CHANGE  LANGUAGE

Gündem Haber – Gazze’de 107. gün raporu.. Kassam İsrail askerlerinin ölülerini de ele geçirdi

Gazze’de 107. gün raporu.. Kassam İsrail askerlerinin ölülerini de ele geçirdi – Son Dakika Haber

Han Yunus’ta Çok Sayıda Kişi Öldü | İskoçya: Netanyahu Tehlikeli – 107. GÜN

İsrailli muhalefet lideri Yair Lapid ilk olarak İsrail’in ateşkes anlaşması karşılığında Gazze’deki esirlerini serbest bırakmaya hazır olması gerektiğini açıkça söyledi. 

 Onun yorumu diğer üst düzey İsrailli yetkililerin yorumlarını yansıtıyor. Ancak Netanyahu, ne savaşın kendisi ne de Gazze savaşı sonrası için bir planı olmamasına rağmen son derece kararlı.  

Öte yandan Gazze’nin geleceğinin hâlâ Filistin halkının, özellikle de Gazze’de direnişi sürdürenlerin elinde olduğu görülüyor. 

Filistin Direnişinin tüm Gazzelilerin kolektif iradesinden ayrılmadığını bilen İsrail ordusu, Cebaliye’den Han Yunus’a kadar Filistin şehirlerini hiçbir ceza almadan bombalamaya devam etti. 

Gazze Sağlık Bakanlığı’na göre, İsrail’in Gazze’de 7 Ekim’den itibaren devam eden soykırımında 24 bin 927 Filistinli öldürüldü, 62 bin 388 kişi de yaralandı. Filistinlilerin ve uluslararası tahminlere göre ölen ve yaralananların çoğunluğunun kadın ve çocuklar olduğu belirtiliyor.

EN SON GÜNCELLEMELER

21 Ocak Pazar, 22:00 (GMT+2)

FİLİSTİN MEDYALARI: İsrail’in Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus’ta çeşitli bölgeleri bombalaması sonucu biri çocuk 3 Filistinli hayatını kaybetti.

İskoçya Başbakanı: Netanyahu’nun görüşleri “tehlikeli ve kınanmalı”.

El Cezire: El Cezire’nin elde ettiği uydu görüntüleri, Gazze kıyı şeridine konuşlanmış İsrail araçlarının sayısında önemli bir düşüş olduğunu gösterdi.

FİLİSTİN MEDYASI: İsrail işgal uçakları Gazze Şeridi’ndeki El-Tuffah ve El-Deraj mahallelerinin doğusuna şiddetli bombardıman başlattı.

GUTERRES: Gazze’de yaşanan yıkım ve katliamın eşi benzeri yok.

CNN: İsrail ordusu Gazze Şeridi’ne düzenlediği kara saldırısında en az 16 mezarlığa zarar verdi.

21 Ocak Pazar, 20:30 (GMT+2)

İSRAİL ORDUSU: İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nde bugünkü çatışmalar sırasında iki askerinin öldürüldüğünü duyurdu.

FINANCIAL TIMES (AB yetkililerinden alıntı): Avrupa Birliği, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun bir Filistin devletinin kurulmasını reddetmeye devam etmesi halinde üyelerini İsrail’i cezalandırmaya çağırıyor.

AXIOS (ABD’li yetkililerden alıntı): Hamas ile İsrail arasında mahkumların ve tutukluların serbest bırakılmasına ilişkin bir anlaşmaya varılması, Gazze’de ateşkesin tek yolu olabilir.

NETANYAHU: İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, savaş sonrasında Gazze Şeridi’nin askerden arındırılması ve İsrail’in güvenlik kontrolü altına alınması gerektiğini söyledi.

IRAK’TA İSLAM DİRENİŞİ: Suriye’de iki Amerikan üssünü hedef aldık.

FİLİSTİN MEDYASI: İsrail’in Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus’un El-Amal mahallesindeki bir evi hedef alan bombalı saldırısında ölü ve yaralılar vardı.

El Kassam Tugayları: El Tuffah ve El Daraj mahallelerinin doğusundaki İsrailli düşman kalabalıklarını havan toplarıyla bombaladık ve doğrudan isabet aldıklarını doğruladık.

