Kasım 28, 2023

CHANGE YOUR LANGUAGE

ENGELSİZ FİLMLER FESTİVALİ ESKİŞEHİR’DE!

engelsiz filmler festivali eskisehir de

ENGELSİZ FİLMLER FESTİVALİ ESKİŞEHİR’DE!

Geçtiğimiz hafta Ankara ve çevirim içi gösterimlerini tamamlayan Engelsiz Filmler Festivali, 4-5 Kasım tarihlerinde Eskişehir’de Cinema Pink Kanatlı AVM’de sinemaseverlerle buluşacak.

 

“Bir Arada Film İzlemek Mümkün” diyerek sinemaseverlerle on birinci kez bir araya gelen Engelsiz Filmler Festivali’nin Eskişehir’deki gösterim programında; Ulusal Uzun Film Yarışması, Parmak İzi, Çocuklar İçin, Cumhuriyete Doğru, İnsanlık Onuru ve Kaleydoskop bölümlerinden filmler yer alıyor.

Festivalde, Ulusal Uzun Film Yarışması’nda yer alan Kim Mihri filminin gösteriminin ardından yönetmen Berna Gençalp’in katılımıyla bir de söyleşi gerçekleşecek. Çocuklar İçin bölümündeki filmler otizm spektrum bozukluğu yaşayan çocuk ve gençlerin rahat bir şekilde film izleyebilmeleri için Otizm Dostu olarak Eskişehir programında yer alıyor.

ENGELSİZ FİLMLER FESTİVALİ ESKİŞEHİR’DE!

Çocuklar İçin Bölümü

Engelsiz Filmler Festivali, ilk yılından bugüne kadar yeni nesil sinemacılara esin kaynağı olmayı ve onların hayal güçlerini geliştirmeyi amaçladığı Çocuklar İçin bölümünde; Thorsten Drößler ve Manuel Schroeder’ın Paolo’nun Mutluluğu (Paolo’s Happiness), Britt Raes’in Luce ve Kaya (Luce and the Rock), Augusto Schillaci’nin Atlıkarınca (La Calesita) ve Madeleine Homan’nın Kürk (Fur) filmlerine yer verecek.

Çocuklar İçin bölümünde yer alan filmler otizm spektrum bozukluğu yaşayan çocuk ve gençlerin rahat bir şekilde film izleyebilmeleri için Otizm Dostu olarak, loş ışıklarla aydınlatılan bir salonda, ses seviyesi düşük tutularak gösterilirken, seyirciler gösterim sırasında salonda yiyecek, içecek bulundurabilecek ve diledikleri gibi hareket edebilecekler.

Ulusal Uzun Film Yarışması

Berna Gençalp’in yönetmenliğini ve proje tasarımını yapıp senaryosunu yazdığı, 59. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Belgesel Film ödülüne sahip olan Kim Mihri filmi, Mihri’nin 19. yüzyılın sonunda Osmanlı İstanbul’unda başlayıp Roma, Paris ve New York’a uzanan hikayesini ortaya çıkarmak için Kim Mihri sorusuna cevap arıyor. Filminin gösteriminin ardından yönetmen Berna Gençalp’in katılımıyla bir de söyleşi gerçekleşecek. Söyleşide işaret dili tercümesi yapılacak.

Bu yıl Engelsiz Filmler Festivali Ulusal Uzun Film Yarışması’nda En İyi Film, En İyi Senaryo ve Seyirci Özel Ödülü’nü, 42. İstanbul Film Festivali’nde de En İyi Yönetmen ödülü alan Belmin Söylemez’in Ayna Ayna filmi, farklı hayatlara sahip üç kadının yollarının kesişmesi ile başlayıp üzerlerindeki baskının artmasıyla hayalleri için aynı kararları almaya sürüklenmelerini konu ediniyor.

Parmak İzi Bölümü

Festival programının yeni bölümü Parmak İzi, kendilerine has dilleri ve yaklaşımlarıyla sinema tarihine izlerini bırakan sinemacıları konuk ediyor. Parmak İzi seçkisinin ilk konuğu ise dünya sinema tarihinin yaşayan en büyük ustalarından sayılan İngiliz yönetmen Ken Loach.

