CHANGE  LANGUAGE

ENGELSİZ FİLMLER FESTİVALİ ESKİŞEHİR’DE!

ENGELSİZ FİLMLER FESTİVALİ ESKİŞEHİR’DE!

Geçtiğimiz hafta Ankara ve çevirim içi gösterimlerini tamamlayan Engelsiz Filmler Festivali, 4-5 Kasım tarihlerinde Eskişehir’de Cinema Pink Kanatlı AVM’de sinemaseverlerle buluşacak.

 

“Bir Arada Film İzlemek Mümkün” diyerek sinemaseverlerle on birinci kez bir araya gelen Engelsiz Filmler Festivali’nin Eskişehir’deki gösterim programında; Ulusal Uzun Film Yarışması, Parmak İzi, Çocuklar İçin, Cumhuriyete Doğru, İnsanlık Onuru ve Kaleydoskop bölümlerinden filmler yer alıyor.

Festivalde, Ulusal Uzun Film Yarışması’nda yer alan Kim Mihri filminin gösteriminin ardından yönetmen Berna Gençalp’in katılımıyla bir de söyleşi gerçekleşecek. Çocuklar İçin bölümündeki filmler otizm spektrum bozukluğu yaşayan çocuk ve gençlerin rahat bir şekilde film izleyebilmeleri için Otizm Dostu olarak Eskişehir programında yer alıyor.

ENGELSİZ FİLMLER FESTİVALİ ESKİŞEHİR’DE!

Çocuklar İçin Bölümü

Engelsiz Filmler Festivali, ilk yılından bugüne kadar yeni nesil sinemacılara esin kaynağı olmayı ve onların hayal güçlerini geliştirmeyi amaçladığı Çocuklar İçin bölümünde; Thorsten Drößler ve Manuel Schroeder’ın Paolo’nun Mutluluğu (Paolo’s Happiness), Britt Raes’in Luce ve Kaya (Luce and the Rock), Augusto Schillaci’nin Atlıkarınca (La Calesita) ve Madeleine Homan’nın Kürk (Fur) filmlerine yer verecek.

Çocuklar İçin bölümünde yer alan filmler otizm spektrum bozukluğu yaşayan çocuk ve gençlerin rahat bir şekilde film izleyebilmeleri için Otizm Dostu olarak, loş ışıklarla aydınlatılan bir salonda, ses seviyesi düşük tutularak gösterilirken, seyirciler gösterim sırasında salonda yiyecek, içecek bulundurabilecek ve diledikleri gibi hareket edebilecekler.

Ulusal Uzun Film Yarışması

Berna Gençalp’in yönetmenliğini ve proje tasarımını yapıp senaryosunu yazdığı, 59. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Belgesel Film ödülüne sahip olan Kim Mihri filmi, Mihri’nin 19. yüzyılın sonunda Osmanlı İstanbul’unda başlayıp Roma, Paris ve New York’a uzanan hikayesini ortaya çıkarmak için Kim Mihri sorusuna cevap arıyor. Filminin gösteriminin ardından yönetmen Berna Gençalp’in katılımıyla bir de söyleşi gerçekleşecek. Söyleşide işaret dili tercümesi yapılacak.

Bu yıl Engelsiz Filmler Festivali Ulusal Uzun Film Yarışması’nda En İyi Film, En İyi Senaryo ve Seyirci Özel Ödülü’nü, 42. İstanbul Film Festivali’nde de En İyi Yönetmen ödülü alan Belmin Söylemez’in Ayna Ayna filmi, farklı hayatlara sahip üç kadının yollarının kesişmesi ile başlayıp üzerlerindeki baskının artmasıyla hayalleri için aynı kararları almaya sürüklenmelerini konu ediniyor.

Parmak İzi Bölümü

Festival programının yeni bölümü Parmak İzi, kendilerine has dilleri ve yaklaşımlarıyla sinema tarihine izlerini bırakan sinemacıları konuk ediyor. Parmak İzi seçkisinin ilk konuğu ise dünya sinema tarihinin yaşayan en büyük ustalarından sayılan İngiliz yönetmen Ken Loach.

Usta yönetmenin Umudunu Kaybetme (The Old Oak) ve Kerkenez (Kes) filmleri Eskişehir’de sinemaseverlerle buluşuyor.