İRLANDALI MİLLETVEKİLİ CLARE DALY: Avrupa Birliği’nin ahlaki bir otoritesi yok.

21 Ocak Pazar, 18:50 (GMT+2)

ANSARALLAH: Onlarca gemi ‘İsrail’le ilişkimiz yok’ pankartını taşıyarak güvenli bir şekilde karşıya geçti.

KANAL 12: Gazze Şeridi’ndeki direnişin tutsak aileleri bu gece İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun evi önünde açık oturma eylemine başlayacak.

SUUDİ ARABİSTAN: Filistin devleti kurmanın net bir yolu olmadan İsrail’le normalleşme mümkün olmayacak. Suudi dışişleri bakanı, Gazze Şeridi’nde devam eden “katliam”ın durdurulması gerektiğini vurguladı ve bölgedeki gerilimi azaltmanın anahtarının Şeridi’ndeki çatışmayı sona erdirmek olduğunu kaydetti.

İSRAİL ORDUSU: Bir asker öldürüldü ve naaşı 7 Ekim’den bu yana Gazze’de tutuluyor.

21 Ocak Pazar, 18:15 (GMT+2)

YEDIOT AHRONOTH: Gazze savaşına katılan 30 İsrailli komutan ve subay, Bakanlar Kurulu ve Genelkurmay Başkanı’na mektup gönderdi. Mektupta, Gazze’deki Direniş tarafından tutulan İsrailli mahkumların dönüşünden önce, yerlerinden edilmiş Filistinlilerin kuzey Gazze Şeridi’ndeki evlerine dönüşlerinin reddedilmesi çağrısında bulunuldu.

FİLİSTİN KIZILAYI: İsrail işgal uçakları, Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus kentindeki El-Amal Hastanesi çevresine yangın şeritleri yerleştirdi.

FİLİSTİN MEDYASI: Gazze’nin merkezinde Direniş ile İsrail işgal ordusu arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor, buna işgal güçlerinin bölgeye şiddetli top atışları da eşlik ediyor.

21 Ocak Pazar, 17:00 (GMT+2)

El Kassam Tugayları: El Kassam Tugayları, Gazze Şeridi’ndeki İsrailli mahkumların ailelerine hitaben bir mesaj içeren bir fotoğraf yayınladı. El Kassam mesajında, “İster tabutta ister diri, seçim sizin. Hükümetiniz yalan söylüyor. Zaman bitiyor.”

HAMAS: Filistin Direniş Hareketi Hamas, Mescid-i Aksa seliyle ilgili açıklamasını ve çatışmaya yol açan nedenleri açıklayan resmi bir belge yayınladı.

21 Ocak Pazar, 16:00 (GMT+2)

İSRAİL DİASPORA BAKANI: Filistin Yönetimi’nin Gazze’yi kontrol etmesi “intihar adımıdır”.

GAZZE VAKIF VE DİYANET İŞLERİ BAKANLIĞI: İsrail işgal ordusu, Şeria’daki 1.200 camiden 1.000’ini yıktı.

ANADOLU: Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırganlığına ilişkin gelişmeleri görüştü

İBRANİ ÜNİVERSİTESİ ANKETİ: İsraillilerin yüzde 65’i Hizbullah’a karşı operasyon başlatılmasını destekliyor.

LÜBNAN KAYNAĞI (El Cezire’ye): Lübnan’ın güneyindeki Kafra kasabasında İsrail’in bir araca düzenlediği baskında 2 kişi öldü, 5 kişi de yaralandı.

FİLİSTİN MEDYASI: İsrail savaş uçakları Han Yunus kentine sürekli baskınlar düzenliyor ve El Karara kenti yakınlarında Direniş ile işgal ordusu arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

El Cezire: İsrail baskını Lübnan’ın güneyindeki Kafra kasabasında bir arabayı hedef aldı.

21 Ocak Pazar, 14:30 (GMT+2)

HİZBOLLA: Batı Celile’deki Pranit askeri kışlasını füzelerle hedef alarak doğrudan isabet sağladık.

EL KUDÜS TUGAYLARI: Sufa askeri destek mevzisini çok sayıda havan topuyla bombaladık.

