CHANGE  LANGUAGE

HÜDA PAR Milletvekili Dinç Meclis’te gençlerin sorunlarına dikkat çekti

HÜDA PAR Milletvekili Dinç Meclis’te gençlerin sorunlarına dikkat çekti

HÜDA PAR Gençlik Politikaları Başkanı ve Mersin Milletvekili Faruk Dinç, Meclis’te yaptığı basın açıklamasında gençlerin yaşadığı sorun ve sıkıntılara değinerek partisinin bakış açısını ve çözüm önerilerini sundu.

HÜDA PAR Milletvekili Dinç Meclis'te gençlerin sorunlarına dikkat çekti

HÜDA PAR Milletvekili Dinç, Meclis’te düzenlediği basın toplantısının başında Hazreti Muhammed’in dünyaya teşriflerinin hicri yıldönümü olan Mevlid Kandilini tebrik etti.

Dinç, “Sevgili Peygamberimizin kutlu viladetinin gerçekleştiği gün insanlık nasıl O’nun nuruna müştak ve muhtaç idiyse bugün de aynı şekilde tüm insanlık O’nun nuruna, O’nun adaletine, O’nun merhametine, O’nun ahlakına. Hazreti Resulullah, İslam ümmeti için ab-ı hayattır, hayat pınarıdır. İnsanlığın içinde kıvrandığı buhranlardan kurtuluşu için tek selamet sahilidir. O’nun getirdiği kutlu mesaja lebbeyk diyen, O’nun getirdiği kutlu mesaja uyanlara selam olsun. Ne mutlu O’nun yolundan gidenlere!” dedi.

Bugünkü basın toplantısında ve bundan sonraki süreçte Meclis’te özellikle gençlerin sesi olmaya gayret edeceklerini belirten Dinç, HÜDA PAR Gençlik Politikaları Başkanı olarak gençlerin sorunlarını gündeme getirip bunların çözümü için kamuoyu oluşturmaya çalışacaklarını kaydetti.

“Gençlerin sorunlarını kısır siyasi tartışmaların gölgesine bırakmadan yeni bir yol haritası ortaya koyacağız”

Gençlerinin kendilerini mutlu ve huzurlu hissetmediği bir toplumun, bugününün de geleceğinin de aydınlık olmayacağını vurgulayan Dinç, “Buhranlar ve bunalımlar geçiren bir genç nesil, topluma ve geleceğe dair umut kaynağı olamaz. HÜDA PAR olarak memleketin güzel gençlerine kendilerini mutlu ve huzurlu hissedecekleri bir toplum ve gelecek inşa etmek için gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz. Yeni dönemde bu çalışmalarımızın bir ayağı da Meclis olacak. Gençlerin sorunlarını kısır siyasi tartışmaların gölgesine bırakmadan yeni bir yol haritası ortaya koyacağız.” ifadelerini kullandı.

Gençlerin sorunlarını araçsallaştıran, siyasi geleneği yıkarak onların Meclis’teki sesi olacaklarını belirten Dinç, bilinenin aksine gençlerin siyaset kurumuna olan güvenini yeniden sağlayarak geleceğe umutla bakmalarını sağlayacaklarını ifade etti.

“Maalesef gençler ülkemizde oy deposu olarak görülüyor ve bundan dolayı gençlerimizin de siyaset kurumuna güveni kalmamıştır.” diyen Dinç, şöyle devam etti:

“Biliyoruz ki toplumun materyalist anlayışla değerlendirildiği bir düzlemde kaoslar, kargaşalar ve huzursuzluklar baş gösterir. Bu sebeple bizler, maddi kazanımların yanında gençliğimize ve toplumumuza ahlaki erdemleri ve manevi bilinci kazandırmayı, huzura giden sürecin olmazsa olmazı olarak değerlendiriyoruz.”

“Gençlerimizin can ve akıl güvenliği emniyette değildir”

Dinç, “Bugün gençlerin sorunlarına dair dile getireceğim hususları sizinle paylaşmak istiyorum.” dedi ve şunları ekledi:

“Biz HÜDA PAR olarak her şeyden önce can güvenliği diyoruz. Ve bugün gençlerimizin can ve akıl güvenliği emniyette değildir. Evlenmek isteyip de imkanları el vermediği için evlenemeyen gençlerimiz var, genç evlilik mağdurları ve süresiz nafaka sorunu var ve genç işsizlerimiz var. Her üç işsizden biri üniversite mezunu, diplomalı gençlerimiz var.