Bu sene Cannes Film Festivali’nin ana yarışma seçkisinde dünya prömiyerini gerçekleştiren Ken Loach’un son filmi Umudunu Kaybetme seyircisine yine tam olarak bugüne ait toplumsal bir hikâye vadediyor. Eskişehir’deki ilk gösterimini Engelsiz Filmler Festivali’nde yapacak olan film, bir kasabaya yerleştirilen Suriyeli göçmenlerle kasaba sakinleri arasındaki gerginliğe odaklanıyor. Adını maden işçilerinin yoğun olarak yaşadığı bir kasabadaki pub’dan alan film, usta yönetmenin verdiği röportajlara göre “muhtemelen” son filmi.

1969 yapımı olan Kerkenez filmi Ken Loach’un sinema dünyasına adını duyurduğu bir başyapıt olarak kabul ediliyor. Bugün birçok otorite tarafından İngiliz sinema tarihinin en iyi filmleri arasında anılan Kerkenez, okulda ve evde gördüğübaskıdan bunalan 15 yaşındaki Billy’nin Kes adını verdiği bir kerkenez ile kurduğu bağı anlatıyor. Yeni İngiliz Dalgası olarak anılan toplumsal gerçekçi sinemanın en unutulmaz örneklerinden biri olan bu başyapıttan sonra da Loach, kariyeri boyunca aynı duruşu koruyor.

Kaleydoskop Bölümü

Engelsiz Filmler Festivali, Kaleydoskop seçkisiyle, dünya sinemasında dikkat çeken ödüllü filmlerdeki farklı kültür ve yaşamları izleyicisiyle buluşturmaya devam ediyor.

Norveçli yönetmen Ole Giæver’ın birçok uluslararası festivalden ödüllü filmi “Dereler Özgür Aksın” (Let the River Flow), ırkçılığa uğramamak için kültürel kimliğini gizlemek isteyen genç bir öğretmenin çoğunlukla Samilerin yaşadığı bir bölgedeki nehri koruma mücadelesi ile yaşadığı içsel çatışmaları konu alıyor.

Cumhuriyete Doğru Bölümü

Elif Rongen-Kaynakçı tarafından, Hollanda’daki tek film mirası ve kültürü müzesi olan ve ilk hareketli görüntülerden en yeni filmlere kadar 55.000’den fazla filmden oluşan EYE Filmmuseum’un, uluslararası üne sahip koleksiyonundan yaptığı 9 arşiv filminden oluşan 42 dakikalık özel seçki sesli betimlemeli olarak izleyicilerle buluşacak.

Elif Rongen-Kaynakçı’nın “Zamanın her türlü filtresinden elenerek günümüze kalan arşiv görüntüleri, tarihi kitaplardan okumak yerine, sokaklarda yaşanan değişimi görerek hissetmemizi sağlıyor.” diyerek önemini vurguladığı seçkide; İstanbul ve Hali̇ç / Türki̇ye

(Constantinople and Golden Horn / Türki̇ye), İstanbul’un Çeşmeleri ̇ ve İstanbul’da Türk Kadınları (Fountains of Constantinople & Turkish Women in Constantinople), İstanbul, Güney Avrupa’nın En Büyük Şehriṅ den Görüntüler (Constantinople: Landscapes of the Largest City in Southern Europe), İzmi̇r (Smyrna), İzmi̇r – Efes – Selçuk (Smyrna – Ephesus – Selçuk), Türki̇ye – İstanbul – Pathécolor’da İstanbul Çeki̇mleri̇ (Türki̇ye – Istanbul – Istanbul Shootings at Pathécolor), Kızılay Çadırı – Gaumont Graphic (Haber Filmi) [(Gaumont Graphic (Newsreel)], İsmet Paşa’nın İstanbul’a Varışı Pathé’s Animated Gazette (Haber Fi̇lmi̇) [Pathé’s Animated Gazette (Newsreel)], Balkan Savaşı (Balkan War Compilation) filmleri yer alıyor.

İnsanlık Onuru Bölümü

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin kabulünün 75. yılında günümüz dünyasının öne çıkan insan hakları sorunlarına odaklanan bölümde Nafiss Nia’nın Öğleden Sonra (That Afternoon) filmi yer alıyor.

