Mart 1, 2024

CHANGE  LANGUAGE

Bugünün Önemli Haberleri – Uykusuzluk yaşayan çocuklar için melatonin çözüm mü?

uykusuzluk yasayan cocuklar icin melatonin cozum mu

Uykusuzluk yaşayan çocuklar için melatonin çözüm mü? – Bugünün Önemli Haberleri

Uykusuzluk, çocukların sağlığı ve gelişimi üzerinde olumsuz etkilere yol açabiliyor. Melatonin ilaçlarının, uykuya dalmakta güçlük çeken çocuklarda kullanıldığını dile getiren Çocuk ve Egen Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Melek Gözde Luş, “Ailelerin melatonin kullanmadan önce bir çocuk ve ergen psikiyatrisi uzmanı ya da bir pediyatri uzmanına başvurmaları doğru olur.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi NP Etiler Tıp Merkezi Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Melek Gözde Luş, melatonin içeren maddeler ve çocuklarda kullanımı hakkında bilgi verdi.

Yeterince uyumama öğrenme güçlüğüne yol açıyor

Yeterince uyumamanın yüksek tansiyon, kilo problemleri ve obezite gibi çeşitli sağlık sorunlarına neden olduğunu dile getiren Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Melek Gözde Luş, ayrıca konsantrasyon kaybı, hiperaktivite, zayıf hafıza ve öğrenme güçlüklerine de yol açtığını söyledi.

Melatoninin vücudumuzda doğal olarak bulun bir hormon olduğunu, beynimizde epifiz bezi adındaki küçük bir dokudan salgılandığını ve kimyasal isminin de ‘N-asetil 5-metoksitriptamin’ olduğunu anlatan Yrd. Doç. Dr. Melek Gözde Luş, “Melatoninin görevi, vücudun uyku ritmini (sirkadiyen ritim) kontrol etmesidir. Melatonin geceleri daha yüksek miktarlarda salgılanarak uyku düzenini ayarlar.” dedi.

Melatonin uyku kalitesi ve süresi üzerine etkisi az

Melatonin ilaçlarının, uykuya dalmakta güçlük çeken çocuklar ve erişkinlerde kullanılan ürünler olduğunu da kaydeden Yrd. Doç. Dr. Melek Gözde Luş, “Ancak melatonin bir uyku ilacı olmadığını unutmamak gerekir. Uykusuzluk sorunu olan normal ve nörolojik hastalıklara sahip çocuklar için meletonin kullanımını öngörülmektedir, fakat yapılan çalışmalarda melatonin uyku kalitesi ve süresi üzerine etkisinin daha az olduğu gösterilmiştir.” diye konuştu.

Yaşam tarzı değişiklikleri sağlandıktan sonra çocuğun uyku sorunları hala düzelmiyorsa

“Davranışsal uykusuzluk” sorunları olan çocuklara işaret eden Yrd. Doç. Dr. Melek Gözde Luş, “(Davranışsal uykusuzluk) sorunları olan çocuklar genellikle uyku hijyenine iyi cevap verir ancak yanıt alınamazsa bu çocuklar da birlikte uygulanacak psikolojik ve farmakolojik tedaviden fayda görebilirler. Yaşam tarzı değişiklikleri sağlandıktan sonra çocuğun uyku sorunları hala düzelmiyorsa özellikle uykusuzluğa kabuslar görme, gece terörü, uyurgezerlik, aşırı yatak ıslatma, gündüz saatlerinde uykulu olma gibi bulgular eşlik ediyorsa bir doktordan yardım alınmalı ve çocuğun melatonin tedavisinden faydalanıp faydalanmayacağı değerlendirilmelidir.” şeklinde konuştu

Yan etkileri neler?

