Mart 5, 2024

CHANGE  LANGUAGE

Dawabsheh ailesini diri diri yakan Yahudi katili alkışla karşılayan İsrail Yüzbaşısı öldürüldü

3bbaa800 043a 43c6 9866 4d68d7070018

Dawabsheh ailesini diri diri yakan Yahudi katili alkışla karşılayan İsrail Yüzbaşısı öldürüldü

Dawabsheh Ailesinin Katilini Karşılayan İsrail Askerinin Kendisi Gazze Direnişi Tarafından Öldürüldü 

Yüzbaşı Harel Sharafit, Dawabsheh ailesinin katiline desteğini ilettikten kısa bir süre sonra Beyt Lahia’da Filistin Direnişinin elinde öldürüldü. 

Birkaç hafta önce, Gazze’nin kuzeyindeki Beit Lahia kasabasından 33 yaşındaki İsrailli yedek subay Yüzbaşı Harel Sharafit tarafından bir video yayınlandı. 

Sharafit, 2015 yılında işgal altındaki Batı Şeria’nın Duma şehrinde Filistinli Dawabsheh ailesinin öldürülmesiyle suçlanan İsrailli bir aşırıcıya saygılarını ve şükranlarını ileten videoda gösterildi. 

Dawabsheh ailesi, evleri Yahudi aşırılık yanlıları tarafından saldırıya uğrayıp ateşe verildiğinde uykularında öldürüldü; bu olay, bir erkek ve bir kadın, Saad ve Reham ile 18 aylık oğulları Ali’nin acı verici ölümüne yol açtı. 

Hayatta kalan tek kişi, ciddi yanıklara maruz kalan 5 yaşındaki Ahmed’di.

Korkunç cinayetle suçlanan İsrailli adam, ülkenin güçlü aşırı sağ hareketi içindeki çok sayıda İsrailli tarafından kahraman bir figür olarak kutlandı. 

Ancak Kaptan Harel Sharafit, Dawabsheh ailesinin katiline desteğini ilettikten kısa bir süre sonra Beyt Lahia’da Filistin Direnişinin elinde öldürüldü. 

El Cezire ve diğer haber ajanslarının aktardığı İsrail medyasına göre Sharafit Cuma günü öldürüldü. 
DAWABSHEH VAKASI neydi?

Filistinli bir aileyi kundaklama sonucu öldüren Yahudi yerleşimciye ömür boyu hapis cezası

Anne, baba ve bebek yanarak can verdi

Amiram Ben-Uliel.

Dawabsheh ailesinin başına gelen trajedi bu saldırıların en trajik örneklerinden biridir.

Filistinli ailenin Batı Şeria’nın Nablus kenti yakınlarındaki Duma köyündeki evi, 31 Temmuz 2015 sabahı Yahudi yerleşimciler tarafından ateşe verildi.

Çıkan yangında ailenin 18 aylık çocuğu Ali hayatını kaybetti. Baba, 31 yaşındaki Saad Dawabsheh ve anne, 28 yaşındaki Riham Dawabsheh ve diğer çocukları, 4 yaşındaki Ahmed, ağır yaralanarak hastaneye kaldırıldı.

Ancak doktorlar Saad ve Riham’ı kurtaramadı ve öldüler.

Ailenin hayatta kalan tek üyesi Ahmed’in vücudunun yüzde 60’ı yandı. Anne babasından mahrum kalan o, artık Duma’da büyükbabası ve amcasının bakımı altında yaşıyor.

Batı Şeria’daki diğer Filistinliler gibi Ahmed de artan yerleşimci şiddetine tanık olmaya devam ediyor.

Anadolu ekibinin Dawabsheh ailesinin evini ziyaret ederek röportaj yaptığı Duma’da, son dönemdeki yerleşimci saldırılarının ardından ürkütücü bir sessizlik yaşanıyor. Sokaklarda trafiğin ve insanların bulunmadığı köyün girişinde yanan araçlar dikkat çekiyor.

Ziyaret sırasında 13 yaşında olan Ahmed, amcasının evinde kuzeniyle birlikte oynuyordu. Utangaç ve çekingen görünüyordu ama neşeli bir tavrı vardı.

‘Bizi her taraftan boğuyorlar’

Kızını, damadını ve torununu kundaklama saldırısında kaybeden Ahmed’in dedesi Hüseyin Dawabsheh, 2015’te yaşadıkları trajediden bu yana fanatik Yahudi yerleşimcilerin Filistin halkına yönelik şiddetinin arttığını söyledi.

“Mesela sokağa çıkmak için bin bir hesap yapmak zorundasınız. Yahudi yerleşimcilerin saldırısına uğramamaya dikkat etmelisiniz ve korkuyorsunuz. Yahudi yerleşimciler sizi durdurup öldürebilir. Yani Durum çok kötü” dedi.

