CHANGE  LANGUAGE

Amerika duyurdu..

Amerika duyurdu.. İsrail Gazze’den kaçıyor..

İsrail Gazze’den 5 tugayını çektikten sonra bu kez binlerce askerini Gazze’den çekeceğini duyurdu. Bununla yetinmedi önemli miktardaki yedek askerlerin de askerliklerinin sonlandırılacağını ifade etti.

Amerika duyurdu : İsrail güçlerini Gazze’den kademeli olarak çekiyor

Amerikalı bir yetkili: İsrail güçlerinin Gazze’den çekilmesi, kuzeyde daha az operasyonun başladığını gösteriyor… işgal, Gazze çevresindeki yerleşimcilerin geri dönüşünden bahsediyor..

Gazze’deki savaşta değişimin başlangıcı

Amerikalı yetkili şunları ekledi: “Bu, teşvik ettiğimiz, kuzeyde daha az yoğun operasyonlara doğru kademeli bir geçişin başlangıcı gibi görünüyor.” Bunun İsrail işgal ordusunun orada Hamas’ın askeri yeteneklerini ortadan kaldırmada elde ettiği başarıyı yansıttığını söyledi.

Beyaz Saray, ABD Başkanı Joe Biden’ın 23 Aralık’ta İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile İsrail’in hedefleri ve Gazze’deki askeri operasyonlarının aşamaları hakkında görüştüğünü söyledi.

Beyaz Saray, Biden’ın ayrıca sivillerin yaşamının korunması ve İslami Direniş Hareketi (Hamas) tarafından tutulan rehinelerin serbest bırakılması gerektiğini vurguladığını da sözlerine ekledi.

ABD, müttefiki İsrail’i desteklemeye devam etti ancak Gazze’de artan ölü sayısı ve insani krizle ilgili endişelerini dile getirdi.

ABD, İsrail’in Gazze’deki planında değişiklik yapmasını talep ediyor

ABD’li yetkililer İsrail’i Gazze’deki askeri operasyonlarını Hamas’ın liderliğine ve altyapısına odaklanan operasyonları da içerecek şekilde daha az yoğun bir aşamaya ayarlamaya çağırdı.

İsrailli bir yetkili, savaşın yeni aşamasının aylarca sürebileceğini ve diğer yerel “temizleme” operasyonlarını da kapsayacağını söyledi. Değişiklik aynı zamanda kuzeyde İran destekli Lübnan Hizbullah’ıyla daha geniş bir çatışma yaşanması durumunda askeri birliklerin serbest bırakılmasını da sağlayacak

Amerikalı bir yetkili, 1 Ocak 2024 Pazartesi günü, İsrail’in güçlerinin bir kısmını Gazze’den çekme kararının, devam eden çatışmalara rağmen kuzey Filistin Şeridi’nde daha az yoğun operasyonlara doğru kademeli bir geçişin başlangıcı olduğunu söyledi. İsrail Savunma Bakanı Yoav Galant, 7 Ekim saldırısının ardından tahliye edilen Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki İsrail topluluklarından bazılarının, askeri operasyonlar ilerledikçe yakın gelecekte geri dönebileceklerini söyledi.

Bölge sakinleri, İsrail’in Gazze Şehri’nin bazı mahallelerinden tanklarını geri çektiğini, yöntemlerini değiştirme ve asker sayısını azaltma planlarını açıkladığını ancak yoğun bombardıman nedeniyle Şeridi’nin diğer yerlerinde çatışmaların devam ettiğini söyledi.

 Yerleşimcilerin evlerine dönme çabaları

İlgili bağlamda, İsrail Savunma Bakanı Yoav Galant Pazartesi günü yaptığı açıklamada, 7 Ekim saldırısının ardından tahliye edilen kuzey Gazze Şeridi’ndeki bazı İsrailli topluluk sakinlerinin, askeri operasyonlar ilerledikçe yakın gelecekte geri dönebileceklerini söyledi.

Gallant, düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamalara göre, yerleşim bölgesinin 4 ila 7 kilometre kuzeyinde bulunan bölgelerde tahliye edilen bazı topluluk sakinlerinin yakında evlerine dönebileceklerini ekledi.

İsrail’in güneyindeki yerleşim konseyi başkanı Pazartesi günü, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu hükümetini, halen mevcut olan “Gazze zarfı” yerleşim yerlerine geri dönme karşılığında bölge sakinlerine mali hibelerle rüşvet vermeye çalışmakla suçladı. Strip’ten füze saldırılarına maruz kalıyor.

Bu, Sdot Hanegev Bölge Konseyi başkanı (kuzeybatı Negev çölünde 16 yerleşim birimini içerir) Tamer Idan’ın İbranice Yedioth Ahronoth gazetesine yaptığı açıklamalarda geldi.

İsrail yerleşim sakinlerine geri dönmeleri için “rüşvet” veriyor

Pazartesi günü erken saatlerde, resmi Broadcasting Corporation, İsrail işgal ordusunun “Gazze sınırı”ndaki 6 yerleşim biriminin (Şerid’e 4-7 km uzaklıkta 5 yerleşim ve 4 km’den daha az bir yerleşim birimi) sakinlerini evlerine geri döndürmeye hazırlandığını açıkladı. savaşın başında burayı terk ettiler.

