Mart 5, 2024

CHANGE  LANGUAGE

Birleşmiş Milletler’den İsrail’i durduran karar.. Amerika çekimser kaldı

3e98761c 73f9 4741 bb8e dc27a7a149d2

Birleşmiş Milletler’den İsrail’i durduran karar.. Amerika çekimser kaldı

BM Güvenlik Konseyi, ABD’nin çekimser kalmasının ardından Gazze’ye yardımı artırmak için harekete geçti..

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Cuma günü Gazze Şeridi’ne yapılan insani yardımın artırılması yönündeki yumuşatılmış teklifi onayladı ve bir hafta sonra “düşmanlıkların sürdürülebilir bir şekilde durdurulması için koşulların oluşturulması için” acil adımlar atılması yönünde çağrıda bulundu . ABD’nin vetosunu önlemek için oy gecikmeleri ve yoğun müzakereler yapıldı..

İsrail ile Hamas arasında 11 haftadır devam eden savaşta Gazze’de ölenlerin sayısının artması ve Filistin bölgesinde kötüleşen insani kriz üzerine küresel öfkenin ortasında ABD; 15 üyeli konseyin Birleşik Arap Emirlikleri tarafından hazırlanan bir kararı kabul etmesine izin vermekten kaçındı.

Rusya’nın çekimser kalması dışında kalan konsey üyeleri karara olumlu oy verdi.

Washington’u kazanmak için yapılan üst düzey müzakerelerin ardından, karar artık İsrail’in Gazze’deki 2,3 milyon insana yapılan tüm yardım teslimatları üzerindeki kontrolünü zayıflatmıyor. İsrail, Mısır’dan Refah kapısı ve İsrail kontrolündeki Kerem Şalom kapısı aracılığıyla Gazze’ye yapılan sınırlı yardım dağıtımını izliyor.

Ancak düşmanlıkların sona ermesiyle ilgili dilin zayıflaması, Rusya’nın veto yetkisi de dahil olmak üzere birçok konsey üyesini ve Arap ve İslam İşbirliği Teşkilatı devletlerini hayal kırıklığına uğrattı.

Kabul edilen karar, “güvenli, engelsiz ve genişletilmiş insani erişime derhal izin verilmesi ve düşmanlıkların sürdürülebilir bir şekilde durdurulması için koşulların oluşturulması için acil adımlar atılması çağrısında bulunuyor.” İlk taslakta, yardım erişimine izin vermek için “düşmanlıkların acil ve sürdürülebilir bir şekilde durdurulması” çağrısında bulunulmuştu.

Rusya’nın BM Büyükelçisi Vassily Nebenzia oylamadan önce konseye şöyle konuştu: “Konseyi bu anlaşmayı imzalayarak Gazze Şeridi’nin daha da temizlenmesi için İsrail silahlı kuvvetlerine tam bir hareket özgürlüğü vermiş olacak.”

Rusya, taslağın “düşmanlıkların acil ve sürdürülebilir bir şekilde durdurulması” çağrısında bulunan ilk metne dönülecek şekilde değiştirilmesini önerdi. Değişiklik ABD tarafından veto edildi. 10 kabul oyu alırken, 4 üye çekimser kaldı.

Bu ayın başlarında 193 üyeli BM Genel Kurulu, insani ateşkes talebinde bulundu ve 153 devlet, ABD’nin birkaç gün önce Güvenlik Konseyi’nde veto ettiği hareketin lehinde oy kullandı.

ABD ve İsrail, ateşkesin yalnızca Hamas’a fayda sağlayacağına inanarak karşı çıkıyor. Washington bunun yerine sivilleri korumak ve Hamas tarafından alınan rehinelerin serbest bırakılması için çatışmalara ara verilmesini destekliyor.

YARDIM İZLEME

Geçen ay Amerika Birleşik Devletleri, Güvenlik Konseyi’nin, yardım erişimine izin vermek için “yeterli sayıda gün” boyunca mücadeleye acil ve genişletilmiş insani duraklamalar yapılması çağrısında bulunmasına izin vermemişti. Hareket, dört başarısız eylem girişiminden sonra geldi.

Washington geleneksel olarak müttefiki İsrail’i BM eylemlerinden koruyor ve İsrail’in 1.200 kişinin öldürüldüğünü ve 240 kişinin rehin alındığını söylediği Hamas militanlarının 7 Ekim’deki saldırısından bu yana Güvenlik Konseyi’nin eylemini iki kez veto etti .

İsrail, Gazze’yi havadan bombalayarak, kuşatma uygulayarak ve kara saldırısı başlatarak Hamas’a misilleme yaptı. Hamas yönetimindeki Gazze’deki sağlık yetkililerine göre yaklaşık 20.000 Filistinli öldürüldü.

