Mart 3, 2024

CHANGE  LANGUAGE

Dünyada Ne Oldu Ne Bitti !! BORRELL’DEN TÜRKİYE’YE 1 MESAJ…

179874

BORRELL’DEN TÜRKİYE’YE MESAJ…

AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in dün, Avrupa Konseyi başkanı Belçika tarafından düzenlenen AB Dışişleri Bakanları gayri resmî toplantısının (Gymnich) ardından “Türkiye’ye dolaylı mesaj verdiği”, Rum yönetiminin ise “Türkiye-Avrupa ilişkileri Kıbrıs’

AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in dün, Avrupa Konseyi başkanı Belçika tarafından düzenlenen AB Dışişleri Bakanları gayri resmî toplantısının (Gymnich) ardından “Türkiye’ye dolaylı mesaj verdiği”, Rum yönetiminin ise “Türkiye-Avrupa ilişkileri Kıbrıs’tan geçer” iddiasında bulunduğu bildirildi.

Fileleftheros’un “Türkiye-Avrupa İlişkileri Lefkoşa Üzerinden… Ankara-Brüksel İşbirliği Kıbrıs’la da İlişkilerden Geçer” başlıklı haberine göre Borrell “AB ile Türkiye arasında çok daha yakın ilişki kurulması gereği var, bunun da ülke ile Kıbrıs sorunu dikkate alınarak iletişim sağlanması gerektiği anlamına geliyor” dedi. Rum Yönetimi Sözcü Vekili Theodoros Gotsis ise dün Rum medyasına yaptığı açıklamada “Türkiye-Avrupa ilişkilerinin ilerlemesinden önce Türkiye’den somut adımlar bekliyoruz” ifadesini kullandı.

179874
BORRELL’DEN TÜRKİYE’YE MESAJ…

Habere göre RİK’in öğle haber kuşağına katılan Gotsis Brüksel-Ankara diyalog çerçevesinin varlığını sürdürdüğüne işaret ederek “Türkiye tarafından somut adımlar ve iyi niyet jestleri olması gerekir. Kıbrıs sorunundaki ilerleme Türkiye-Avrupa ilişkilerini de etkiler” dedi ve Rum tarafının, BM Genel Sekreteri’nin kişisel temsilcisinin işini desteklemek için ne gerekiyorsa yapmak niyetinde olduğunu söyledi.

Borrell, gayri resmî AB Dışişleri Bakanları toplantısının tamamlanmasının ardından “AB ile Türkiye arasında çok daha yakın ilişki kurulması gereği var, bunun da ülke ile Kıbrıs sorunu dikkate alınarak iletişim sağlanması gerektiği anlamına geliyor” ifadesini kullandı.

AB Dışişleri bakanlarının, Türkiye ile AB arasındaki siyasi ve ekonomik düzeydeki ve ticaretle ilgili ilişkilerinin yer aldığı Kasım 2023 tarihli rapor tahtında görüştüğüne işaret eden Borrell “uzun bir aradan sonra ilişkilerimizi (Türkiye-AB) yeniden gündeme getirdik. Zannederim, AB ile Türkiye arasında çok daha yakın bir ilişki aramamız, çatışmadan kaçınmamız ve işbirliğini artırmamız gerekiyor” dedi.

Borrell AB Dışişleri bakanlarının dış politika alanında durum ve fırsatlar konusunu da irdelediklerini belirterek “çıkan sonuç, Türkiye ile çıkarlarımızın örtüştüğü alanlarda daha çok işbirliği yapmamız, gerilim kaynaklarından kaçınmamız gerektiğidir” ifadesini kullandı.

Haravgi haberi “Borrell Kıbrıs Sorunuyla İlgili Yeni İnisiyatif Işığı altında AB’nin Çerçevesini Ortaya Koydu… Türkiye İle Kıbrıs Sorununu Dikkate Alarak İşbirliği Şart” başlığıyla manşete çekti.

179874

Borrell’in Türkiye ile daha yakın işbirliği yapılması gerektiği açıklaması ile “aslında, Kıbrıs sorununun çözümü hedefiyle müzakereleri yeniden başlatma çabası ışığı altında AB’nin niyetlendiği hareket çerçevesini görüntülemekte olduğunu” yazan gazete, Borrell’in ilgili açıklaması yanında Belçika Dışişleri Bakanı Hadja Lahbib’in Türkiye ile ilgili söylediklerini aktardı.