Filistinlilerin günlük hayatlarını felce uğratan bu kronik sorunla nasıl baş ettikleri sorulduğunda ise şöyle yanıt verdi: “Biz Müslümanız, kadere ve kadere inanırız. Ölülerimiz şehit oldular, alemlerin Rabbi olan Allah’a yükseldiler. Ama Onların ardından ailesi, kardeşleri ve vatanı acı çekiyor, herkes bu acıyı yaşıyor.”

“Mağdur olan biz olmamıza rağmen bizi terörist olarak görüyorlar. Bize her an terörist muamelesi yapıyorlar. Her durumda İsrail, İsrail topraklarında çalışan çocuklarımızın çalışma izinlerini iptal ediyor. Bizi her taraftan boğuyorlar” dedi.

‘Üç kişiyi öldürdük, şimdi sıra dördüncüde’

Hüseyin Devabşeh’e göre Yahudi yerleşimcilerin başlarına gelen felaket sonrasındaki davranışları, yaptıkları zulümden farklı değildi.

“Onlara hiçbir şey olmamıştı. Şarkı söyleyip dans ediyorlardı. Şarkılarında ‘Üçü öldürdük. Şimdi sıra dördüncüde’ dediler. Sosyal medyada defalarca ‘Bu çocuğun yaşaması hatadır, annesini, babasını, kardeşini öldürdük, şimdi o intikam alacak’ dediklerini gördük.”

“4 yaşındaki bir çocuktan korktuğunuzu hayal edin. Bunu onlar başlattı. Şiddetin kaynağıdırlar. Sorun biz değiliz.”

– Aşırı sağcı İsrail hükümetinden yerleşimci şiddetine yeşil ışık

Ahmed’in amcası Nasr Dawabsheh, yerleşimci saldırılarının Gazze’ye yönelik saldırılarla başlamadığını, bu dönemde arttığını söyledi.

“Gazze’ye yapılan saldırıyla birlikte Yahudi yerleşimcilere, İsrail ordusu ve bu fanatik İsrail hükümetine, Filistinlileri öldürmeye yönelik saldırılar düzenleme izni verildi” dedi.

Sokaklarda dışarı çıkamayacaklarını vurgulayarak, “Sokaklara çıkıyorsanız, vedalarınızı ailenize ve çocuklara söylemelisiniz çünkü eve geri dönmeyebilirsiniz.”

Zeytin hasat mevsiminin başladığını belirterek şöyle dedi: “Örneğin, bu günlerde zeytin seçme mevsimi. Gazze saldırısı başlar başlamaz, burada Yahudi yerleşimciler tarafından dört araç yakıldı ve genç bir Filistinli de yaralandı. Ambulansın bu genci hastaneye götürmesini bile engellediler.”

“Onlar da köye saldırıp içeri girmeye çalıştılar. Bu saldırılar her gün devam ediyor. Açık ve sistematik bir saldırı var. Bu Yahudi yerleşimcilerin kadın, erkek, çocuk ve yaşlı olsun her Filistinliye ateş etme izni var.”

Git yoksa öldürüleceksin

Nasr Dawabsheh şöyle devam etti: “Filistin halkına karşı terörizm uygulanıyor. Sadece 7 Ekim’den bu yana değil, uzun süredir bu terör Batı Şeria’da da sürüyor. Son zamanlarda daha da arttı. Bu sistematik bir terördür ve planlıdır” dedi.

“Birçok köy ve kasabaya çeşitli tehdit mektupları gönderdiler. Bu mektuplarda ‘Ya kendi isteğinle Ürdün Nehri’nin doğusuna gidersin, ya da öldürülürsün’ deniyordu.”

Filistin’deki çocuklar artık büyüdü

Trajediden sekiz yıl sonra Ahmed’in mevcut durumu amcası tarafından da dile getirildi.

“Annesini, babasını ve kardeşini kaybetti. Onun için ne yaparsak yapalım anne ve babasının yerini dolduramayız. Durum ne olursa olsun, ister mezuniyet, ister bayram, ister doğum günü olsun, ona sunacağımız her şey eksik kalacaktır. Filistin’de, çocuklar artık büyüdüler.

“Ahmed uzun bir iyileşme sürecinden geçti. Okulda öğretmen öğrencilerden ailelerinin resimlerini çizmelerini istedi ve o da dört kişi çizdi. Ailesinin artık hayatta olmadığını bilmesine rağmen hâlâ dört kişi olduğu konusunda ısrar ediyor. Bu çocuğu ailesinin artık var olmadığına nasıl ikna edeceğinizi bir düşünün” dedi.

“Allah, onu kıyamete kadar işgalcilere karşı bir ibret olsun diye bir amaç için hayatta tuttu.”

Bir İsrail mahkemesi işgal altındaki Batı Şeria’da 2015 yılında yapılan kundaklama saldırısında Filistinli bir çifti ve bebeklerini öldüren Yahudi yerleşimci Amiram Ben-Uliel’i 3 kez ömür boyu hapse mahkum etti.

Ben-Uliel, cinayete teşebbüs suçundan ise ilaveten 20 yıl hapis cezası aldı.

