CHANGE  LANGUAGE

Gündem Haber – Bağışıklığı güçlendiren besinler

Bağışıklığı güçlendiren besinler

Bağışıklık sistemi insanların vücudunu hastalıklara karşı koruyan ve savunma mekanizması sağlayan güçlü bir sistemdir.

Kış aylarında bağışıklığınızı güçlendirmek için bu besinleri sofranızdan eksik etmeyin. Diyetisyen Betül Serttaş konu hakkında şu bilgileri verdi:

Zencefil: Zencefil, güçlü antioksidanlar içermesiyle hücre hasarını azaltır ve bağışıklığı güçlendirir. Zencefil, anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Kronik inflamasyon, bağışıklık sisteminin doğru çalışmasını engelleyebilir. Zencefilin anti-inflamatuar etkileriyle bağışıklık sistemini destekleyerek koruyucu bir rol alabilir. Zencefil, İnflmasyonu azaltarak ve virüsleri zarar verici etkisinden kurtararak grip gibi solunum yolu enfeksiyonlara karşı bağışıklığı destekler. Zencefilin bazı bileşenleri, bağışıklık hücrelerini aktive ederek vücudun enfeksiyonlarla savaşma gücünü artırabilir. Zencefil, sindirim sistemine de olumlu etkilerde bulunarak vücuttaki besinleri daha iyi bir şekilde emebilir. Bu sayede bağışıklık sistemine destek olabilir.

Zerdeçal: Zerdeçal, içindeki aktif bileşen olan kurkumin antioksidan ve anti-inflamatuar etkilere sahip olmasıyla bağışıklığa destek olur. Zerdeçalın içerdiği kurkumin, serbest radikallerle savaşarak hücre hasarını azaltmaya yardımcı olabilir. Antioksidan etkisi, bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkıda bulunabilir. Kurkuminin anti-inflamatuar özellikleri, vücuttaki iltihabı azaltabilir. Bu nedenle, zerdeçalın anti-inflamatuar etkileri bağışıklık sistemini destekleyebilir.

Zerdeçal, bağışıklık sistemini destekleyen hücreleri aktive edebilir. Özellikle, doğal öldürücü hücreleri ve makrofajları etkileyerek enfeksiyonlara karşı koruyucu olabilir. Zerdeçalın bazı araştırmalara göre antiviral ve antimikrobiyal özellikleri olabilir. Bu, zararlı mikroplara karşı koruyucu bir rol oynayarak bağışıklık sistemini destekleyebilir. Özellikle, bağışıklık sistemini aşırı reaksiyonlardan koruyarak otoimmün hastalıklara karşı koruyucu bir rol oynayabilir.

Turunçgiller: Turunçgiller, özellikle portakal, mandalina, greyfurt ve limon gibi meyveler, C vitamini bakımından zengindir. C vitamini, bağışıklık sistemi üzerinde önemli bir rol oynaya bir antioksidandır. C vitamini, vücuttaki serbest radikallerle savaşarak hücre hasarını önler ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek olur. C vitamini Bağışıklık Hücrelerini Aktive Eder. Bu hücreler, enfeksiyonlarla ve diğer patojenlerle mücadelede önemli bir rol oynar. C vitamini, iltihaplanma süreçlerini düzenleyerek bağışıklık sistemini destekleyebilir. C vitamini, bağışıklık sistemi yanıtını güçlendirebilir. Özellikle soğuk algınlığı ve grip gibi viral enfeksiyonlara karşı direnci artırabilir. C vitamini, bağışıklık sistemi hücrelerinin gelişmesine ve çoğalmasına yardımcı olabilir.

Acı biber: Acı biberler, içerdikleri aktif bileşen olan Kapsaisini barındırır. Bu bileşik, acı biberlere acılığını veren bir bileşiktir ve antioksidan özelliktedir. Kapsaisin, anti-inflamatuar özelliktedir. İnflamasyonun kontrol altında tutulması, bağışıklık sistemini düzenlemenin önemli bir parçasıdır. Kapsaisin, iltihaplanma ile savaşarak bağışıklık sistemini destekler. Bazı araştırmalar, kapsaisinin vücut savunmasını artırabileceğini ve mikroplarla mücadelede etkili olabiliceğiyle sonuçlanmıştır. Acı biberler, kapsaisin içerdiğinden metabolizmayı bir süre hızlandırabilir. Bu, enerji harcamasını artırarak bağışıklık sistemini destekleyebilir. Kapsaisin, sinir uçlarına etki ederek bir tür uyarım sağlayabilir. Bu uyarım, bağışıklık sistemi üzerinde değişikliklere neden olabilir ve bağışıklık yanıtını artırabilir.

  • Kaynak: Guneydoguguncel.com
Diyar21Haber
KAZA

Antalya / Korkunç kaza: 2 ölü

Deprem

Deprem uzmanı Ahmet Ercan Balıkesir’i işaret etti! 7 büyüklüğünde deprem için Çanakkale’yi de uyardı

Deprem

Elazığ’da 4 şiddetinde deprem

MAGAZİN

Tur Rehberi / SETTEN EĞLENCELİ GÖRÜNTÜLER!

POLiTiKA & SiYASET

İMAMOĞLU’NDAN GENÇLERE: HEPİNİZ UMUTSUNUZ

MAGAZİN

‘HANIMAĞA’NIN ENERJİSİNE YETİŞİLMİYOR!

Yaşam

Emekliler bu habere çok sevinecek!Tüm emeklileri kapsıyor

BÖLGE HABER

Siirt’te minibüsün çarptığı 15 yaşındaki çocuk ağır yaralandı

POLiTiKA & SiYASET

Özgür Özel’den Erdoğan’a sert sözler! 

Hayat

20-26 MAYIS 2024 HAFTASI HAFTALIK BURÇ YORUMLARI…

Yaşam

Yüz binlerce kişi torba yasaya girdi! 5 yıl erken emekli olabilirsiniz

ASAYİŞ

20 ilde ‘Sibergöz-39’ operasyonu!

METEOROLOJİ

Kocaeli, Sakarya, İstanbul hava durumu nasıl? 5 günlük hava tahmin raporu!

Deprem

Naci Görür’den bir deprem uyarısı daha! Tehlikeli bir durum var, önlem alın!

ASAYİŞ

4 ilde ’Ayar-3’ operasyonu!

BÖLGE HABER KAZA

Bitlis’te yolcu otobüsü dereye uçtu: 7 yaralı

SAĞLIK

Pof. Dr. Canan Karatay: Virüs ve mikropları kökten temizliyor

Yaşam

Nedim Şener’den Aytun Çıray’a cevap..

SAĞLIK

Kronik ağrılarla nasıl başa çıkılır?

POLiTiKA & SiYASET

1 Vitrin Haber – Bahçeli yerel seçimleri değerlendirdi