Geri dönmeyi kabul eden sakinlerin (değeri belirtilmeyen) bir “adaptasyon bursu” alacağını, geri dönmeyi reddedenlerin ise İsrail’in merkezindeki otellerde kalmaya devam edebileceklerini açıkladı.

Aynı zamanda Netanyahu’nun Likud partisinde aktivist olan Idan da buna yanıt olarak şunları söyledi: “İsrail hükümeti, bölge sakinlerini 6 Ekim’e (savaş öncesi statükoya) geri döndürüyor ve kişisel güvenliklerinden vazgeçiyor.”

Kendisi, İsrail hükümetinin “güvenlik tehdidini ortadan kaldırmadan, bölgedeki kasabalara büyük bir güvenlik müdahalesi sağlamadan ve geri dönenleri özümseyebilecek bir eğitim sistemi olmadan bölge sakinlerine evlerine dönmeleri için rüşvet vermeye çalıştığını” da sözlerine ekledi.

Pazartesi günü erken saatlerde Yedioth Ahronoth gazetesi, İsrail işgal ordusundan isimsiz üst düzey yetkililerin, Hamas’ın önümüzdeki iki veya üç yıl içinde azaltılmış da olsa Gazze Şeridi’nden roket ve havan topu fırlatma kabiliyetine sahip olacağını söylediğini aktardı.

Kaynak: Habervitrini.Com

Diyar21Haber
Eglence

2 resim arasındaki fark Nedir ? 1000`lerce kişiden sadece 1’i görüyor! Sen de dene IQ’nu ölç

GÜNCEL MANŞET

Ayvalık Sarımsaklı’da korkutan yangın: Trafo patlaması iddiası

GÜNCEL MANŞET

Merkez Bankası’ndan zorunlu karşılıklarda değişiklik

Fenomen MAGAZİN

Enes Batur kimdir? Kaç yaşında?

BÖLGE HABER

Munzur Festivali’nin programı açıklandı

Deprem

Naci Görür’den kritik uyarı: “Kıyamet olur”

Bilim ve Teknoloji

Coşkun Aral ile Huawei Pura 70 Ultra harikalar yarattı

GÜNCEL MANŞET

Moody’s Türkiye’nin kredi notunu iki kademe artırarak B1’e çıkardı

GÜNCEL MANŞET

Pençe Kilit Operasyonu bölgesinde yaralanan yarbay şehit oldu

MAGAZİN

Bülent Ersoy – Seren Serengil / KARŞILIKLI RESTLEŞME!

MAGAZİN MANŞET

35. Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali’nin tanıtımı yapıldı

BÖLGE HABER DiYARBAKIR YEREL HABER MANŞET

Mardin Seraban Cafe’deki söyleşi birçok okur yazarı buluşturdu

Bilim ve Teknoloji MANŞET

Xiaomi SU7 Ultra tanıtıldı, Xiaomi süperspor otomobil işine girdi!

Bilim ve Teknoloji MANŞET

Cuma Raporu #320: Microsoft Çöküşü, HONOR 200 Serisi Türkiye’de ve dahası

Bilim ve Teknoloji MANŞET

Galaxy Buds 3 Pro üretimi durdu! Kalite kontrole takıldı!

Bilim ve Teknoloji MANŞET

Huawei MediaTek’e dava açtı, patent ihlali olabilir!

Bilim ve Teknoloji MANŞET

Tarihin en güçlü Porsche Panamera modeli tanıtıldı

GÜNCEL MANŞET

Balıkesir’de orman yangını başladı! Gökyüzü kırmızıya büründü!

GÜNCEL MANŞET

SONDAKİKA : Marmara Denizi’nde büyük deprem!

MANŞET Turizm

Turistik Doğu Ekspresi İçin Talep Toplama 26 Temmuz’da Son Bulacak

He paid 1,200 TL for…

He paid 1,200 TL for 2 glasses of pomegranate juice,…

  Temmuz 17, 2024

Han betalte 1200 TL for…

Han betalte 1200 TL for 2 glass granateplejuice, og politiet…

  Temmuz 17, 2024

82 safaribiler ble kontrollert én…

82 safaribiler ble kontrollert én etter én i Alanya Under…

  Temmuz 17, 2024

The penalty for having a…

The penalty for having a house party in Alanya has…

  Temmuz 16, 2024

Straffen for å ha en…

Straffen for å ha en hjemmefest i Alanya er fastsatt…

  Temmuz 16, 2024

En buss med turister hadde…

En buss med turister hadde en ulykke i Muğla: 2…

  Temmuz 14, 2024

Leieøkninger og nye regler i…

Leieøkninger og nye regler i Antalya Antalya eiendomsmeglere og forretningstilhengere…

  Temmuz 13, 2024

Rent Increases and New Regulations…

Rent Increases and New Regulations in Antalya Antalya Realtors and…

  Temmuz 13, 2024