Mahkeme, Ben-Uliel’in Dawabsheh ailesinin evinin ve Duma’daki başka bir konutun duvarlarına sprey boya ile “İntikam” ve “Yaşasın Kral Mesih” yazdıktan sonra bombalı eylemi gerçekleştirdiğini tespit etti.

Ailenin diğer oğlu Ahmed ise olaydan ağır yanıklarla kurtuldu.

Duma köyünde 18 aylık Ali ile ailesi Saad ve Riham Dawabsheh’in öldürülmesi, 2014’te barış görüşmelerinin durmasının ardından şiddetin artmasına katkıda bulunmuştu.

Kardeşini, kardeşinin eşini ve 18 aylık yeğenini kundaklama saldırısında kaybeden Nasser Dawabsha, yakılan evin bir odasında.

KAYNAK,GETTY IMAGES

Fotoğraf altı yazısı,

Kardeşini, kardeşinin eşini ve 18 aylık yeğenini kundaklama saldırısında kaybeden Nasser Dawabsha, yakılan evin bir odasında.

Cinayetlerin işlendiği tarihte 21 yaşında olan Ben-Uliel, mahkemenin ırkçı suçlar olarak belirlediği üç cinayetten ve iki cinayete teşebbüs suçundan mahkum edildi.

Ben-Uliel’i sorgulayan İsrail’in iç güvenlik örgütü Şin Bet, karar hakkında “Yahudi terörizmiyle mücadelede önemli bir kilometre taşı” yorumunu yaptı.

Ben-Ulilel, karara itiraz edeceğini açıkladı. Ben-Uliel’in avukatı Itzak Bam Reuters’e verdiği demeçte, müvekkilinin itirafı işkence altında yaptığını ve masum olduğunu söylediğini aktardı.

Ancak mahkemenin kararında, itirafta sadece failin bilebileceği kundaklama olayından ayrıntılar yer aldığı belirtildi. Ben-Ulilel terör örgütüne üye olmak suçundan ise beraat etti.

Davada reşit olmayan ikinci bir sanık da suç ortaklığından mahkum edildi.

Kaynak: Habervitrini.Com

Diyar21Haber

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME!
Sitemizde bulunan bazi haber içerikleri farklı sayfalardan çekilmektedir.

İletişim

HABER KALDIRMA – HABER DÜZELTME – ÖNERİ VE ŞİKAYET – REKLAM VE İŞBİRLİKLERİ için

Bizimle İletişim Kurun / KONTAK

Diyar21 Merkez Haber

BÖLGE HABER KAZA MANŞET

Mardin`de Seyir halindeki bir araç, motor bölümünden alev aldı.. Diyar21 News

Deprem MANŞET

Çanakkale deprem bölgesi mi? Çanakkale’de fay hattı var mı? Çanakkale kaçıncı derece deprem bölgesi? D21 Haber

Deprem MANŞET

Çanakkale’de 4.9 büyüklüğündeki deprem

MANŞET Yaşam YEMEK / GIDA

Peki Gıda Zehirlenmesi Neden Olur ?? Diyar21 News

MANŞET Yaşam

Arnavutköy’de gıda zehirlenmesi şüphesiyle, 50 kişi hastanelere başvurdu.

KAZA MANŞET

Antalya / Trafik kazası: 2 ölü, 3 yaralı

KAZA MANŞET

Nevşehir’de 3 aracın karıştığı trafik kazasında 3 kişi hayatını kaybetti ve 6 kişi yaralandı.

ASAYİŞ MANŞET

“Sibergöz-23” operasyonu -74 zanlı tutuklandı

Amedspor MANŞET SPOR

Amedspor, Karaman FK karşısında 4-1’lik skorla dört dörtlük bir galibiyet elde etti

MANŞET POLiTiKA & SiYASET

CHP’den istifa eden Serdar Türker

ASAYİŞ MANŞET

“Sibergöz-23” operasyonu -146 şüpheli yakalandı,,

DÜNYA MANŞET

Ebu Ubeyde duyurdu…Diyar21 News

MANŞET Yaşam

Sokak köpeği bir günde 8 kişiyi ısırdı.. DiYARBAKIR / D21 HABER

MANŞET Yaşam

Hulki Cevizoğlu vatandaşlar tarafından protesto edildi.Diyar21 News

MANŞET YEMEK / GIDA

Türk mutfağı – ÇİKOLATALI KURABİYE- D21 yemek tarifleri

ASAYİŞ BÖLGE HABER MANŞET

Elazığ’da “Cımbız 2” Operasyonunda 9 Şüpheli Yakalandı

MAGAZİN MANŞET

Ajda Pekkan’ı taklit eden biri daha !! Diyar21 Magazin Life

ASAYİŞ BÖLGE HABER MANŞET

Şanlıurfa’da suç örgütüne operasyon: 13 tutuklama..

MANŞET SPOR

TFF’den flaş açıklama!

KAZA MANŞET

İzmir’in Bayraklı İlçesinde Korkunç Kaza 1 Kişi Hayatını Kaybetti