CHANGE  LANGUAGE

Gündem Haber – İsrail işgalcileri çekildiği bölgelerde taş taş üstünde bırakmadı

İsrail işgalcileri çekildiği bölgelerde taş taş üstünde bırakmadı

Taş Devri’ne dönmüş bir hayalet kasaba.” İşgalin çekilmesinin ardından Gazze’nin kuzeyindeki mahallelerden dehşet verici görüntüler 

İşgalci İsrail alçakları kuzeybatı eteklerindeki yerleşim bölgelerinden ve Gazze’nin kuzeyindeki vilayetleri çekildi. Soykırımcı İsrail askerlerinin çekilmesiyle birlikte yaşadıkları yerlere gelen Gazzeliler gördükleri karşısında dehşete düştü… İsrail ordusunun Perşembe günü şafak vakti buradan çekildiğinde yıkımın korkunç boyutu ortaya çıktı.


Alçaklar Filistin kasaba ve mahallerinde taş taş üstünde bırakmamış hemen hemen her evi bombalamış, yağmalamış ve yakmıştı.

Bu alanlar , Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki batı bölgesindeki El-Tawam, El-Karama, El- Salatin ve El- Atatreh mahallelerini ve batıdaki Kamu Güvenliği, İstihbarat, El-Makousi ve Bahlul mahallelerini içeriyordu. Kuzey Gazze Şehri bölgesi, iki valilik boyunca Al-Rashid Caddesi’nden çekilmesine ek olarak.

İsrail savaş makinesi kuleleri ve konut binalarını büyük moloz yığınlarına dönüştürürken, fotoğraflar, göz alabildiğine, yukarıda bahsedilen tüm bölgelerdeki büyük yıkımı belgeliyordu.

Düzinelerce konut kulesinin ve devlet kurumunun yer aldığı “Al-Maqousi” bölgesinde, fotoğraflarda konut kulelerinin tamamının yıkıldığı, az sayıda ayakta bina kaldığı, ancak bunların ciddi şekilde hasar gördüğü görülüyor.

Ayrıca savaş makinesi bölgedeki camiyi de yerle bir ederek moloz haline getirdi ve aynı yerde Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı’na (UNRWA) ait bir sağlık merkezini de açıkça yok etti.

Ağır İsrail araçları da sokakları ve yolları buldozerlerle yıktı ve ordunun çekildiği bölgelerdeki bütün altyapıyı yok etti.

Bu bağlamda İsrail’in “İstihbarat” bölgesinden çekilmesi, oradaki konut kulelerini de etkileyen büyük bir yıkımı ortaya çıkardı.

Hayalet bir kasaba

Akdeniz’e doğrudan bakan Al-Maqousi’de bölge sakinleri “hayalet şehir” olarak nitelendirirken, moloz yığınlarından başka bir şey kalmadı.

Savaş öncesi hayat ve canlılık içinde olan “Genel Güvenlik” alanı ise, içinde ticaret ve eğlence mağazalarının da yer aldığı açık, özelliksiz bir kumsal meydana dönüştü.

İsrail ordusu, harap olmuş bölgelerdeki savaşın vahşetine hâlâ tanıklık eden duvarlara İbranice ifadeler ve kelimeler yazdı.

Bu yıkım aynı zamanda Gazze Şeridi’nin kuzey bölgelerindeki düğün salonlarını, ticari ve ekonomik kurumları ve konut kulelerini de etkiledi.

İsrail, şok edici görüntülerle yerleşim bölgelerini tamamen yok ederek onları moloz yığınına dönüştürdü, öyle ki bu bölgelerde yaşayanlar molozları kaldırıp yeniden inşa etmenin uzun yıllar alacağına inanıyor.

Bu bölgelerin sakinleri, İsrail’in kara saldırısının başlangıcından bu yana ilk geri çekilmesinde, mülklerini ve evlerini denetleme fırsatı buldu.

27 Ekim’de İsrail ordusu, Gazze ve kuzey valiliklerindeki birçok bölge ve mahalleye saldırıyı içeren bir kara operasyonu başlattı.

Aralık ortasından bu yana ordu, kademeli olarak Gazze Valiliği’nin kuzeyindeki bölgelerden çekilmeye başladı ve bunu geçen Ocak ayının başında Gazze Valiliği’ndeki mahalle ve bölgelerden kısmi çekilme izledi.

“Taş Devri”ne dönüş

Evini incelemeye giden Filistinli Süfyan El-Firani, bu mahalledeki durumu “Taş Devri’ne dönüş” olarak nitelendirdi.

El-Firani, “Etrafımızda her şey yıkıntı ve moloz yığını. 6 daireden oluşan evimiz yerle bir oldu. Saldırıda şehit olan yakınlarım, çocuklarım da yaralandı.”

Ayrıca “savaşın bitiminden sonra Gazze’de tek bir can”ın kalabileceğine dair umudunu kaybettiğini de ifade etti. Bölgeyi etkileyen molozun büyüklüğüne işaret ederek şöyle devam etti: “Bu sahneler kendileri için konuşuyor, burada açıklama için yer yok.”

