CHANGE  LANGUAGE

Gündem Haber – The New York Times : HAMAS’ın cephaneliği İsrail’den geliyor

Ne Oldu !! – The New York Times : HAMAS’ın cephaneliği İsrail’den geliyor

 

İstihbarat soruşturması Hamas’ın askeri cephaneliğinin kaynaklarını ortaya çıkarıyor: New York Times: Büyük bir kısmı İsrail’den geliyor..

Amerikan gazetesi The New York Times , 28 Ocak 2024 Pazar günü yayınladığı raporda, İsrail askeri ve istihbarat yetkililerinin, 7 Ekim’deki “Mescid-i Aksa Tufanı” saldırısında Hamas’ın kullandığı silahların büyük bir kısmının, İsrail’den geldiğini yazdı…

Analistler uzun yıllardır Hamas’ın silahlarının kaçakçılık yolları ve yer altı tünellerinden geldiğini iddia ediyor ve Hamas’ın İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki askeri kuşatmasını bu şekilde atlattığını söylüyorlar.
Ancak İsrailli ve Batılı silah uzmanları ve istihbarat yetkilileri, yeni alınan istihbaratın Hamas’ın roket ve tanksavar mermilerinin büyük bir kısmını Gazze’deki binlerce patlamamış İsrail mühimmatından üretebildiğini gösterdiğini ortaya çıkardı. İsrail askeri üslerinden çalınan silahlar da HAMAS’a gitti.

İsrail Hamas’ın yeteneklerini küçümsüyor

Geçtiğimiz aylardaki çatışmalar sırasında toplanan istihbarat, İsrailli yetkililerin Hamas’ın 7 Ekim öncesindeki çabalarını yanlış değerlendirdiği gibi, aynı zamanda silah elde etme yeteneklerini de hafife aldığını ortaya çıkardı.

İsrail’in son on yedi yıldır Gazze’yi kuşatmak için kullandığı silahların, Hamas ve Filistin direnişinin şu anda İsrail güçlerine karşı kullandığı silahlarla aynı olduğu ve İsrail ve Amerikan askeri patlayıcılarının Hamas’ın füze yağdırmasını sağladığı ortaya çıktı.

İsrail polisinin bomba imha dairesi eski başkan yardımcısı Michael Kardash şunları söyledi: “İsrail’in patlamamış mühimmatı Hamas’ın en önemli patlayıcı kaynaklarından biridir.” Onlar “İsrail’den üzerlerine düşen bombaları ve top mermilerini etkisiz hale getiriyorlar ve Birçoğunu daha sonra yeniden kullandıkları açık.” Bu onların patlayıcılarında ve füzelerinde var.”

Silah uzmanları, patlamamış mühimmat oranının genel olarak kullanılan toplam mühimmatın yaklaşık yüzde 10’u olduğunu ve bu oranın İsrail’in Gazze’yi bombalamak için kullandığı bombalardan daha yüksek olabileceğini söylüyor. İsrail’in cephaneliği, üretimi 1950’ler ve 1960’larda Amerika’nın Vietnam’a karşı savaşı dönemine kadar uzanan füzeler içeriyor ve ABD ve diğer askeri güçler bu bombaların üretimini uzun zaman önce durdurdu. İsrailli bir istihbarat yetkilisi, bu füze ve bombaların bazı türlerindeki hasar oranının yüzde 15’e ulaşabileceğini söyledi.

Binlerce ton mühimmat Gazze’ye saçıldı

Dahası, İsrail’in yıllar boyunca aralıklı olarak düzenlediği bombardımanlar ve halihazırda devam eden bombalamalar, geriye yeniden kullanılabilecek binlerce tonluk patlamamış mühimmat bıraktı. Nitekim patlamayan 350 kilogram ağırlığındaki bir İsrail bombası daha sonra yüzlerce füzeye ve  dönüşebilirdi.

Hamas, New York Times’ın yorum taleplerine yanıt vermedi. İsrail işgal ordusu yaptığı açıklamada misyonunun Hamas’ın yeteneklerini ortadan kaldırmak olduğunu söyledi ve Filistin hareketinin silahlarıyla ilgili sorulara yanıt vermedi.

İsrailli yetkililer, bu savaştan önce Hamas’ın İsrail yapımı silahları geri dönüştürebildiğini biliyordu ancak bu savaşın ortaya çıkardığı geri dönüşümün kapsamı, silah uzmanları ve diplomatlar dahil tüm ilgilileri hayrete düşürecek boyuta ulaştı.

İsrail işgal yetkilileri de silah depolarının çalındığını biliyordu.Geçen yılın başlarında yayınlanan bir İsrail askeri raporu, yetersiz korunan İsrail üslerinden binlerce merminin, yüzlerce silah ve el bombasının çalındığını gösteriyordu.

İsrail silahlarının Batı Şeria ve Gazze’ye nakledilmesi

İsrail askeri raporu, bu mühimmatların bir kısmının Batı Şeria’ya, bir kısmının da Sina üzerinden Gazze’ye nakledildiğini iddia etti. Ancak rapor, silah depoları için askeri sigortanın artırılması yönündeki tavsiyelere odaklandı ve yaşananların sonuçlarına değinmedi, sadece şunu kınadı: “İsrail, düşmanlarına kendi cephaneliğinden silah sağlıyor.”