Habere göre “Türkiye gerek Karadeniz ve tahıl koridoru gerekse daha önce oynadığı Rusya ile arabuluculuk rolü ile uluslararası alanda çok daha stratejik bir ortaktır” diyen Lahbin şunları da ekledi:  “Gerekli bir ortak olduğu açıktır ancak hukuk devleti, demokrasi ve yargı bağımsızlığı gibi bir dizi konuda AB ile aynı düzlemde olmayan bir ortaktır. Bu anlaşmazlıklar Kıbrıs gibi bazı üye devletler ile çalışmalarla ilgilidir. Türkiye gibi zor ülkeler nasıl masaya getirilir sorusu yakın gelecekte tartışılmalıdır, anahtar kelime rasyonalizmdir.”

Hatza Lahbib bir soruya karşılık Türkiye’nin Nisan ayında AB’nin 20’nci genişleme yıldönümü kutlamalarına davet edileceğini de açıkladı.

Alithia Borrell’in açıklamasını “AB’den Türkiye’ye Net Mesaj… Borrell: ‘Ülke İle Kıbrıs Sorunu Dikkate Alınarak İletişim Sağlanmalı” ve Politis haberi “Borrell Türkiye İle Kıbrıs Sorunu Da Dikkate Alınarak Daha Yakın İşbirliği Gerektiğini Söylüyor” başlığıyla aktardı.

Kaynak: m.detaykibris.com

Diyar21Haber

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME!
Sitemizde bulunan bazi haber içerikleri farklı sayfalardan çekilmektedir.

İletişim

HABER KALDIRMA – HABER DÜZELTME – ÖNERİ VE ŞİKAYET – REKLAM VE İŞBİRLİKLERİ için

Bizimle İletişim Kurun / KONTAK

Diyar21 Merkez Haber

ASAYİŞ MANŞET

“Sibergöz-23” operasyonu -74 zanlı tutuklandı

Amedspor MANŞET SPOR

Amedspor, Karaman FK karşısında 4-1’lik skorla dört dörtlük bir galibiyet elde etti

MANŞET POLiTiKA & SiYASET

CHP’den istifa eden Serdar Türker

ASAYİŞ MANŞET

“Sibergöz-23” operasyonu -146 şüpheli yakalandı,,

DÜNYA MANŞET

Ebu Ubeyde duyurdu…Diyar21 News

MANŞET Yaşam

Sokak köpeği bir günde 8 kişiyi ısırdı.. DiYARBAKIR / D21 HABER

MANŞET Yaşam

Hulki Cevizoğlu vatandaşlar tarafından protesto edildi.Diyar21 News

MANŞET YEMEK / GIDA

Türk mutfağı – ÇİKOLATALI KURABİYE- D21 yemek tarifleri

ASAYİŞ BÖLGE HABER MANŞET

Elazığ’da “Cımbız 2” Operasyonunda 9 Şüpheli Yakalandı

MAGAZİN MANŞET

Ajda Pekkan’ı taklit eden biri daha !! Diyar21 Magazin Life

ASAYİŞ BÖLGE HABER MANŞET

Şanlıurfa’da suç örgütüne operasyon: 13 tutuklama..

MANŞET SPOR

TFF’den flaş açıklama!

KAZA MANŞET

İzmir’in Bayraklı İlçesinde Korkunç Kaza 1 Kişi Hayatını Kaybetti

İlçe Haberleri KAZA MANŞET

Araç şarampole devrildi ve sonucunda 1 kişi hayatını kaybetti, 1 kişi ise yaralandı.

MANŞET POLiTiKA & SiYASET

Kurum: Metro hattımızı 5 yılda 2 katına çıkaracağız

DÜNYA MANŞET

İsrail yardım bekleyen sivilleri bombaladı..100’den fazla şehit var

Deprem MANŞET

Prof. Dr. Naci Görür, o ilçe için kritik 1 uyarıda bulundu

MANŞET Yaşam

Kaçakçılık Ne Demek?

MANŞET Yaşam

Siber Suçlarla Mücadele Ne demek ?

MANŞET

Organize suç örgütleri Ne Demek ?