Mart 3, 2024

CHANGE  LANGUAGE

Gündem Haber – Erdoğan : Deprem bölgesinde ayırımsız 75 bin konutu teslim ediyoruz

ad1e109e 53ed 43f0 9927 27883047830c

Erdoğan : Deprem bölgesinde ayırımsız 75 bin konutu teslim ediyoruz

Deprem konutları sahiplerine teslim edildi! Erdoğan: Kimsenin hakkı yerde kalmayacak
Hatay’da Deprem Konutları Kura ve Anahtar Teslim Töreni’nde açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Vatandaşlarımız müsterih olsun. Kimsenin hakkı yerde kalmayacak, kimse mağdur olmayacak” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 6 Şubat 2023’te meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Hatay’da yapımı tamamlanan 7 bin 275 konutun teslim törenine katıldı.
Erdoğan, Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinin en çok yıkıma yol açtığı kentlerden Hatay’da tamamlanan deprem konutları elektronik ortamda yapılan kura çekimiyle hak sahiplerine teslim edildiği törende bir konuşma yaptı.

Deprem felaketinde yitirilen canların yüreklerdeki acısının hala taze olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Devletimiz tüm imkanlarıyla anında harekete geçerken Türkiye tek yürek olmuştur.” dedi.

Bölgede çalışmaların kesintisiz süreceğini dile getiren Erdoğan, “Bölge genelinde inşası süren 40 bin konutu da hak sahiplerine teslim edeceğiz. İnşallah 2 ay içinde deprem bölgesi genelinde 75 bin konutun teslimini bitireceğiz. Amacımız takip eden dönemde de her ay 15-20 bin konut ve köy evini hak sahipleri ile buluşturmaktır. Yıl sonuna kadar 200 bin evi teslim etmiş olacağız” dedi.

Erdoğan, “Defne Hastanesi’yle ilgili ne dediler? “Yok böyle bir şey” dediler. Açılışını bizzat bu kardeşiniz tüm ekibiyle gerçekleştirdi. Biz yalan üzerine hiçbir zaman hakikati bina etmedik. Bu hususta vatandaşlarımız müsterih olsun. Kimsenin hakkı yerde kalmayacak, kimse mağdur olmayacak” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Kahramanmaraş merkezli depremde kaybettiğimiz canların acısı, yüreklerimizi yakmayı sürdürmektedir. Depremde kaybettiğimiz 53 binin üzerindeki vatandaşımızın her birine Allah’tan rahmet diliyorum. Asrın felaketinde yaralanan 107 binin üzerinde vatandaşımıza da geçmiş olsun dileklerimi tekrarlamak istiyorum.

“14 MİLYON VATANDAŞIMIZ DOĞRUDAN ETKİLENDİ”

14 milyon vatandaşımız afetten doğrudan etkilendi. Depremde yıkılan 39 bine yakın binanın, 26 bininde arama-kurtarma faaliyeti yürütülmesi gerekmiştir. Ayrıca 200 binden fazla ağır hasarlı bina ile karşılaşılmıştır. Deprem bölgesine 1 milyon çadır gönderilmiş, 215 binin üzernide konteyner kullanılmış, 349 bin haneye kira yardımı yapılmıştır.

“TÜRKİYE TEK YÜREK OLDU”

Büyük acılar aynı zamanda milletlerin birliğinin, kardeşliğinin sınandığı dönüm noktalarıdır. Milletimiz bu acı ve tarihi sınamayı başarıyla vermiştir. Asrın felaketini, asrın dayanışmasına dönüştürerek o zor günlerin geride kalmasını temin ettik. Devletimiz tüm imkanlarıyla anında harekete geçerken, Türkiye tek yürek olmuş; milletimiz depremzede kardeşlerinin yanına koşmuştur.”

“FELAKET DEVLET-MİLLET DAYANIŞMASININ ÜST DÜZEYDE OLDUĞUNU GÖSTERDİ”

Bu afet bize, verdiği pek çok dersin yanı sıra; ülkemizde devlet-millet dayanışmasının aksi yöndeki tüm gayretlere rağmen en üst düzeyde olduğunu göstermiştir. Sayısız insanımız ya kendi iradesiyle bizzat gelerek ya da çeşitli yollarla destek sağlayarak depremzede vatandaşlarımızın acısını paylaşmıştır.

“KARŞILAŞTIĞIMIZ TABLOYU ASLA UNUTMAYACAĞIZ”

Hatay can kaybı ve yıkılan bina sayısı bakımından depremden en büyük zararı gören şehrimizdir. Depremden sonraki ikinci gün Hatay’a geldiğimizde karşılaştığımız tabloyu asla unutmayacağız. İnsanlık tarihinin en kadim yerleşim yerleri arasında bulunan Hatay’ın yaşadığı yıkım, gerçekten çok büyüktü. Depremin ardından önceliğimizi arama-kurtarma faaliyetlerine, kış şartlarının daha da elzem haline geldiği acil ihtiyaçların karşılanmasına verdik.

“HAK SAHİPLERİNE YENİ YUVALARI HAYIRLI OLSUN”

Toprağa verdiğimiz canlarımızı dualarla yadederken, sizlere verdiğimiz sözleri yerine getirmek için de çalıştık; çabaladık. Bir yandan enkazları kaldırırken süratle inşa faaliyetlerine başladık. Bugünkü kura törenimizle 7 bin 275 hak sahibinin konutunun anahtarını teslim ediyoruz. Hak sahiplerimize yeni yuvalarının hayırlı olmasını, evlerinde sağlıkla oturmalarını diliyorum.