Usta yönetmenin Umudunu Kaybetme (The Old Oak) ve Kerkenez (Kes) filmleri Eskişehir’de sinemaseverlerle buluşuyor.

Bu sene Cannes Film Festivali’nin ana yarışma seçkisinde dünya prömiyerini gerçekleştiren Ken Loach’un son filmi Umudunu Kaybetme seyircisine yine tam olarak bugüne ait toplumsal bir hikâye vadediyor. Eskişehir’deki ilk gösterimini Engelsiz Filmler Festivali’nde yapacak olan film, bir kasabaya yerleştirilen Suriyeli göçmenlerle kasaba sakinleri arasındaki gerginliğe odaklanıyor. Adını maden işçilerinin yoğun olarak yaşadığı bir kasabadaki pub’dan alan film, usta yönetmenin verdiği röportajlara göre “muhtemelen” son filmi.

1969 yapımı olan Kerkenez filmi Ken Loach’un sinema dünyasına adını duyurduğu bir başyapıt olarak kabul ediliyor. Bugün birçok otorite tarafından İngiliz sinema tarihinin en iyi filmleri arasında anılan Kerkenez, okulda ve evde gördüğübaskıdan bunalan 15 yaşındaki Billy’nin Kes adını verdiği bir kerkenez ile kurduğu bağı anlatıyor. Yeni İngiliz Dalgası olarak anılan toplumsal gerçekçi sinemanın en unutulmaz örneklerinden biri olan bu başyapıttan sonra da Loach, kariyeri boyunca aynı duruşu koruyor.

Kaleydoskop Bölümü

Engelsiz Filmler Festivali, Kaleydoskop seçkisiyle, dünya sinemasında dikkat çeken ödüllü filmlerdeki farklı kültür ve yaşamları izleyicisiyle buluşturmaya devam ediyor.

Norveçli yönetmen Ole Giæver’ın birçok uluslararası festivalden ödüllü filmi “Dereler Özgür Aksın” (Let the River Flow), ırkçılığa uğramamak için kültürel kimliğini gizlemek isteyen genç bir öğretmenin çoğunlukla Samilerin yaşadığı bir bölgedeki nehri koruma mücadelesi ile yaşadığı içsel çatışmaları konu alıyor.

Cumhuriyete Doğru Bölümü

Elif Rongen-Kaynakçı tarafından, Hollanda’daki tek film mirası ve kültürü müzesi olan ve ilk hareketli görüntülerden en yeni filmlere kadar 55.000’den fazla filmden oluşan EYE Filmmuseum’un, uluslararası üne sahip koleksiyonundan yaptığı 9 arşiv filminden oluşan 42 dakikalık özel seçki sesli betimlemeli olarak izleyicilerle buluşacak.

Elif Rongen-Kaynakçı’nın “Zamanın her türlü filtresinden elenerek günümüze kalan arşiv görüntüleri, tarihi kitaplardan okumak yerine, sokaklarda yaşanan değişimi görerek hissetmemizi sağlıyor.” diyerek önemini vurguladığı seçkide; İstanbul ve Hali̇ç / Türki̇ye

(Constantinople and Golden Horn / Türki̇ye), İstanbul’un Çeşmeleri ̇ ve İstanbul’da Türk Kadınları (Fountains of Constantinople & Turkish Women in Constantinople), İstanbul, Güney Avrupa’nın En Büyük Şehriṅ den Görüntüler (Constantinople: Landscapes of the Largest City in Southern Europe), İzmi̇r (Smyrna), İzmi̇r – Efes – Selçuk (Smyrna – Ephesus – Selçuk), Türki̇ye – İstanbul – Pathécolor’da İstanbul Çeki̇mleri̇ (Türki̇ye – Istanbul – Istanbul Shootings at Pathécolor), Kızılay Çadırı – Gaumont Graphic (Haber Filmi) [(Gaumont Graphic (Newsreel)], İsmet Paşa’nın İstanbul’a Varışı Pathé’s Animated Gazette (Haber Fi̇lmi̇) [Pathé’s Animated Gazette (Newsreel)], Balkan Savaşı (Balkan War Compilation) filmleri yer alıyor.

İnsanlık Onuru Bölümü

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin kabulünün 75. yılında günümüz dünyasının öne çıkan insan hakları sorunlarına odaklanan bölümde Nafiss Nia’nın Öğleden Sonra (That Afternoon) filmi yer alıyor.