Bir milletin sahip olduğu genç nesil, o milletin en kıymetli hazinesidir. Bu hazineye sahip çıkmak, İslami ve insani sorumluluğumuzdur. Ne yazık ki gençliği ve nesli ifsad çalışmalarıyla bu hazine, değersizleştirilmek istenmektedir. Özellikle madde bağımlılığı ve ahlaki yozlaşma, geleceğimizi ve neslimizi ciddi anlamda tehdit etmektedir.”

Madde bağımlılığı sorunu

Madde kullanımının gün geçtikçe çocuklar arasında yaygınlaştığını, okul önlerinde uyuşturucu madde satışı yapıldığına dair şikayetlerin arttığını belirten Dinç, “Adeta okul önlerinde akbabalar bekliyor. TÜİK’in bu yılın ağustos ayında açıkladığı ‘Güvenlik Birimine Gelen veya Getirilen Çocuk İstatistikleri’ raporunda ‘suça sürüklenen çocuklara isnat edilen suç türü dağılımında’ uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanmak, satmak veya satın almak üçüncü sırada bulunuyor. Önlem alınmazsa büyük bir ibret vesikası olarak önümüzde duran Amerika gibi Avrupa gibi gençlerin ayakları birbirine dolanmış köprü altlarında ağızlarından köpük akan zombileşmiş gençleri bu şehirlerde de bu sokaklarda da bu mahallelerde de görebiliriz.” diye konuştu.

Madde bağımlılığı sorununun, siyaset üstü bir mesele olduğuna dikkat çeken HÜDA PAR Gençlik Politikaları Başkanı Faruk Dinç, sadece polisiye tedbirler almanın, madde bağımlılığıyla mücadelede yetersiz ve başarısız kaldığını kaydetti. Dinç, toplumun tüm kesimlerinin bu konuda üst düzey bir duyarlılık geliştirmeleri ve madde bağımlılığıyla topyekûn bir mücadele içerisine girmelerinin ertelenemez bir sorumluluk olduğunu vurguladı.

Dinç, “Diğer taraftan uyuşturucuyla mücadele, sadece sokak satıcılarına yönelik yapılan operasyonlarla sürdürülemez. Sokak satıcıları, bataklıktaki sinek mesabesindedir. Sadece birkaç sinekle uğraşarak bu bataklığı kurutamayız. Uyuşturucu baronlarıyla ciddi bir şekilde mücadele edilmeli, uyuşturucu dağıtıcılarıyla ciddi bir şekilde mücadele edilmeli ki bu sorun kökten çözülsün.  HÜDA PAR olarak madde bağımlılığıyla mücadele için gençlerimizin ve çocuklarımızın hayata yeniden kazandırılması için yuvaların dağılmaması için üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız. Bu bataklığın kurutulması için elimizden geleni yapacağımızdan milletimizin kuşkusu olmasın.” şeklinde konuştu.

 

Gençlere evlilik kredisi

Toplumun nüvesi olan aile kurumunun, sağlıklı olduğu oranda toplum salahiyetini muhafaza ettiğini söyleyen Dinç, bugün yaşanılan ekonomik krizin, gençlerin yuva kurmasını da epey zorlaştırdığını hatırlattı.

Yeni bir yuva, mutlu bir aile kurmak isteyen, yeni bir hayata kapı aralamak isteyen gençlerin bu konuda ciddi sıkıntılarla karşılaştığına işaret eden HÜDA PAR Mersin Milletvekili Dinç, “Gençlerin çok büyük bir kısmı evliliğin beraberinde getirdiği ekonomik yükü taşıyamayacağını düşündüğünden evlenmekten kaçınmaktadır. Bu nedenle evlilik yaşı da yükselmektedir. Evlenip yuva kuran gençler de uzun yıllar düğün aşamasında girdiği yüklü miktarda borcu ödemekle uğraşmakta ve bu borcu ödemekte sıkıntılar çekmektedir. Huzurlu ve mutlu bir hayat arzusuyla evlenen gençler, borç ödemeyle meşgul olmaktan evliliklerinde aradıkları huzuru bulamamaktadır.” dedi.