“75 BİN KONUTU TESLİM EDECEĞİZ”

Kardeşlerim bu daha başlangıç. Şehirlerimizi yeniden ayağa kaldırmak için çalışmalarımız kesintisiz sürecek. Bölge genelinde inşası süren 40 bin konutu da hak sahiplerine teslim edeceğiz. İnşallah 2 ay içinde deprem bölgesi genelinde 75 bin konutun teslimini bitireceğiz. Amacımız takip eden dönemde de her ay 15-20 bin konut ve köy evini hak sahipleri ile buluşturmaktır. Böylece temel atmasının üzerinden bir yıl geçmeden inşaatları bitirme sözümüzü önemli ölçüde yerine getirerek yıl sonuna kadar 200 bin evi teslim etmiş olacağız.

“DAYANIŞMAYLA ÜSTESİNDEN GELEMEYECEĞİMİZ MESELE YOK”

Defne Hastanesi’yle ilgili ne dediler? “Yok böyle bir şey” dediler. Açılışını bizzat bu kardeşiniz tüm ekibiyle gerçekleştirdi. Biz yalan üzerine hiçbir zaman hakikati bina etmedik. Bu hususta vatandaşlarımız müsterih olsun. Kimsenin hakkı yerde kalmayacak, kimse mağdur olmayacak. Dayanışmayla üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir mesele yoktur.”

b8mCy 1706971101 2138

“CUMHURİYETİMİZİN İLK ASRININ EN BÜYÜK KAZANIMI HATAY”

Bin yıllık vatanımız olan bu toprakları evlatlarımıza miras bırakacağız. Şehirlerimizi ne kadar kimlikli yerleşim yerleri olarak geleceğe taşıyabilirsek, kendimizi o derece vazifesini hakkıyla yapmış sayacağız.

Yaşadığımız her felaket bize milli birliğimizin ve devletimizin gücünün önemini hatırlatıyor. Cumhuriyetimizin ilk asrının en büyük kazanımı, Hatay’ın vatan topraklarına katılmasıydı.

Türkiye Yüzyılı’nda Hatay’ın da içinde bulunduğu vatanın her karışını üzerinde güvenle, huzurla yaşayacağımız bir ülke haline getirmenin mücadelesini veriyoruz. Eksiklerimiz yok mu? Elbette var. Ama hamdolsun; tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet diye ifade ettiğimiz büyük ve güçlü Türkiye’ye ulaşma azmimiz hepsinin üzerindedir. Tek ihtiyacımız, saflarımızı sıklaştırarak, birlik ve beraberlik içinde çok çalışmaktır. Hedeflerimize doğru azimle yürürken, deprem afeti, terör saldırıları, ekonomik tuzaklar olmak üzere önümüzdeki muhtemel tehditleri de birer birer bertaraf etme kararlılığındayız.”

Kaynak: HaberVitrini.Com

Diyar21Haber

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME!
Sitemizde bulunan bazi haber içerikleri farklı sayfalardan çekilmektedir.

İletişim

HABER KALDIRMA – HABER DÜZELTME – ÖNERİ VE ŞİKAYET – REKLAM VE İŞBİRLİKLERİ için

Bizimle İletişim Kurun / KONTAK

Diyar21 Merkez Haber

MANŞET POLiTiKA & SiYASET

CHP’den istifa eden Serdar Türker

ASAYİŞ MANŞET

“Sibergöz-23” operasyonu -146 şüpheli yakalandı,,

DÜNYA MANŞET

Ebu Ubeyde duyurdu…Diyar21 News

MANŞET Yaşam

Sokak köpeği bir günde 8 kişiyi ısırdı.. DiYARBAKIR / D21 HABER

MANŞET Yaşam

Hulki Cevizoğlu vatandaşlar tarafından protesto edildi.Diyar21 News

MANŞET YEMEK / GIDA

Türk mutfağı – ÇİKOLATALI KURABİYE- D21 yemek tarifleri

ASAYİŞ BÖLGE HABER MANŞET

Elazığ’da “Cımbız 2” Operasyonunda 9 Şüpheli Yakalandı

MAGAZİN MANŞET

Ajda Pekkan’ı taklit eden biri daha !! Diyar21 Magazin Life

ASAYİŞ BÖLGE HABER MANŞET

Şanlıurfa’da suç örgütüne operasyon: 13 tutuklama..

MANŞET SPOR

TFF’den flaş açıklama!

KAZA MANŞET

İzmir’in Bayraklı İlçesinde Korkunç Kaza 1 Kişi Hayatını Kaybetti

İlçe Haberleri KAZA MANŞET

Araç şarampole devrildi ve sonucunda 1 kişi hayatını kaybetti, 1 kişi ise yaralandı.

MANŞET POLiTiKA & SiYASET

Kurum: Metro hattımızı 5 yılda 2 katına çıkaracağız

DÜNYA MANŞET

İsrail yardım bekleyen sivilleri bombaladı..100’den fazla şehit var

Deprem MANŞET

Prof. Dr. Naci Görür, o ilçe için kritik 1 uyarıda bulundu

MANŞET Yaşam

Kaçakçılık Ne Demek?

MANŞET Yaşam

Siber Suçlarla Mücadele Ne demek ?

MANŞET

Organize suç örgütleri Ne Demek ?

ASAYİŞ MANŞET

Organize suç örgütlerine yönelik operasyon: 37 kişi gözaltına alındı.

EKONOMI MANŞET

Türkiye, 2023 yılında %4,5 oranında büyüme kaydetti.