İran kökenli Hollandalı sinemacı Nafiss Nia’nın yazıp yönettiği ilk uzun filmi Öğleden Sonra dünya gündemindeki mültecilik konusu üzerinden çarpıcı bir hikâye anlatıyor. Elindeki tüm hukuki çözümleri tükenen İranlı bir kadın sığınmacının umut arayışının hikâyesini konu edinen film, bu yıl Uluslararası Rotterdam Film Festivali’nde dünya prömiyerini gerçekleştirdi. Öğleden Sonra yalın diliyle yılın en ilgi çekici ilk filmleri arasında yer alıyor.

Festivaldeki Tüm Gösterimler Erişilebilir ve Ücretsiz

Festival programında yer alan tüm gösterimler, sesli betimleme ve ayrıntılı altyazı ile ücretsiz olarak izlenebilecek. Yer numaraları gösterimlerden iki saat önce Cinema Pink Kanatlı AVM’deki festival standından alınabilecek. Kim Mihri filminin gösteriminin ardından yapılacak ve filmin yönetmeni Berna Gençalp’in katılacağı söyleşide işaret dili tercümesi yapılacak. Çocuklar İçin bölümü dışındaki tüm gösterimler İngilizce olarak da takip edilebilecek.

Kaynak: GuneydoguGuncel.Com

About Author

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME!
Sitemizde bulunan bazi haber içerikleri farklı sayfalardan çekilmektedir.

İletişim

HABER KALDIRMA – HABER DÜZELTME – ÖNERİ VE ŞİKAYET – REKLAM VE İŞBİRLİKLERİ için 

Bizimle İletişim Kurun / KONTAK

Diyar21 Merkez Haber

MANŞET POLiTiKA & SiYASET

İyi Parti karışacak! Anketlerde daha yüksek çıkmak için para teklif edildi…

İyi Parti karışacak! Anketlerde daha yüksek çıkmak için para teklif edildi... Avrasya Araştırma'nın eski Başkanı Kemal Özkiraz, seçim döneminde İyi...
Devamını Oku
MANŞET POLiTiKA & SiYASET

Son Dakika: AK Parti’de İstanbul adaylığı için konuşulan isimler ikiye indi

AK Parti'de İstanbul adaylığı için konuşulan isimler ikiye indi AK Parti, yerel seçimlerde İstanbul adayını belirlemek için çalışmalarını hızlandırdı. Kulislerde...
Devamını Oku
MANŞET Yaşam

İstanbul’daki ilçelerin isimleri nereden geliyor?

İstanbul’daki ilçelerin isimleri nereden geliyor? İstanbul, doğal güzellikleri ve tarihi gibi özellikleriyle dünyanın en gözde şehirleri arasında yerini alır. İki...
Devamını Oku
MANŞET POLiTiKA & SiYASET

İYİ Parti’de adaylık süreci hiç iyi değil

İYİ Parti'de adaylık süreci hiç iyi değil Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır’ın iddialarıyla karışan İYİ Parti'de, belediye başkanlığı aday adaylığı başvuru...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

Akın Akınözü rüzgarı dinmiyor!

Akın Akınözü rüzgarı dinmiyor! O3 Medya imzalı "Aile Albümü" dizisiyle ekrana dönmeye hazırlanan Akın Akınözü'nün başrolünde oynadığı projeler yurt dışında...
Devamını Oku
MANŞET METEOROLOJİ

Türkiye, kasım yağışlarında 50 yıl önceyi yaşıyor

Türkiye, kasım yağışlarında 50 yıl önceyi yaşıyor Türkiye, yağışlı havanın etkisi altına girdi. Uzmanlar, bu ay ortasında başlayan ve kuvvetli...
Devamını Oku
DÜNYA MANŞET

İşgalci ABD Eski Güvenlik Danışmanı Bolton: HAMAS, israil’e karşı önemli bir zafer kazandı

İşgalci ABD'nin Eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Filistin İslami Direniş Hareketi (HAMAS) ile siyonist rejim arasındaki geçici ateşkes anlaşmasını,...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

“Kızıl Goncalar” için geri sayım başladı!

