Mart 3, 2024

CHANGE  LANGUAGE

HAMAS’tan kaçan 230 bin Yahudi İsrail devletinden tazminat istiyor

f1a40ccc e9a1 4256 a715 8e6e4a6456f3

HAMAS’tan kaçan 230 bin Yahudi İsrail devletinden tazminat istiyor

Saldırılar nedeniyle evlerini terkedip kaçan 230 bin Yahudi yerleşimci, başlarına gelenlerden İsrail hükümetini suçladı. Yerleşimciler İsrail hükümetinin yeterli güvenlik önlemi almadığını belirtip zararlarının tazmini için dava açmaya başladı.
İlk etapta 14 yerleşimci İsrail hükümetine dava açtı. Davalarının kabulünden sonra yüzbinlerce dava açılacağı belirtildi.. Toplu davanın İsrail’in iflasına bile neden olabileceği söylendi

“Haaretz”: 14 İsrail yerleşimi, sakinlerinin hayatlarının zarar görmesi üzerine tahliye veya tazminat talep ediyor.

https://arabicpost.net/wp-content/uploads/2023/10/2023-10-07t052036z_1444741581_rc2hn3a37gnb_rtrmadp_3_israel-palestinians-sirens-1170x600.jpg

İbrani gazetesi “Haaretz” 1 Ocak 2024 Pazartesi günü, İsrail’in kuzeyindeki 14 yerleşim biriminin Yüksek Mahkeme’ye tahliye edilmesi veya savaşın başladığı 7 Ekim’den bu yana birikmiş zararların tazmini için dilekçe sunduğunu bildirdi. Davacıların yarısının Lübnan sınırına birkaç kilometre uzaklıkta olduğunu kaydetti.

İsrail, savaşın başlangıcında kuzeydeki düzinelerce yerleşimi boşalttı. Hizbullah ve Filistinli grupların Lübnan’dan top atışları yapması ve her iki tarafta da ölüm ve yaralanmalara yol açan karşılıklı bombardımanın ardından.

Olağandışı yaşam koşulları

Gazete internet sitesinde şu açıklamayı yaptı: “İsrail’in kuzeyindeki 14 kasaba, Yüksek Mahkeme’ye bir dilekçe sunarak ya tahliyelerini ya da 7 Ekim’den bu yana biriken zararın tazminini talep etti.”

Ayrıca şunları ekledi: “Bu topluluklardan yedisi Lübnan sınırına 5 kilometre uzaklıkta bulunuyor ve Savunma Bakanı ( Yoav Galant ) tarafından boşaltılması planlanan kasabalar listesinde yer alıyor ancak henüz boşaltılmadılar.” “

Daha sonra “diğer yedi kasabanın sınıra 5 ila 8 kilometre uzaklıkta olduğunu ve devletin boşalttığı birçok kasaba gibi günlük yaşamlarının ciddi şekilde etkilendiğini” belirtti.

Yüksek Mahkeme’nin dilekçeyi değerlendirip değerlendirmeyeceği ya da İsrail hükümetinin bu kasabalarda yaşayanlara teklifte bulunup bulunmayacağı belli değil.

“Yanlış uyarı”

Bu haber, Lübnan’dan bir insansız hava aracının sızmasıyla ilgili “yanlış uyarının” ardından Pazartesi günü İsrail’in kuzeyinde sirenlerin çaldığı bir dönemde geldi.

İsrail Kanal 12, ülkenin kuzeyinde sirenlerin çaldığını bildirdi.

Ancak İsrail ordusu daha sonra “X” platformunda attığı bir tweette şunları söyledi: “Ülkenin kuzeyinde gün içinde devreye giren uyarılar ve Avivim bölgesine (Lübnan sınırına yakın sınır) sızan bir düşman uçağının uyarısı. ), yanlış alarmdan kaynaklandı.”

Daha önce İsrail ordusu, başka bir olayda da “ordunun, İsrail topraklarına insansız hava aracı fırlatmaya çalışan Hizbullah örgütüne bağlı bir hücreyi tespit ettiğini” belirtmiş ve şunları eklemişti: “Hava Kuvvetlerine ait bir uçak havalanmadan hücreye saldırdı. ve uçağı imha etti.”

Üçüncü bir olayda İsrail ordusu, Hizbullah’ın “bu sabah İsrail sınırına yakın Maroun el-Ras bölgesinden düşman uçaklarını fırlatmaya çalıştığını” belirtti.

İsrail ordusu, yerini belirtmeden, “Hava Kuvvetlerine ait uçaklar, Hizbullah’ın Lübnan topraklarındaki altyapısını vurdu” dedi.

Lübnan’daki Hizbullah ve Filistinli grupların, “Gazze Şeridi ile dayanışma amacıyla” geçen 8 Ekim’den bu yana İsrail ordusuyla aralıklı olarak her gün karşılıklı bombardıman yapması dikkat çekicidir. Bu da “Mavi Hat”ı ayıran hattın her iki 

Kaynak: HaberVitrini

Diyar21Haber

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME!
Sitemizde bulunan bazi haber içerikleri farklı sayfalardan çekilmektedir.

İletişim

HABER KALDIRMA – HABER DÜZELTME – ÖNERİ VE ŞİKAYET – REKLAM VE İŞBİRLİKLERİ için

Bizimle İletişim Kurun / KONTAK

Diyar21 Merkez Haber