Al-Virani, harap olmuş bu bölgelerin yeniden inşasının “uzun yıllar” süreceği inancını da dile getirdi. “Belki de Gazze’nin yeniden imar edildiği günleri yaşamayacağız” dedi.

Sonra şunu ekledi: “Benim evim, komşuların evleri ve sivillerin yaşadığı mahallenin tamamı yıkıldı. Peki (İsrail) ordusunun bu bölgede yok ettiği (askeri) hedefler nerede?”

İsrail’in Gazze Şehri’ndeki altyapıyı tamamen yok ettiğine, sokakların kanalizasyonla dolduğuna, bunun da sağlık ve çevresel risklere işaret ettiğine dikkat çekti.

El-Firani ayrıca, “Mısır’ın savaş öncesinde inşaatını finanse ettiği ve yüzlerce insana insanca bir yaşam umudu sağlayan binalar, savaş sırasında da hasar gördü” dedi.

Sözlerine şöyle devam etti: “Bu konutların bir kısmı Filistinlilere teslim edilmeden önce yıkıldı ve inşaatları halen devam ediyor.”

Açıklamasını, “Gazze Şeridi’ndeki tüm sakinleri tüketen savaşın bir an önce sona ermesi” yönündeki umutlarını dile getirerek tamamladı.

Hayal edilemeyecek yıkım

Filistinli Youssef Al-Omari de İsrail savaş makinesinin “Al-Maqousi” bölgesinde neden olduğu yıkımın boyutunun hayal edilemez olduğunu söyledi.

Al-Omari, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şunları kaydetti: “Geri çekilip yerleşim yerleri ve evleri incelemeye gittikten sonra, tarihte olduğuna inandığım bir yıkımın boyutu nedeniyle tarifsiz bir duygu yaşadık. dedi.

Daha sonra şöyle devam etti: “Bu bölgelerde hiçbir şey bulamadılar. Hiçbir aklın hayal edemeyeceği manzaralar.”

Gazze Şehri’nin kuzeybatısındaki bölgelerde yaşananları “bu dünyada olabilecek en kötü şey” olarak nitelendirdi. Al-Omari şunu ekledi: “Askerlerden ne topraktan, ne taştan, ne de insanlardan hiçbir şey esirgenmedi.”

Savaşın sona ereceği umudunu ifade etti.

İsrail ordusu, 7 Ekim 2023’ten bu yana Gazze Şeridi’nde yıkıcı bir savaş yürütüyor; bu savaş, Filistin yetkililerine göre Çarşamba günü itibarıyla “çoğu çocuk ve kadın olmak üzere 26.900 şehit ve 65.949 yaralı” bıraktı ve “büyük” olaylara yol açtı. Birleşmiş Milletler’e göre yıkım ve benzeri görülmemiş bir insani felaket”.​​​​​

Kaynak: HaberVitrini.Com

Diyar21Haber
SPOR

Süheyl Batum Ali Koç hakkında suç duyurusunda bulundu

KAZA

Antalya / Korkunç kaza: 2 ölü

Deprem

Deprem uzmanı Ahmet Ercan Balıkesir’i işaret etti! 7 büyüklüğünde deprem için Çanakkale’yi de uyardı

Deprem

Elazığ’da 4 şiddetinde deprem

MAGAZİN

Tur Rehberi / SETTEN EĞLENCELİ GÖRÜNTÜLER!

POLiTiKA & SiYASET

İMAMOĞLU’NDAN GENÇLERE: HEPİNİZ UMUTSUNUZ

MAGAZİN

‘HANIMAĞA’NIN ENERJİSİNE YETİŞİLMİYOR!

Yaşam

Emekliler bu habere çok sevinecek!Tüm emeklileri kapsıyor

BÖLGE HABER

Siirt’te minibüsün çarptığı 15 yaşındaki çocuk ağır yaralandı

POLiTiKA & SiYASET

Özgür Özel’den Erdoğan’a sert sözler! 

Hayat

20-26 MAYIS 2024 HAFTASI HAFTALIK BURÇ YORUMLARI…

Yaşam

Yüz binlerce kişi torba yasaya girdi! 5 yıl erken emekli olabilirsiniz

ASAYİŞ

20 ilde ‘Sibergöz-39’ operasyonu!

METEOROLOJİ

Kocaeli, Sakarya, İstanbul hava durumu nasıl? 5 günlük hava tahmin raporu!

Deprem

Naci Görür’den bir deprem uyarısı daha! Tehlikeli bir durum var, önlem alın!

ASAYİŞ

4 ilde ’Ayar-3’ operasyonu!

BÖLGE HABER KAZA

Bitlis’te yolcu otobüsü dereye uçtu: 7 yaralı

SAĞLIK

Pof. Dr. Canan Karatay: Virüs ve mikropları kökten temizliyor

Yaşam

Nedim Şener’den Aytun Çıray’a cevap..

SAĞLIK

Kronik ağrılarla nasıl başa çıkılır?