Seçim sürecinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, yeni evlenecek gençlere 150 bin TL’lik bir kredi verileceğini ve bu kredinin 2 yıl geri ödemesiz, 48 ay vadeli ve faizsiz olacağını belirttiğini hatırlatan Dinç, “Biz de Genel Başkanımız Sayın Zekeriya Yapıcıoğlu’nun da ifade ettiği gibi diyoruz ki; gelin, gençlere verilecek bu krediyi geri almayalım, gençlere evlilik hediyemiz olsun. Oluşturacağımız fonu, bu uygulamayı yapabilecek şekilde ayarlayalım. Gençlerin yüzünde tebessüme vesile olalım. Huzurlu bir ailenin ilk temel taşını biz atmış olalım.” şeklinde konuştu.

Dinç, “Borç altına giren bazı firmalara ciddi hibelerin verildiğini veya borçları artan spor kulüplerinin vergi borçlarının bir kalemde silindiğini biliyoruz. Devasa şirketler için, futbol kulüpleri için var olan bütçe neden gençlere gelince olmasın? Bu uygulamanın daha fazla geciktirilmeden hayata geçirilmesi çağrısında bulunuyoruz.” diye ekledi.

Genç evlilik mağdurları ve süresiz nafaka

Genç yaş akran evliliği nedeniyle yaşatılan haksız mağduriyetlerin devam ettiğini söyleyen Dinç, bir taraftan ‘Kadının beyanı esastır’ denilerek yuvalar dağıtılırken diğer yandan genç yaşta evlenen genç kadınların beyanının esas alınmamasının büyük bir çelişki olduğunu kaydetti.

Dinç, “Toplumsal örf ve teamüllere uygun olarak kurulmuş binlerce aile, sonradan açılan ve yıllarca süren dava süreçleri ile dağıtılmış, binlerce genç istismar suçlamasıyla cezalandırılmıştır. Eşleri sözde istismar suçlamasıyla mahkûm edilen ve kendileri çocuklarıyla birlikte büyük mağduriyetler yaşayan binlerce genç kadın, eşlerinin salıverilmesini talep etmektedir. Hükümet bu çağrıya daha fazla kulak tıkamamalıdır. Geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde, eşleri cezaevinde olan kadınlarla defaten görüşüp söz konusu mağduriyetleri giderme sözü veren yetkililer, verdikleri sözü tutmalıdır. Kanayan bir yaraya dönüşen bu sorunun çözümü sloganik yaklaşımlara kurban edilmemeli, gerekli yasal düzenleme bir an önce hayata geçirilmelidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Diğer yandan birçok mağduriyetler yaşatan süresiz nafaka zulmünün de devam ettiğini aktaran Dinç, Aile Bakanı’nın süresiz nafaka konusunda yapmış olduğu açıklamanın mağdurları umutlandırdığını söyledi.

Dinç, “Süresiz nafaka uygulaması boşanmış eşlerin tekrar evlenip yuva kurmasına engel teşkil ederken aile kurumu da büyük oranda zarar görmektedir. Süresiz nafaka uygulaması gençleri evlilikten uzaklaştırırken meşru evlilikler yerine nikahsız birlikte yaşama kültürü dayatmaktadır. Süresiz nafaka uygulamasına artık son verilmeli, yerine değerlerimizle uyumlu kadını da erkeği de mağdur etmeyecek makul bir düzenleme getirilmelidir.” dedi.

Genç işsizlik sorunu

Ekonomik krizin, toplumun tüm kesimlerini olumsuz anlamda etkilemeye devam ettiğini belirten Dinç, özellikle üniversite mezunu gençlerin kendi ihtisas alanlarında istihdam edilememelerinin, gençlerde ciddi bir rahatsızlığa neden olduğunu kaydetti.

Dinç, büyük umutla başladıkları eğitim serüveninin sonunda kendilerini diplomalı işsizler kervanında bulan gençlerin çareyi yurt dışına çıkmakta gördüklerini belirterek, şöyle devam etti:

“Özellikle uzun yıllardır yatırımlardan mahrum bırakılan Doğu ve Güneydoğu bölgelerimizde gençlerin iş bulma konusundaki çabaları boşa çıkmaktadır. Mardin, Batman, Şırnak, Siirt ve Ağrı gibi illerimizde istihdam alanlarının azlığı, iller arası ve yurt dışı göçe sebebiyet vermektedir.

Üniversitelerde, birçok fakülteye plansız bir şekilde, istihdam ihtiyacının üzerinde öğrenci alımı, yığılmalara ve eğitim hayatı sonrasında diplomalı işsizliğe sebebiyet vermektedir. Diğer taraftan Organize Sanayi Bölgelerinde ve zanaata dayalı mesleklerde çalıştırılacak işçi ihtiyacının da üst düzeyde olması, eğitimin doğru bir şekilde planlanmadığını ortaya koymaktadır.