Melatonin kullanımı ve bağımlılık arasında bir ilişki belirtilmemekle birlikte kullanmadan önce mutlaka bir sağlık uzmanına ve uzman hekime başvurulması gerektiğini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Melek Gözde Luş, şöyle devam etti:

“Melatonin hormonu çeşitli ilaçlar ve kafein gibi maddeler ile etkileşime girerek çeşitli olumsuz etkiler yaratabilir veya vücutta olması gerektiği miktardan fazla bulunduğunda çeşitli sağlık sorunlarının daha da ağırlaşmasına neden olabilir. Melatonin, depresyon belirtilerini daha da kötüleştirebilir ve diyabetli kişilerde kan şekerini artırabilir. Diyabeti olan bireyler melatonin kullanırken kan şekerini dikkatlice takip etmelidir. Melatonin, tansiyonu kontrol etmek için belirli ilaçlar alan kişilerde yüksek tansiyona neden olabilir. Melatonin hormonu bağışıklık fonksiyonunu artırabilir. Melatonin, kanama bozukluğu olan kişilerde kanamayı daha da kötüleştirebilir.”

Ergenlikte melatonin kullanımı

Yrd. Doç. Dr. Melek Gözde Luş, melatoninin, ergenlik döneminde gelişime müdahale edebileceği konusunda da bazı endişeler var olduğunu belirterek, “Ailelerin melatonin kullanmadan önce bir çocuk ve ergen psikiyatrisi uzmanı ya da bir pediyatri uzmanına başvurmaları doğru olur.” dedi.

Kaynak: GuneydoguGuncel

Diyar21Haber

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME!
Sitemizde bulunan bazi haber içerikleri farklı sayfalardan çekilmektedir.

İletişim

HABER KALDIRMA – HABER DÜZELTME – ÖNERİ VE ŞİKAYET – REKLAM VE İŞBİRLİKLERİ için

Bizimle İletişim Kurun / KONTAK

Diyar21 Merkez Haber

DÜNYA MANŞET

Ebu Ubeyde duyurdu…Diyar21 News

MANŞET Yaşam

Sokak köpeği bir günde 8 kişiyi ısırdı.. DiYARBAKIR / D21 HABER

MANŞET Yaşam

Hulki Cevizoğlu vatandaşlar tarafından protesto edildi.Diyar21 News

MANŞET YEMEK / GIDA

Türk mutfağı – ÇİKOLATALI KURABİYE- D21 yemek tarifleri

ASAYİŞ BÖLGE HABER MANŞET

Elazığ’da “Cımbız 2” Operasyonunda 9 Şüpheli Yakalandı

MAGAZİN MANŞET

Ajda Pekkan’ı taklit eden biri daha !! Diyar21 Magazin Life

ASAYİŞ BÖLGE HABER MANŞET

Şanlıurfa’da suç örgütüne operasyon: 13 tutuklama..

MANŞET SPOR

TFF’den flaş açıklama!

KAZA MANŞET

İzmir’in Bayraklı İlçesinde Korkunç Kaza 1 Kişi Hayatını Kaybetti

İlçe Haberleri KAZA MANŞET

Araç şarampole devrildi ve sonucunda 1 kişi hayatını kaybetti, 1 kişi ise yaralandı.

MANŞET POLiTiKA & SiYASET

Kurum: Metro hattımızı 5 yılda 2 katına çıkaracağız

DÜNYA MANŞET

İsrail yardım bekleyen sivilleri bombaladı..100’den fazla şehit var

Deprem MANŞET

Prof. Dr. Naci Görür, o ilçe için kritik 1 uyarıda bulundu

MANŞET Yaşam

Kaçakçılık Ne Demek?

MANŞET Yaşam

Siber Suçlarla Mücadele Ne demek ?

MANŞET

Organize suç örgütleri Ne Demek ?

ASAYİŞ MANŞET

Organize suç örgütlerine yönelik operasyon: 37 kişi gözaltına alındı.

EKONOMI MANŞET

Türkiye, 2023 yılında %4,5 oranında büyüme kaydetti.

DiYARBAKIR YEREL HABER KAZA MANŞET

Diyarbakır’da zincirleme kaza: 18 yaralı

ASAYİŞ BÖLGE HABER MANŞET

Elazığ’da Operasyon sonucunda 4 şüpheli gözaltına alındı