Mart 3, 2024

CHANGE  LANGUAGE

Çok sayıda psikiyatrist İsrail’i terk edip İngiltere’ye kaçtı..

471067ff 656a 4e33 844d a615d8c165ce

Çok sayıda psikiyatrist İsrail’i terk edip İngiltere’ye kaçtı.. İşte nedeni

İngiltere’ye gitmek üzere ‘İsrail’den ayrılan psikiyatristler sistemi daha da derin bir krize sürükledi..Bu, Gazze’deki savaşın bir sonucu olarak artan akıl sağlığı krizleriyle birleştiğinde, “İsrail”deki akıl sağlığı sisteminin çökmesine neden oluyor.

Sektör kaynaklarına göre “İsrail’in” kamu ruh sağlığı sisteminde çalışan düzinelerce psikiyatrist yakın zamanda İngiltere’ye gitti.

“İsrail’in Duygusal ilk yardım servisi” ERAN, El Aksa Tufanı Operasyonu’nun ardından İsrailliler arasında psikolojik ve TSSB tedavisine yönelik talepte bir artış olduğunu ve 100.000 talebe ulaştığını bildirdi.

İsrail medyası, İsrailli yerleşimciler arasında akıl sağlığı bozukluklarında artış olduğunu bildirdi ve İsrail’in psikolojik çöküntü haberlerinin arttığına dikkat çekti.

23 Aralık’ta Gallup tarafından yapılan bir anket, Mescid-i Aksa Tufanının ardından “İsraillilerin ruh sağlığının her zamankinden daha kötü” olduğunu gösterdi .

Geçen hafta akıl sağlığı kliniklerinin şefleri Devlet Denetçisi Matanyahu Englman’a şöyle yazdı: “İsrail’in akıl sağlığı sistemi tamamen çökmeye yakın.”

Akıl sağlığı sistemindeki kaynaklara göre, ayrılan doktorların çoğu, Netanyahu’nun yargı reformu fiyaskosunun ortasında 7 Ekim’den sonra artan iş yükünden önce bunu yapmayı düşünüyordu.

Geçtiğimiz aylarda yüzlerce psikiyatrist İngiltere’de tıp mesleğini icra etmek için lisans sınavına girdi. Bunlardan 12’si ayrılma niyetini zaten açıkladı.

Ancak “İsrail”deki ruh sağlığı sisteminde üst düzey bir yönetici, niyetlerinin daha iyi bir maaşa değil, “ağır iş yükünden duyulan hayal kırıklığına” ve Gazze savaşının başlamasından bu yana ortaya çıkan kötüleşen duruma dayandığını ifade etti.

Her 11.705 İsrailliye 1 psikiyatrist

Sağlık Bakanlığı’nın bir yıl önce yaptığı tıbbi işgücü araştırmasına göre, “İsrail’de” kişi başına düşen psikiyatrist sayısı son on yılda %19 azaldı. “Ulusal Sağlık Hizmetleri ve Sağlık Politikası Araştırma Enstitüsü”, “İsrail”de her 11.705 kişiye bir psikiyatristin düştüğünü bildirdi.

Ruh Sağlığı Merkezi Yöneticiler Forumu başkanı Dr. Shmuel Hirschmann’a göre sistemde 400 doktor eksik ve birçoğunun emeklilik yaşına ulaşması nedeniyle sayının 5 yıl içinde ikiye katlanması bekleniyor.

Forum, geçtiğimiz Perşembe günü eyalet denetçisine yazdığı bir mektupta durumun “umutsuz” olduğunu ifade ederek, “yardım arayan herkesle ilgilenecek yeterli sayıda profesyonelin bulunmadığını” ayrıntılarıyla anlattı.

“Tedavi için bekleme süreleri son derece uzun, bazen bir yıl veya daha fazla; özel sektöre kitlesel göç nedeniyle kişi başına düşen psikiyatrist sayısı keskin bir şekilde düştü; yatan hasta personeli konusunda ciddi bir eksiklik var ve mevcut hastanelerde koşullar kötü. ”

Gazze’deki savaşın başlamasından bu yana 300.000 hasta daha tedaviye muhtaç hale geldi.