"Kızıl Goncalar" için geri sayım başladı! Özgü Namal ve Özcan Deniz ekranlara geri dönüyor. İki usta oyuncunun başrollerini paylaşacağı Kızıl...
Devamını Oku
DÜNYA MANŞET

Zebihullah Mücahid: Kadına yönelik her türlü şiddet yasaktır

Afganistan İslam Emirliği Sözcüsü Zebihullah Mücahid, ülkede kadına yönelik her türlü şiddetin yasak olduğunu ve kadına şiddet uygulayanların soruşturma makamları...
Devamını Oku
DiYARBAKIR YEREL HABER MANŞET

Ebu Ubeyde’nin posteri Çınar Zerzevan Kalesine Astılar

Geçtiğimiz günlerde, İşgalci Israil'in 7 Ekimden bu yana gerçekleştirmiş olduğu katliamlara dikkat çekmek amacıyla İsrail Başbakanı Netanyahu maketini Diyarbakır surlarından...
Devamını Oku
ASAYİŞ DiYARBAKIR YEREL HABER MANŞET

Diyarbakır’da çalıntı araç soruşturması: 7 gözaltı

Diyarbakır'da "change" araç soruşturmasında 7 şüpheli yakalandı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi Oto Hırsızlık...
Devamını Oku
MANŞET POLiTiKA & SiYASET

Ethem Baykal: Akşener seçimi kaybettik diye gülüyordu

Ethem Baykal: Akşener seçimi kaybettik diye gülüyordu İYİ Parti'den ihracı istenen Kurucular Kurulu üyesi Ethem Baykal, seçim hezimetinin yaşandığı gece...
Devamını Oku
MANŞET Yaşam

İzmir’de deniz taştı, sokaklar su altında kaldı

İzmir'de gece saatlerine etkili olan yoğun yağışın ardından denizin taşması sonucu yollar, iş yerleri ve araçlar su altında kaldı. İzmir'de...
Devamını Oku
MANŞET Trafik

Karlı yollarda araç kullananların dikkat etmesi gereken 12 madde…

Karlı yollarda araç kullananların dikkat etmesi gereken 12 madde... Havaların soğumasıyla beraber karlı ve buzlu zeminde dikkatli araç kullanmak, hayat...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

Netflix sordu, Afra Saraçoğlu ve Mert Ramazan Demir gündem oldu

Netflix sordu, Afra Saraçoğlu ve Mert Ramazan Demir gündem oldu Yalı Çapkını dizisindeki arkadaşlıkları aşka dönüşen Afra Saraçoğlu ve Mert Ramazan Demir X platformunda gündem oldu....
Devamını Oku
MANŞET METEOROLOJİ

67 il için kuvvetli yağış ve fırtına uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, ülkenin büyük bölümünde beklenen fırtına, kuvvetli yağış ve kar nedeniyle 67 il için "turuncu" ve "sarı" uyarıda...
Devamını Oku
GÜNCEL MANŞET

İBB’nin 30 şirketinde tam 471 ballı koltuk var

İBB’nin 30 şirketinde tam 471 ballı koltuk var İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ndeki 30 şirketin yönetim kurulu üyeliği sayısı, 596 şirket ile...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

“Yargı” ekibi sette başarılarını kutladı

"Yargı" ekibi sette başarılarını kutladı Ekrana gelen her bölümü ile pazar akşamları izleyiciyi ekrana kilitleyen, Ay Yapım imzalı dizi Yargı’nın...
Devamını Oku
GÜNCEL MANŞET

Akşener’in Özel Kalem Müdür Esma Bekar’ın FETÖ üyeliğinden ihraç edildiği ortaya çıktı

Akşener'in Özel Kalem Müdür Esma Bekar'ın FETÖ üyeliğinden ihraç edildiği ortaya çıktı İYİ Parti'de İddiaların odağındaki Esma Bekar'la ilgili dikkat...
Devamını Oku
BÖLGE HABER MANŞET

Kürecik’te oturma eylemine destek konvoyu Diyarbakır’dan yola çıktı

Malatya Kudüs Kardeşlik Platformu tarafından Kürecik NATO Radar Üssü'nün kapatılması için düzenlediği oturma eylemine katılmak isteyen Diyarbakırlılar sabahın ilk ışıklarıyla...
Devamını Oku