Son yıllarda sayıları artan Mesleki Teknik Liselerin daha da yaygınlık kazanması, genç işsizlik ve nitelikli iş gücü ihtiyacı sorununu çözmede katkı sağlayacaktır. Mesleki Teknik Liselerin toplumsal itibarının artırılması ve bu liselerden mezun olunduğunda sahip olunan zanaatın toplumsal açıdan saygınlığının sağlanması gereklidir.”

“Gençler, unutmayın; umut sizde, çözüm HÜDA PAR’dadır!”

Dinç, konuşmasının sonunda şunları kaydetti:

“Son olarak bugün yaşadıkları maddi krizin ve manevi bunalımın çözümü konusunda umutsuzluğa düşmüş genç arkadaşlarımıza şu çağrıda bulunmak istiyorum;

Umutsuz olmayın. HÜDA PAR olarak daima yanınızda olacağız, sorunlarınızın çözümü için Meclis’te sesiniz olacağız, hangi adımlar atılması gerekiyorsa atacağız. Sorunlarınızın çözümü başka ülkelerde değil, bu topraklardadır. Bu memleketin umudu sizlersiniz. Umudumuzun göçüp gitmesine HÜDA PAR olarak razı olmadık, olmayacağız.

Gençler, unutmayın; umut sizde, çözüm HÜDA PAR’dadır! Adaletle, liyakatla ve mülakatla ilgili sıkıntıların farkındayız. İşsizlikle ilgili, evlilikle ilgili yaşadığınız sorunların farkındayız. İnşallah bunların çözümü HÜDA PAR ile olacak ve bu konuda sizin için çalışmaya da devam edeceğiz.”

Kaynak Haber: GuneydoguGuncel.Com

Diyar21Haber
DÜNYA

NATO’da nükleer silah tartışması başladı

MAGAZİN

maNga – 20. YIL KONSERLERİ DEVAM EDİYOR!

Yaşam

Yasa tasarısına karşı başlatılan nöbet 23’üncü gününde

Yaşam YEMEK / GIDA

Derin dondurucuda etler 6-12 ay arası saklanabiliyor!

MAGAZİN

“Çocuğunuza sevginizi göstermekten çekinmeyin”

DÜNYA

İsrail’de şok gelişme.. Netanyahu savaş kabinesini feshetti

Yurtdışı Türk Yayınları

Holanda / PVV’de Kaos: ‘Tek Adam Partisinin Sonuçları’

KAZA

Bayram tatilinin ilk gününde 852 kaza meydana geldi

MAGAZİN

Şebnem Bozoklu Kızılcık Şerbeti’nde

DiYARBAKIR YEREL HABER

Bayram, konser ve kayyım nöbeti

MAGAZİN

Dünya Varmış – BODRUM ÇEKİMLERİ TAMAMLANDI!

POLiTiKA & SiYASET

Özgür Özel’den Erdoğan ve Bahçeli’ye bayram telefonu kendine yakışan bir davranış sergiledi