El Cezire: Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Cebeliye’nin güney bölgesini büyük bir patlama sarstı.

21 Ocak Pazar, 13:30 (GMT+2)

İSRAİL ORDUSU: 7 Ekim’den bu yana, 1.203’ü Gazze Şeridi’ne kara saldırısının başlangıcından bu yana olmak üzere 2.659 subay ve asker yaralandı.

KAN: Batı Celile’deki Pranit askeri üssüne bir tanksavar füzesi ateşlendi.

El Cezire: İsrail, Lübnan’ın güneyindeki Markaba kasabasına baskın düzenledi.

21 Ocak Pazar, 12:25 (GMT+2)

SUUDİ FM (CNN’e):
Zor ve tehlikeli bir dönemden geçiyoruz ve Kızıldeniz’deki gerginlikten oldukça endişeliyiz. Kızıldeniz’deki gerginlik kontrolden çıkabilir, biz de gerilimin durdurulması çağrısında bulunuyoruz.

FİLİSTİN MEDYALARI: Gazze şehrinin güneyinde İsrail işgal ordusu ile Filistin Direnişi arasında ağır makineli tüfeklerle çatışmalar çıktı.

AL-JAZEERA: İsrail güvenlik ve siyasi konseyi vergi gelirlerinin Filistin Yönetimi’ne aktarılmasını kabul etti.

FİLİSTİN MEDYALARI: Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Jabalia’da İsrail ordusu ile Filistin direnişi arasında çatışmalar şiddetlendi.

El Cezire: Gazze Şeridi’nin kuzeyinden koruma alanlarına doğru füze patlamaları yapıldı.

21 Ocak Pazar, 11:30 (GMT+2)

El Cezire:

İsrail’in doğuyu hedef alan top atışında 5 Filistinli hayatını kaybetti. Ambulans ekipleri bombalama alanına ulaşamadı.

Han Yunus’un merkezindeki El Balad bölgesinde iki Filistinli İsrail keskin nişancılarının kurşunlarıyla öldürüldü.

İNGİLTERE SAVUNMA BAKANI: Başka net bir çözüm yok ve tüm dünya iki devletli çözümün en iyi çözüm olduğu konusunda hemfikir.

GAZZE SAĞLIK BAKANLIĞI: İsrail’in Gazze’de 7 Ekim’den itibaren devam eden soykırımında 25 bin 105 Filistinli öldürüldü, 62 bin 681 Filistinli yaralandı.

21 Ocak Pazar, 10:00 (GMT+2)

Kudüs Tugayları: İşgal ordusunun komuta merkezini hedef aldık, bir keşif uçağını kontrol altına aldık.

YEDIOT AHRONOTH: İsrailli yetkililer kuzeyde iki gün süreyle ateşkes uygulayacak ve bu ateşkesin ihlal edilmesi halinde güney Lübnan güçlü bir saldırıyla hedef alınacak.

KANAL 12: İşgal ordusu Gazze’de savaş tarzını değiştirerek operasyonlarında merkezi hedef almak üzere harekete geçti

21 Ocak Pazar, 09:00 (GMT+2)

WSJ: Hamas’ın İsrail’i birkaç ay boyunca vurmaya yetecek mühimmatı var.

21 Ocak Pazar, 08:00 (GMT+2)

İSRAİL ORDUSU RADYOSU: İsrailli muhalefet lideri Yair Lapid, muhalefetin Filistin Direnişi ile yapılacak her türlü mahkum ve tutuklu takas anlaşmasını, takas bir ateşkes anlaşması olsa bile desteklediğini söyledi.

FİLİSTİN MEDYALARI: İsrail savaş gemileri Gazze’nin merkezindeki Deir el-Balah ve Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus şehirlerinin kıyılarını bombaladı.

(Filistin Tarihi)

ALPER GEZERAVCI DENEY ÇALIŞMALARINA BAŞLADI

Türkiye Uzay Ajansı’nın (TUA) sosyal medya hesabından yapılan paylaşıma göre, Alper Gezeravcı tarafından Türk Uzay Bilim Misyonu için çalışmalara başlandı. Gezeravcı’nın Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki ilk deneyi tuz stresine maruz bırakılan bazı bitkilerin araştırılması olarak belirlendi.