“Ayrıca Gazze Şeridi’nde savaşanlardan ne kadarının savaş sonrası travma yaşayacağı henüz bilinmiyor. Ruh sağlığı hizmetlerine olan talepte zaten yüzde onlarca artış gördük.”

Forumun mektubunda savaşın ruh sağlığına ilişkin sonuçlarının şu anda bile endişe verici olduğu konusunda uyarıda bulunuldu. “Yüksek düzeyde zihinsel sağlık sorunlarına, intiharlara ve insanlık dışı koşullarda acil hastaneye yatışlara tanık oluyoruz.”

Sağlık Bakanlığı yeni psikiyatrist alımı konusunda o kadar çaresiz ki, ruh sağlığı hizmetlerini artırmak için 560 milyon dolara mal olacak bir plan öne sürdü ve bu alanda uzmanlaşacak kişilere teşvik hibeleri veriyor.

Bir diğer engel ise İsrail Maliye Bakanlığı’nın onayını bekleyen bütçe. İsrail Maliye Bakanlığı, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik acımasız saldırısı sonucunda maruz kaldığı devasa faturayı karşılamak için yakın zamanda 10 bakanlığın kapatılmasını tavsiye etti .

Kaynak: Habervitrini.Com

Diyar21Haber

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME!
Sitemizde bulunan bazi haber içerikleri farklı sayfalardan çekilmektedir.

İletişim

HABER KALDIRMA – HABER DÜZELTME – ÖNERİ VE ŞİKAYET – REKLAM VE İŞBİRLİKLERİ için

Bizimle İletişim Kurun / KONTAK

Diyar21 Merkez Haber

ASAYİŞ MANŞET

“Sibergöz-23” operasyonu -74 zanlı tutuklandı

Amedspor MANŞET SPOR

Amedspor, Karaman FK karşısında 4-1’lik skorla dört dörtlük bir galibiyet elde etti

MANŞET POLiTiKA & SiYASET

CHP’den istifa eden Serdar Türker

ASAYİŞ MANŞET

“Sibergöz-23” operasyonu -146 şüpheli yakalandı,,

DÜNYA MANŞET

Ebu Ubeyde duyurdu…Diyar21 News

MANŞET Yaşam

Sokak köpeği bir günde 8 kişiyi ısırdı.. DiYARBAKIR / D21 HABER

MANŞET Yaşam

Hulki Cevizoğlu vatandaşlar tarafından protesto edildi.Diyar21 News

MANŞET YEMEK / GIDA

Türk mutfağı – ÇİKOLATALI KURABİYE- D21 yemek tarifleri

ASAYİŞ BÖLGE HABER MANŞET

Elazığ’da “Cımbız 2” Operasyonunda 9 Şüpheli Yakalandı

MAGAZİN MANŞET

Ajda Pekkan’ı taklit eden biri daha !! Diyar21 Magazin Life

ASAYİŞ BÖLGE HABER MANŞET

Şanlıurfa’da suç örgütüne operasyon: 13 tutuklama..

MANŞET SPOR

TFF’den flaş açıklama!

KAZA MANŞET

İzmir’in Bayraklı İlçesinde Korkunç Kaza 1 Kişi Hayatını Kaybetti

İlçe Haberleri KAZA MANŞET

Araç şarampole devrildi ve sonucunda 1 kişi hayatını kaybetti, 1 kişi ise yaralandı.

MANŞET POLiTiKA & SiYASET

Kurum: Metro hattımızı 5 yılda 2 katına çıkaracağız

DÜNYA MANŞET

İsrail yardım bekleyen sivilleri bombaladı..100’den fazla şehit var

Deprem MANŞET

Prof. Dr. Naci Görür, o ilçe için kritik 1 uyarıda bulundu

MANŞET Yaşam

Kaçakçılık Ne Demek?

MANŞET Yaşam

Siber Suçlarla Mücadele Ne demek ?

MANŞET

Organize suç örgütleri Ne Demek ?