EKONOMI

İslam Memiş’ten güncel altın yorumu: Bayram sonrasına dikkat çekti

ESNAF / SANAYi

Üretici pazarlarıyla hem çiftçi hem Nilüferli kazanıyor

HAYVAN

Kurban satış ve kesim yerleri ilaçlanıyor

POLiTiKA & SiYASET

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Bahçeli’ye bayram tebriği

MAGAZİN

Kızılcık Şerbeti nin kamera arkası görüntüleri yayınlandı

Yaşam

Acil servislerde “acemi kasap” hareketliliği

Deprem

Malatya’da 4,4 büyüklüğünde korkutan deprem

BÖLGE HABER

Şanlıurfa merkezli 14 ilde dolandırıcılık operasyonu: 39 tutuklama

Den nye adressen til russere…

Den nye adressen til russere som rømte fra Alanya er…

  Haziran 15, 2024

To barn ble slått fordi…

To barn ble slått fordi de spilte fotball på hotellhytta…

  Haziran 15, 2024

Skammelige BILDER i mange bakerier…

Skammelige BILDER i mange bakerier og konditorier i Alanya Alanya…

  Haziran 12, 2024

Et nyttekjøretøy og en elektrisk…

Et nyttekjøretøy og en elektrisk scooter kolliderte i Alanya; 1…

  Haziran 9, 2024

En annen turist funnet død…

En annen turist funnet død på hotellrommet sitt 2024-06-05 Den…

  Haziran 5, 2024

Another Tourist Found Dead in…

Another Tourist Found Dead in His Hotel Room 2024-06-05 Russian…

  Haziran 5, 2024

Turist funnet død i Alanya

Britisk turist funnet død i Alanya 2024-06-05 En 64 år…

  Haziran 5, 2024

British tourist FOUND dead in…

British tourist FOUND dead in Alanya 2024-06-05 A 64-year-old British…

  Haziran 5, 2024

Bijna de helft van de…

Het aantal mensen dat zegt in Nederland voor hun land…

  Haziran 5, 2024

Alanya turistsektor samlet etter FTIs…

Alanya turistsektor samlet etter FTIs konkurs Konkursen til den tyske…

  Haziran 4, 2024

FTI, one of Germany’s favorite…

FTI, one of Germany's favorite tour operators, went bankrupt FTI,…

  Haziran 4, 2024

FTI, en av Tysklands favorittreisearrangører,…

FTI, en av Tysklands favorittreisearrangører, gikk konkurs FTI, en av…

  Haziran 4, 2024

“Husstøvmidd kan utløse astma”

"Husstøvmidd kan utløse astma" Merk: VM Medical Park Samsun Hospital…

  Haziran 2, 2024

Valse valuta ALARM in Alanya

Valse valuta ALARM in Alanya - Kenmerken van valse Turkse…

  Haziran 1, 2024

Falsk valuta ALARM i Alanya…

Falsk valuta ALARM i Alanya / Funksjoner av falske tyrkiske…

  Haziran 1, 2024

Fake currency ALARM in Alanya…

Fake currency ALARM in Alanya Turgay Kırbaş , President of…

  Haziran 1, 2024

Russian tourists DO NOT WANT…

Russian tourists DO NOT WANT luxury hotels in Alanya anymore…

  Mayıs 31, 2024

Russiske turister VIL IKKE ha…

Russiske turister VIL IKKE ha luksushoteller i Alanya lenger Hotellpreferansene…

  Mayıs 31, 2024

16 år gammel student av…

16 år gammel student av utenlandsk opprinnelse SAVNET i Alanya…

  Mayıs 27, 2024

Damage caused by Antalyaspor fans…

Damage caused by Antalyaspor fans to Oba Stadium It emerged…

  Mayıs 25, 2024

Skade forårsaket av Antalyaspor-fans på…

Skade forårsaket av Antalyaspor-fans på Oba Stadium Det dukket opp…

  Mayıs 25, 2024

ANTALYA: Inngang til strender som…

En bot på 387 tusen TL vil bli pålagt de…

  Mayıs 19, 2024

Straszliwy wypadek w Alanyi: zginęło…

Straszliwy wypadek w Alanyi: zginęło 2 polskich turystów Zginęło 2…

  Mayıs 18, 2024

Terrible accident in Alanya: 2…

Terrible accident in Alanya: 2 Polish tourists lost their lives…

  Mayıs 18, 2024

Forferdelig ulykke i Alanya: 2…

Forferdelig ulykke i Alanya: 2 polske turister mistet livet 2…

  Mayıs 18, 2024

Andre telefoner vil ikke være…

Offisiell erklæring mottatt fra departementet: Andre telefoner vil ikke være…

  Mayıs 18, 2024

Official Statement Received from the…

Official Statement Received from the Ministry: 2nd Phones Will Not…

  Mayıs 18, 2024

In Alanya, the municipality fined…

In Alanya, the municipality fined the business that sells to…

  Mayıs 17, 2024

I Alanya bøtelagt kommunen virksomheten…

I Alanya bøtelagt kommunen virksomheten som selger til turister til…

  Mayıs 17, 2024

Utlendinger som synes Alanya er…

1 Ukrainere vender tilbake til hjemlandet 2 Utlendinger som synes…

  Mayıs 16, 2024

Ukrainians are returning to their…

Ukrainians are returning to their homeland İsmail Çağlar , President…

  Mayıs 16, 2024

A simultaneous operation was held…

In Antalya, a simultaneous operation was carried out with 450…

  Mayıs 15, 2024

I Antalya ble det gjennomført…

I Antalya ble det gjennomført en samtidig operasjon med 450…

  Mayıs 15, 2024

Han presenterte seg som lege…

Han presenterte seg som lege på sosiale medier, men praksisen…

  Mayıs 14, 2024

He introduced himself as a…

He introduced himself as a doctor on social media, but…

  Mayıs 14, 2024