Mart 5, 2024

CHANGE  LANGUAGE

Gündemden 1 Haber – Meteoroloji Uzmanı Köse: Küresel ısınma ve iklim değişiminin etkisiyle mevsimler 25 gün uzadı

meteoroloji uzmani kose kuresel isinma ve iklim degisiminin etkisiyle mevsimler 25 gun uzadi

Meteoroloji Uzmanı Köse: Küresel ısınma ve iklim değişiminin etkisiyle mevsimler 25 gün uzadı

Kış ayında baharın yaşandığı bu günlerde mevsim normallerin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarını değerlendiren Meteoroloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Köse, Küresel ısınma ve iklim değişiminin etkisiyle mevsimler 25 gün uzadığını ancak önümüzdeki gönlerde yurdun yeniden kış mevsimini yaşayacağını ifade etti.”

Meteoroloji Uzmanı Köse: Küresel ısınma ve iklim değişiminin etkisiyle mevsimler 25 gün uzadı
Meteoroloji Uzmanı Köse: Küresel ısınma ve iklim değişiminin etkisiyle mevsimler 25 gün uzadı

Haliç Üniversitesi Öğretim görevlisi Meteoroloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Köse, son dönemde özellikle marmara bölgesinde bahar havasının yaşanması ve ülke genelinde hava sıcaklıklarının mevsim normallerini üzerinde seyretmesiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Köse, “Şu an yurdumuz omega blokajının etkisi altında. Son bir haftadan bu yana bunun etkisiyle yurt genelinde hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor. Özellikle bu geceden itibaren yurdumuzun Batı kesiminde, kıyı Ege’de ve Trakya’da lodos yönünden rüzgâr hızı saatte 80 kilometre hıza kadar ulaşacak ve sıcaklarda artıracaktır. Hafta sonu deyim yerindeyse kendisini haziran zanneden şubat ayını yaşayacağız. Bu da hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin kat ve kat üzerinde seyredeceği anlamına geliyor. Bu da bizi aldatmasın. 1900’lü yıllardan itibaren bu tarz hava gerek İstanbul’da gerekse de yurdun büyük bölümünde yaşanmıştı. Her sene bu olur. Yine çevrenize baktığınız zaman bazı ağaçların çiçek açtığını görürsünüz. Ağaçlara bakıp bahar geldi zannedersiniz. Bu son derece normaldir.” dedi.

“Kış daha bitmedi, yurdumuz yeniden yağışlı havanın etkisi altına girecek”

Hafta başından itibaren yurdumuz Akdeniz üzerinden gelen ılık ve yağışlı havanın etkisi altında girmeye başlayacağını belirten Köse, “Yağışlı havanın etkisiyle sıcaklık 4-5 derece azalsa da yine mevsim normallerinin üzerinde seyredecektir. Ayın 16 ile 17’sine kadar da böyle devam edecektir. 16 ile 17 sinden sonra yurdumuz yeniden kış koşullarına erişecektir. Özellikle yurdumuzun doğu kesimleri yine kar yağışları görmeye başlayacağız. Çarşamba gününden itibaren hafta sonuna kadar yurdumuzun doğu kesimlerinde kar yağışlarını göreceğiz. İstanbul, Ankara, İzmir gibi şehirlerimizde ise yağışlar genellikle yağmur ve gök gürültüsü şeklinde olacaktır. Dolayısıyla kış henüz bitmedi kışın ikinci yarısını yaşıyor. İkinci yarısında da kış koşullarını yaşayacağız. Önümüzde bir de şakacı olan mart ayı var “Mart kapıdan baktırır kazma kürek yaktırır” diye atalarımız boş yere söylememişler. Üstelik İstanbul’un efsane kışına baktığımız zaman tam kış bitti derken böyle bir havanın ardından mart başında başlayıp 15 gün üst üste kar yağmış ve İstanbul’da da efsane bir kış yaşanmıştır. Yine bakacak olursak 55 yılın ardından Ardahan da ilk defa 155 santime ulaşan kar kalınlığı olmuştur bu da Ardahan’da rekorun kırılmasına neden olmuştur. Batı kesimler yaz havasını yaşarken, doğu kesimler ise kış tüm hızıyla devam ediyor.” diye konuştu.