İran kökenli Hollandalı sinemacı Nafiss Nia’nın yazıp yönettiği ilk uzun filmi Öğleden Sonra dünya gündemindeki mültecilik konusu üzerinden çarpıcı bir hikâye anlatıyor. Elindeki tüm hukuki çözümleri tükenen İranlı bir kadın sığınmacının umut arayışının hikâyesini konu edinen film, bu yıl Uluslararası Rotterdam Film Festivali’nde dünya prömiyerini gerçekleştirdi. Öğleden Sonra yalın diliyle yılın en ilgi çekici ilk filmleri arasında yer alıyor.

Festivaldeki Tüm Gösterimler Erişilebilir ve Ücretsiz

Festival programında yer alan tüm gösterimler, sesli betimleme ve ayrıntılı altyazı ile ücretsiz olarak izlenebilecek. Yer numaraları gösterimlerden iki saat önce Cinema Pink Kanatlı AVM’deki festival standından alınabilecek. Kim Mihri filminin gösteriminin ardından yapılacak ve filmin yönetmeni Berna Gençalp’in katılacağı söyleşide işaret dili tercümesi yapılacak. Çocuklar İçin bölümü dışındaki tüm gösterimler İngilizce olarak da takip edilebilecek.

Kaynak: GuneydoguGuncel.Com

Diyar21Haber
Hayat

İSKİ, İstanbul barajlarındaki doluluk oranını açıkladı

MAGAZİN

16 Haziran reytingleri belli oldu!

DÜNYA

Çin’de toprak kayması: 9 ölü, 17 kayıp!

BÖLGE HABER

Van’da 5 ton inci kefali ele geçirildi

SPOR

Video / Sümer Ezgü – “AY YILDIZLI KAPLANLARLA ANADOLU’DAN KUPAYI ALMAYA GELDİK!”…

MAGAZİN

Yıldız Tilbe – SAHNEDE “YILDIZ” GİBİ PARLADI

SPOR

Süper Lig devinden Asensio bombası: PSG’ye kiralama teklifi yapıldı!

DÜNYA

NATO’da nükleer silah tartışması başladı

MAGAZİN

maNga – 20. YIL KONSERLERİ DEVAM EDİYOR!

Yaşam

Yasa tasarısına karşı başlatılan nöbet 23’üncü gününde

Yaşam YEMEK / GIDA

Derin dondurucuda etler 6-12 ay arası saklanabiliyor!

MAGAZİN

“Çocuğunuza sevginizi göstermekten çekinmeyin”

DÜNYA

İsrail’de şok gelişme.. Netanyahu savaş kabinesini feshetti

Yurtdışı Türk Yayınları

Holanda / PVV’de Kaos: ‘Tek Adam Partisinin Sonuçları’

KAZA

Bayram tatilinin ilk gününde 852 kaza meydana geldi

MAGAZİN

Şebnem Bozoklu Kızılcık Şerbeti’nde

DiYARBAKIR YEREL HABER

Bayram, konser ve kayyım nöbeti

MAGAZİN

Dünya Varmış – BODRUM ÇEKİMLERİ TAMAMLANDI!

POLiTiKA & SiYASET

Özgür Özel’den Erdoğan ve Bahçeli’ye bayram telefonu kendine yakışan bir davranış sergiledi

