helft van de…

Het aantal mensen dat zegt in Nederland voor hun land…

  Haziran 5, 2024

Alanya turistsektor samlet etter FTIs…

Alanya turistsektor samlet etter FTIs konkurs Konkursen til den tyske…

  Haziran 4, 2024

FTI, one of Germany’s favorite…

FTI, one of Germany's favorite tour operators, went bankrupt FTI,…

  Haziran 4, 2024

FTI, en av Tysklands favorittreisearrangører,…

FTI, en av Tysklands favorittreisearrangører, gikk konkurs FTI, en av…

  Haziran 4, 2024

“Husstøvmidd kan utløse astma”

"Husstøvmidd kan utløse astma" Merk: VM Medical Park Samsun Hospital…

  Haziran 2, 2024

Valse valuta ALARM in Alanya

Valse valuta ALARM in Alanya - Kenmerken van valse Turkse…

  Haziran 1, 2024

Falsk valuta ALARM i Alanya…

Falsk valuta ALARM i Alanya / Funksjoner av falske tyrkiske…

  Haziran 1, 2024

Fake currency ALARM in Alanya…

Fake currency ALARM in Alanya Turgay Kırbaş , President of…

  Haziran 1, 2024

Russian tourists DO NOT WANT…

Russian tourists DO NOT WANT luxury hotels in Alanya anymore…

  Mayıs 31, 2024

Russiske turister VIL IKKE ha…

Russiske turister VIL IKKE ha luksushoteller i Alanya lenger Hotellpreferansene…

  Mayıs 31, 2024

16 år gammel student av…

16 år gammel student av utenlandsk opprinnelse SAVNET i Alanya…

  Mayıs 27, 2024

Damage caused by Antalyaspor fans…

Damage caused by Antalyaspor fans to Oba Stadium It emerged…

  Mayıs 25, 2024

Skade forårsaket av Antalyaspor-fans på…

Skade forårsaket av Antalyaspor-fans på Oba Stadium Det dukket opp…

  Mayıs 25, 2024

ANTALYA: Inngang til strender som…

En bot på 387 tusen TL vil bli pålagt de…

  Mayıs 19, 2024

Straszliwy wypadek w Alanyi: zginęło…

Straszliwy wypadek w Alanyi: zginęło 2 polskich turystów Zginęło 2…

  Mayıs 18, 2024

Terrible accident in Alanya: 2…

Terrible accident in Alanya: 2 Polish tourists lost their lives…

  Mayıs 18, 2024

Forferdelig ulykke i Alanya: 2…

Forferdelig ulykke i Alanya: 2 polske turister mistet livet 2…

  Mayıs 18, 2024

Andre telefoner vil ikke være…

Offisiell erklæring mottatt fra departementet: Andre telefoner vil ikke være…

  Mayıs 18, 2024

Official Statement Received from the…

Official Statement Received from the Ministry: 2nd Phones Will Not…

  Mayıs 18, 2024

In Alanya, the municipality fined…

In Alanya, the municipality fined the business that sells to…

  Mayıs 17, 2024

I Alanya bøtelagt kommunen virksomheten…

I Alanya bøtelagt kommunen virksomheten som selger til turister til…

  Mayıs 17, 2024

Utlendinger som synes Alanya er…

1 Ukrainere vender tilbake til hjemlandet 2 Utlendinger som synes…

  Mayıs 16, 2024

Ukrainians are returning to their…

Ukrainians are returning to their homeland İsmail Çağlar , President…

  Mayıs 16, 2024

A simultaneous operation was held…

In Antalya, a simultaneous operation was carried out with 450…

  Mayıs 15, 2024

I Antalya ble det gjennomført…

I Antalya ble det gjennomført en samtidig operasjon med 450…

  Mayıs 15, 2024

Han presenterte seg som lege…

Han presenterte seg som lege på sosiale medier, men praksisen…

  Mayıs 14, 2024

He introduced himself as a…

He introduced himself as a doctor on social media, but…

  Mayıs 14, 2024