"Kış daha bitmedi, yurdumuz yeniden yağışlı havanın etkisi altına girecek"
“Kış daha bitmedi, yurdumuz yeniden yağışlı havanın etkisi altına girecek”

“Küresel ısınma ve iklim değişiminin etkisiyle mevsimler 25 gün uzadı”

Köse, “Bilimsel yapılan çalışmalarda şunu gözlemliyoruz. Eskiden atalarımız yazı ve kışı ikiye bölmüşler. Hızır günleri ve kasım günleri diye. Eskiye baktığımız zaman şu anda da mevsimlerde yapılan bilimsel çalışmalarda özellikle ilkbahar ve sonbaharda sıcaklıkların 25 dereceye varan azalışlar görüyoruz ki örneğin yaz mevsimi uzadı. Eskiden ağustosun yarısı yaz yarısı kış denirdi ama şu anda eylülün 15’inde daha yeni sonbahar koşulları yaşamaya başlıyoruz. Yaz mevsimi artık eylülün sonunda sona eriyor. Dolayısıyla mevsimlerde böyle küresel ısınma ve iklim değişiminin etkisiyle 25 gün bir ötelenme süreci söz konusu özellikle ülkemizde son 10-15 yıllık verilere baktığımız zaman bunu daha net görebiliyoruz.” şeklinde konuştu.

“Çatı uçmaları ve ağaç devrilmelerine karşı dikkatli olunmalı”

Önümüzdeki günlerde değişmesi beklenen hava sıcaklıklarına karşı uyarılarda da bulunan Köse, son olarak şu ifadeleri kullandı:

“Şöyle bir durum söz konusu, bu hafta sonu özellikle cumartesi, pazar ve pazartesi günleri yurdun batı kesimlerinde rüzgâr lodos yönünden kuvvetli esecektir. Bu sizler için tehlike çanları demektir. Ayrıca çatıların uçması, ağaç devrilmesi gibi hava felaketleri yaşanabilir. Soba yakanların da mutlaka yatmadan önce sobalarını söndürmeleri gerekir. Doğu kesimlerde sıcak havanın etkisiyle çığ tehlikesi vardır. Önümüzdeki haftalarda yine mevcut kar örtüsünün üzerine yeni kar yağacağı için çığ tehlikesini oluşturuyor. Bunun için biraz daha dikkat etmek gerekir.” (İLKHA)
Kaynak: guneydoguguncel.com

Diyar21Haber

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME!
Sitemizde bulunan bazi haber içerikleri farklı sayfalardan çekilmektedir.

İletişim

HABER KALDIRMA – HABER DÜZELTME – ÖNERİ VE ŞİKAYET – REKLAM VE İŞBİRLİKLERİ için

Bizimle İletişim Kurun / KONTAK

Diyar21 Merkez Haber

BÖLGE HABER KAZA MANŞET

Mardin`de Seyir halindeki bir araç, motor bölümünden alev aldı.. Diyar21 News

Deprem MANŞET

Çanakkale deprem bölgesi mi? Çanakkale’de fay hattı var mı? Çanakkale kaçıncı derece deprem bölgesi? D21 Haber

Deprem MANŞET

Çanakkale’de 4.9 büyüklüğündeki deprem

MANŞET Yaşam YEMEK / GIDA

Peki Gıda Zehirlenmesi Neden Olur ?? Diyar21 News

MANŞET Yaşam

Arnavutköy’de gıda zehirlenmesi şüphesiyle, 50 kişi hastanelere başvurdu.

KAZA MANŞET

Antalya / Trafik kazası: 2 ölü, 3 yaralı

KAZA MANŞET

Nevşehir’de 3 aracın karıştığı trafik kazasında 3 kişi hayatını kaybetti ve 6 kişi yaralandı.

ASAYİŞ MANŞET

“Sibergöz-23” operasyonu -74 zanlı tutuklandı

Amedspor MANŞET SPOR

Amedspor, Karaman FK karşısında 4-1’lik skorla dört dörtlük bir galibiyet elde etti

MANŞET POLiTiKA & SiYASET

CHP’den istifa eden Serdar Türker

ASAYİŞ MANŞET

“Sibergöz-23” operasyonu -146 şüpheli yakalandı,,

DÜNYA MANŞET

Ebu Ubeyde duyurdu…Diyar21 News

MANŞET Yaşam

Sokak köpeği bir günde 8 kişiyi ısırdı.. DiYARBAKIR / D21 HABER

MANŞET Yaşam

Hulki Cevizoğlu vatandaşlar tarafından protesto edildi.Diyar21 News

MANŞET YEMEK / GIDA

Türk mutfağı – ÇİKOLATALI KURABİYE- D21 yemek tarifleri

ASAYİŞ BÖLGE HABER MANŞET

Elazığ’da “Cımbız 2” Operasyonunda 9 Şüpheli Yakalandı

MAGAZİN MANŞET

Ajda Pekkan’ı taklit eden biri daha !! Diyar21 Magazin Life

ASAYİŞ BÖLGE HABER MANŞET

Şanlıurfa’da suç örgütüne operasyon: 13 tutuklama..

MANŞET SPOR

TFF’den flaş açıklama!

KAZA MANŞET

İzmir’in Bayraklı İlçesinde Korkunç Kaza 1 Kişi Hayatını Kaybetti