Ege Üniversitesi öğretim üyeleri Prof. Dr. İsmail Türkan, Doç. Dr. Rengin Özgür Uzilday ve Doç. Dr. Barış Uzilday’ın proje yöneticisi olduğu deneyin adı, “Ekstrem Halofit olan Schrenkiella Parvulanın Tuz Stresine Verdiği Yanıtların Uzay Ortamında Araştırılması” olarak duyuruldu.

Deneyle, uzayda ve yeryüzünde yetiştirilen ve tuz stresine maruz bırakılan “A. thaliana” ve “schrenkiella parvula” bitkilerinde yeni nesil dizileme ile (RNA-seq) transkriptomun ortaya konulması ve mikro yerçekiminde glikofitik ve halofitik bitkilerin tuz stresine verdikleri bazı fizyolojik ve moleküler yanıtların karşılaştırması hedefleniyor.

Kaynak: haberVitrini.Com

Diyar21Haber
POLiTiKA & SiYASET

Liderler Kurban Bayramı’nı nerede geçirecek? İşte detaylar

MAGAZİN

Deniz Akkaya – DEVLET KORUMASINDAKİ KIZI BABASINA TESLİM EDİLDİ!

Trafik

Resmi açıklama geldi: Bayram boyunca ücretsiz

BÖLGE HABER

Malatya’da sağlık çalışanları Gazze’deki soykırıma yönelik protestolarını sürdürüyor

DÜNYA

Siyonist rejime yönelik soykırım davasına müdahil ülke sayısı 12’ye çıktı

MAGAZİN

Cemil İpekçi – “BEST OF” 50 YILLIK MESLEK HAYATI PODYUMDAYDI; GÖZYAŞLARINI TUTAMADI!

GÜNCEL

Erdoğan Kurban Bayramı mesajı yayınladı

Yaşam

Arafat’taki büyük buluşmada: ‘Lebbeyk’ nidaları

MAGAZİN

Aleyna Dalveren & MEG – “ARAMAM”A RAP VERSİYON!

Yaşam

“Siyonist işgal rejimiyle ticari, askeri ve diplomatik ilişkilerinizi kesin”

MAGAZİN

Baba olmak var olmanın getirdiği sonsuz bir mutluluk

Turizm

Alanya’dan kaçan Rusların yeni adresi belli OLDU

Yaşam

Ankara’da “israilin Kriminal Soykırım Ordusu: Yabancı Terörist Savaşçılar” paneli düzenlendi

EĞiTiM MAGAZİN

Tamer Karadağlı – KIZI MEZUN OLDU!

SAĞLIK

Türkiye’de hastaneler her gün 9 bin ünite kana ihtiyaç duyuyor

MAGAZİN

Çuhacı Kardeşler: AMERİKA’DAN TÜRKİYE’YE UZANAN MÜZİKAL YOLCULUK!

Yaşam

Alanya’da otelin lojmanında futbol oynadıkları için iki çocuk darp edildi iddia edildi!!