Ancak bu sonuçlar çok geçmeden 7 Ekim 2023 saldırısında ortaya çıktı.Filistinli savaşçıların sınırı geçmesinden saatler sonra İsrail askerleri, Ra’im askeri üssünün dışında öldürülen Filistinli bir savaşçının cesedini buldu. Savaşçının yanında yeni üretilmiş bir İsrail el bombası buldu. İsrailli askeri yetkililer, üsse baskın düzenleyen bazı Filistinli savaşçıların oradan silah ve mühimmat ele geçirerek Gazze’ye götürdüklerini söyledi.

İsrailli bir istihbarat yetkilisi, İsrailli müfettişlerin 7 Ekim saldırısında Hamas tarafından ateşlenen bir füzeyi incelediklerini ve içindeki patlayıcı maddenin muhtemelen daha önceki bir savaş sırasında Gazze’ye ateşlenen patlamamış bir İsrail füzesinden geldiğini keşfettiklerini söyledi.

Hamas’ın askeri cephaneliğinin kaynaklarının çeşitliliği

7 Ekim 2023 saldırıları, Hamas’ın askeri cephaneliğinin kaynaklarının çeşitliliğini ve eksikliklerini çeşitli kaynaklardan gidermeye çalıştığını ortaya çıkardı. İsrail, cephaneliğin İran yapımı saldırı dronları ve İsrail’in Hamas’ın tüneller yoluyla Gazze’ye getirdiğini söylediği Kuzey Kore roketatarlarını içerdiğini iddia ediyor. İsrail işgal yetkilileri Hamas’ın finansmanı ve silahlandırılmasında en önemli kaynağın İran olduğunu iddia ediyor.

Bununla birlikte, Hamas tarafından yayınlanan videolar ve İsrail tarafından ifşa edilen Filistin silah kalıntılarının fotoğrafları, birçok tanksavar patlayıcının (şok bombası ve diğerleri), zırh karşıtı mermilerin patlayıcı savaş başlıklarının, sığınak karşıtı vakum mermilerinin ve patlayıcı cihazların, aslında İsrail’in iade ettiği patlayıcılar, Filistin silahlarının üretiminde kullanılıyor.

İsrailli yetkililer, roket ve füze üretiminin büyük miktarlarda patlayıcı madde gerektirdiğini ve bunların Gazze’ye kaçırılmasının son derece zor olduğunu söyledi. Ancak Hamas çok sayıda roket ve füze üretip bunları 7 Ekim 2023’te kitlesel olarak fırlatmayı başardı; Öyle ki, İsrail hava savunma sistemi (Demir Kubbe) buna karşı koyma girişimlerine yetişemedi.

Kaynak : HaberrVitrini.Com

Diyar21Haber
KAZA

Antalya / Korkunç kaza: 2 ölü

Deprem

Deprem uzmanı Ahmet Ercan Balıkesir’i işaret etti! 7 büyüklüğünde deprem için Çanakkale’yi de uyardı

Deprem

Elazığ’da 4 şiddetinde deprem

MAGAZİN

Tur Rehberi / SETTEN EĞLENCELİ GÖRÜNTÜLER!

POLiTiKA & SiYASET

İMAMOĞLU’NDAN GENÇLERE: HEPİNİZ UMUTSUNUZ

MAGAZİN

‘HANIMAĞA’NIN ENERJİSİNE YETİŞİLMİYOR!

Yaşam

Emekliler bu habere çok sevinecek!Tüm emeklileri kapsıyor

BÖLGE HABER

Siirt’te minibüsün çarptığı 15 yaşındaki çocuk ağır yaralandı

POLiTiKA & SiYASET

Özgür Özel’den Erdoğan’a sert sözler! 

Hayat

20-26 MAYIS 2024 HAFTASI HAFTALIK BURÇ YORUMLARI…

Yaşam

Yüz binlerce kişi torba yasaya girdi! 5 yıl erken emekli olabilirsiniz

ASAYİŞ

20 ilde ‘Sibergöz-39’ operasyonu!

METEOROLOJİ

Kocaeli, Sakarya, İstanbul hava durumu nasıl? 5 günlük hava tahmin raporu!

Deprem

Naci Görür’den bir deprem uyarısı daha! Tehlikeli bir durum var, önlem alın!

ASAYİŞ

4 ilde ’Ayar-3’ operasyonu!

BÖLGE HABER KAZA

Bitlis’te yolcu otobüsü dereye uçtu: 7 yaralı

SAĞLIK

Pof. Dr. Canan Karatay: Virüs ve mikropları kökten temizliyor

Yaşam

Nedim Şener’den Aytun Çıray’a cevap..

SAĞLIK

Kronik ağrılarla nasıl başa çıkılır?

POLiTiKA & SiYASET

1 Vitrin Haber – Bahçeli yerel seçimleri değerlendirdi