Gazze’deki insanların çoğu evlerinden sürüldü ve BM yetkilileri insani bir felaket konusunda uyarıda bulundu . Dünya Gıda Programı, Gazze nüfusunun yarısının açlıktan öldüğünü ve 7 Ekim’den bu yana gerekli gıdanın yalnızca %10’unun Gazze’ye girdiğini söylüyor.

Cuma günü kabul edilen karara ilişkin müzakereler sırasındaki kilit anlaşmazlık noktalarından biri, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Gazze’de savaşa taraf olmayan ülkelerden gelen yardımları denetleyecek bir mekanizma kurma yönündeki ilk teklifiydi.

Bunun yerine Guterres’ten, çatışmanın tarafı olmayan devletler aracılığıyla Gazze’ye yapılan yardımı hızlandıracak bir BM mekanizması kurması için kıdemli bir insani yardım ve yeniden yapılanma koordinatörü atamasını istemek üzere yumuşatılmış bir uzlaşmaya varıldı.

Koordinatörün ayrıca “Gazze’de tüm yardımların insani niteliğini kolaylaştırmak, koordine etmek, izlemek ve doğrulamak” sorumluluğu da olacak.

Konsey ayrıca savaşan taraflara “uluslararası insani hukuka uymaları” çağrısında bulundu ve … sivillere ve sivil nesnelere yönelik tüm saldırıların yanı sıra sivillere yönelik tüm şiddet ve düşmanlıkları ve her türlü terör eylemini esefle karşılıyor.”

Kaynak: Habervitrini.Com

Diyar21Haber

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME!
Sitemizde bulunan bazi haber içerikleri farklı sayfalardan çekilmektedir.

İletişim

HABER KALDIRMA – HABER DÜZELTME – ÖNERİ VE ŞİKAYET – REKLAM VE İŞBİRLİKLERİ için

Bizimle İletişim Kurun / KONTAK

Diyar21 Merkez Haber

BÖLGE HABER KAZA MANŞET

Mardin`de Seyir halindeki bir araç, motor bölümünden alev aldı.. Diyar21 News

Deprem MANŞET

Çanakkale deprem bölgesi mi? Çanakkale’de fay hattı var mı? Çanakkale kaçıncı derece deprem bölgesi? D21 Haber

Deprem MANŞET

Çanakkale’de 4.9 büyüklüğündeki deprem

MANŞET Yaşam YEMEK / GIDA

Peki Gıda Zehirlenmesi Neden Olur ?? Diyar21 News

MANŞET Yaşam

Arnavutköy’de gıda zehirlenmesi şüphesiyle, 50 kişi hastanelere başvurdu.

KAZA MANŞET

Antalya / Trafik kazası: 2 ölü, 3 yaralı

KAZA MANŞET

Nevşehir’de 3 aracın karıştığı trafik kazasında 3 kişi hayatını kaybetti ve 6 kişi yaralandı.

ASAYİŞ MANŞET

“Sibergöz-23” operasyonu -74 zanlı tutuklandı

Amedspor MANŞET SPOR

Amedspor, Karaman FK karşısında 4-1’lik skorla dört dörtlük bir galibiyet elde etti

MANŞET POLiTiKA & SiYASET

CHP’den istifa eden Serdar Türker

ASAYİŞ MANŞET

“Sibergöz-23” operasyonu -146 şüpheli yakalandı,,

DÜNYA MANŞET

Ebu Ubeyde duyurdu…Diyar21 News

MANŞET Yaşam

Sokak köpeği bir günde 8 kişiyi ısırdı.. DiYARBAKIR / D21 HABER

MANŞET Yaşam

Hulki Cevizoğlu vatandaşlar tarafından protesto edildi.Diyar21 News

MANŞET YEMEK / GIDA

Türk mutfağı – ÇİKOLATALI KURABİYE- D21 yemek tarifleri

ASAYİŞ BÖLGE HABER MANŞET

Elazığ’da “Cımbız 2” Operasyonunda 9 Şüpheli Yakalandı

MAGAZİN MANŞET

Ajda Pekkan’ı taklit eden biri daha !! Diyar21 Magazin Life

ASAYİŞ BÖLGE HABER MANŞET

Şanlıurfa’da suç örgütüne operasyon: 13 tutuklama..

MANŞET SPOR

TFF’den flaş açıklama!

KAZA MANŞET

İzmir’in Bayraklı İlçesinde Korkunç Kaza 1 Kişi Hayatını Kaybetti