İlçe Haberleri

Ergani Yolu Üzerinde Feci Kaza Meydana Geldi

MAGAZİN

13 Haziran reytingleri belli oldu!

GÜNCEL

Erdoğan koltuğunda uçak gemisiyle Türkiye’ye dönüyor

Den nye adressen til russere…

Den nye adressen til russere som rømte fra Alanya er…

  Haziran 15, 2024

To barn ble slått fordi…

To barn ble slått fordi de spilte fotball på hotellhytta…

  Haziran 15, 2024

Skammelige BILDER i mange bakerier…

Skammelige BILDER i mange bakerier og konditorier i Alanya Alanya…

  Haziran 12, 2024

Et nyttekjøretøy og en elektrisk…

Et nyttekjøretøy og en elektrisk scooter kolliderte i Alanya; 1…

  Haziran 9, 2024

En annen turist funnet død…

En annen turist funnet død på hotellrommet sitt 2024-06-05 Den…

  Haziran 5, 2024

Another Tourist Found Dead in…

Another Tourist Found Dead in His Hotel Room 2024-06-05 Russian…

  Haziran 5, 2024

Turist funnet død i Alanya

Britisk turist funnet død i Alanya 2024-06-05 En 64 år…

  Haziran 5, 2024

British tourist FOUND dead in…

British tourist FOUND dead in Alanya 2024-06-05 A 64-year-old British…

  Haziran 5, 2024

Bijna de helft van de…

Het aantal mensen dat zegt in Nederland voor hun land…

  Haziran 5, 2024

Alanya turistsektor samlet etter FTIs…

Alanya turistsektor samlet etter FTIs konkurs Konkursen til den tyske…

  Haziran 4, 2024

FTI, one of Germany’s favorite…

FTI, one of Germany's favorite tour operators, went bankrupt FTI,…

  Haziran 4, 2024

FTI, en av Tysklands favorittreisearrangører,…

FTI, en av Tysklands favorittreisearrangører, gikk konkurs FTI, en av…

  Haziran 4, 2024

“Husstøvmidd kan utløse astma”

"Husstøvmidd kan utløse astma" Merk: VM Medical Park Samsun Hospital…

  Haziran 2, 2024

Valse valuta ALARM in Alanya

Valse valuta ALARM in Alanya - Kenmerken van valse Turkse…

  Haziran 1, 2024

Falsk valuta ALARM i Alanya…

Falsk valuta ALARM i Alanya / Funksjoner av falske tyrkiske…

  Haziran 1, 2024

Fake currency ALARM in Alanya…

Fake currency ALARM in Alanya Turgay Kırbaş , President of…

  Haziran 1, 2024

Russian tourists DO NOT WANT…

Russian tourists DO NOT WANT luxury hotels in Alanya anymore…

  Mayıs 31, 2024

Russiske turister VIL IKKE ha…

Russiske turister VIL IKKE ha luksushoteller i Alanya lenger Hotellpreferansene…

  Mayıs 31, 2024

16 år gammel student av…

16 år gammel student av utenlandsk opprinnelse SAVNET i Alanya…

  Mayıs 27, 2024

Damage caused by Antalyaspor fans…

Damage caused by Antalyaspor fans to Oba Stadium It emerged…

  Mayıs 25, 2024

Skade forårsaket av Antalyaspor-fans på…

Skade forårsaket av Antalyaspor-fans på Oba Stadium Det dukket opp…

  Mayıs 25, 2024

ANTALYA: Inngang til strender som…

En bot på 387 tusen TL vil bli pålagt de…

  Mayıs 19, 2024

Straszliwy wypadek w Alanyi: zginęło…

Straszliwy wypadek w Alanyi: zginęło 2 polskich turystów Zginęło 2…

  Mayıs 18, 2024

Terrible accident in Alanya: 2…

Terrible accident in Alanya: 2 Polish tourists lost their lives…

  Mayıs 18, 2024

Forferdelig ulykke i Alanya: 2…

Forferdelig ulykke i Alanya: 2 polske turister mistet livet 2…

  Mayıs 18, 2024

Andre telefoner vil ikke være…

Offisiell erklæring mottatt fra departementet: Andre telefoner vil ikke være…

  Mayıs 18, 2024

Official Statement Received from the…

Official Statement Received from the Ministry: 2nd Phones Will Not…

  Mayıs 18, 2024

In Alanya, the municipality fined…

In Alanya, the municipality fined the business that sells to…

  Mayıs 17, 2024

I Alanya bøtelagt kommunen virksomheten…

I Alanya bøtelagt kommunen virksomheten som selger til turister til…

  Mayıs 17, 2024

Utlendinger som synes Alanya er…

1 Ukrainere vender tilbake til hjemlandet 2 Utlendinger som synes…

  Mayıs 16, 2024

Ukrainians are returning to their…

Ukrainians are returning to their homeland İsmail Çağlar , President…

  Mayıs 16, 2024

A simultaneous operation was held…

In Antalya, a simultaneous operation was carried out with 450…

  Mayıs 15, 2024

I Antalya ble det gjennomført…

I Antalya ble det gjennomført en samtidig operasjon med 450…

  Mayıs 15, 2024

Han presenterte seg som lege…

Han presenterte seg som lege på sosiale medier, men praksisen…

  Mayıs 14, 2024

He introduced himself as a…

He introduced himself as a doctor on social media, but…

  Mayıs 14, 2024