EKONOMI

İslam Memiş’ten güncel altın yorumu: Bayram sonrasına dikkat çekti

Den nye adressen til russere…

Den nye adressen til russere som rømte fra Alanya er…

  Haziran 15, 2024

To barn ble slått fordi…

To barn ble slått fordi de spilte fotball på hotellhytta…

  Haziran 15, 2024

Skammelige BILDER i mange bakerier…

Skammelige BILDER i mange bakerier og konditorier i Alanya Alanya…

  Haziran 12, 2024

Et nyttekjøretøy og en elektrisk…

Et nyttekjøretøy og en elektrisk scooter kolliderte i Alanya; 1…

  Haziran 9, 2024

En annen turist funnet død…

En annen turist funnet død på hotellrommet sitt 2024-06-05 Den…

  Haziran 5, 2024

Another Tourist Found Dead in…

Another Tourist Found Dead in His Hotel Room 2024-06-05 Russian…

  Haziran 5, 2024

Turist funnet død i Alanya

Britisk turist funnet død i Alanya 2024-06-05 En 64 år…

  Haziran 5, 2024

British tourist FOUND dead in…

British tourist FOUND dead in Alanya 2024-06-05 A 64-year-old British…

  Haziran 5, 2024

Bijna de helft van de…

Het aantal mensen dat zegt in Nederland voor hun land…

  Haziran 5, 2024

Alanya turistsektor samlet etter FTIs…

Alanya turistsektor samlet etter FTIs konkurs Konkursen til den tyske…

  Haziran 4, 2024

FTI, one of Germany’s favorite…

FTI, one of Germany's favorite tour operators, went bankrupt FTI,…

  Haziran 4, 2024

FTI, en av Tysklands favorittreisearrangører,…

FTI, en av Tysklands favorittreisearrangører, gikk konkurs FTI, en av…

  Haziran 4, 2024

“Husstøvmidd kan utløse astma”

"Husstøvmidd kan utløse astma" Merk: VM Medical Park Samsun Hospital…

  Haziran 2, 2024

Valse valuta ALARM in Alanya

Valse valuta ALARM in Alanya - Kenmerken van valse Turkse…

  Haziran 1, 2024

Falsk valuta ALARM i Alanya…

Falsk valuta ALARM i Alanya / Funksjoner av falske tyrkiske…

  Haziran 1, 2024

Fake currency ALARM in Alanya…

Fake currency ALARM in Alanya Turgay Kırbaş , President of…

  Haziran 1, 2024

Russian tourists DO NOT WANT…

Russian tourists DO NOT WANT luxury hotels in Alanya anymore…

  Mayıs 31, 2024

Russiske turister VIL IKKE ha…

Russiske turister VIL IKKE ha luksushoteller i Alanya lenger Hotellpreferansene…

  Mayıs 31, 2024

16 år gammel student av…

16 år gammel student av utenlandsk opprinnelse SAVNET i Alanya…

  Mayıs 27, 2024

Damage caused by Antalyaspor fans…

Damage caused by Antalyaspor fans to Oba Stadium It emerged…

  Mayıs 25, 2024

Skade forårsaket av Antalyaspor-fans på…

Skade forårsaket av Antalyaspor-fans på Oba Stadium Det dukket opp…

  Mayıs 25, 2024

ANTALYA: Inngang til strender som…

En bot på 387 tusen TL vil bli pålagt de…

  Mayıs 19, 2024

Straszliwy wypadek w Alanyi: zginęło…

Straszliwy wypadek w Alanyi: zginęło 2 polskich turystów Zginęło 2…

  Mayıs 18, 2024

Terrible accident in Alanya: 2…

Terrible accident in Alanya: 2 Polish tourists lost their lives…

  Mayıs 18, 2024

Forferdelig ulykke i Alanya: 2…

Forferdelig ulykke i Alanya: 2 polske turister mistet livet 2…

  Mayıs 18, 2024

Andre telefoner vil ikke være…

Offisiell erklæring mottatt fra departementet: Andre telefoner vil ikke være…

  Mayıs 18, 2024

Official Statement Received from the…

Official Statement Received from the Ministry: 2nd Phones Will Not…

  Mayıs 18, 2024

In Alanya, the municipality fined…

In Alanya, the municipality fined the business that sells to…

  Mayıs 17, 2024

I Alanya bøtelagt kommunen virksomheten…

I Alanya bøtelagt kommunen virksomheten som selger til turister til…

  Mayıs 17, 2024

Utlendinger som synes Alanya er…

1 Ukrainere vender tilbake til hjemlandet 2 Utlendinger som synes…

  Mayıs 16, 2024

Ukrainians are returning to their…

Ukrainians are returning to their homeland İsmail Çağlar , President…

  Mayıs 16, 2024

A simultaneous operation was held…

In Antalya, a simultaneous operation was carried out with 450…

  Mayıs 15, 2024

I Antalya ble det gjennomført…

I Antalya ble det gjennomført en samtidig operasjon med 450…

  Mayıs 15, 2024

Han presenterte seg som lege…

Han presenterte seg som lege på sosiale medier, men praksisen…

  Mayıs 14, 2024

He introduced himself as a…

He introduced himself as a doctor on social media, but…

  Mayıs 14, 2024