Mart 3, 2024

CHANGE  LANGUAGE

Amerika duyurdu..

3d9b17f0 10ee 42db ba47 288655a7575a

Amerika duyurdu.. İsrail Gazze’den kaçıyor..

İsrail Gazze’den 5 tugayını çektikten sonra bu kez binlerce askerini Gazze’den çekeceğini duyurdu. Bununla yetinmedi önemli miktardaki yedek askerlerin de askerliklerinin sonlandırılacağını ifade etti.

Amerika duyurdu : İsrail güçlerini Gazze’den kademeli olarak çekiyor

Amerikalı bir yetkili: İsrail güçlerinin Gazze’den çekilmesi, kuzeyde daha az operasyonun başladığını gösteriyor… işgal, Gazze çevresindeki yerleşimcilerin geri dönüşünden bahsediyor..

Gazze’deki savaşta değişimin başlangıcı

Amerikalı yetkili şunları ekledi: “Bu, teşvik ettiğimiz, kuzeyde daha az yoğun operasyonlara doğru kademeli bir geçişin başlangıcı gibi görünüyor.” Bunun İsrail işgal ordusunun orada Hamas’ın askeri yeteneklerini ortadan kaldırmada elde ettiği başarıyı yansıttığını söyledi.

Beyaz Saray, ABD Başkanı Joe Biden’ın 23 Aralık’ta İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile İsrail’in hedefleri ve Gazze’deki askeri operasyonlarının aşamaları hakkında görüştüğünü söyledi.

Beyaz Saray, Biden’ın ayrıca sivillerin yaşamının korunması ve İslami Direniş Hareketi (Hamas) tarafından tutulan rehinelerin serbest bırakılması gerektiğini vurguladığını da sözlerine ekledi.

ABD, müttefiki İsrail’i desteklemeye devam etti ancak Gazze’de artan ölü sayısı ve insani krizle ilgili endişelerini dile getirdi.

ABD, İsrail’in Gazze’deki planında değişiklik yapmasını talep ediyor

ABD’li yetkililer İsrail’i Gazze’deki askeri operasyonlarını Hamas’ın liderliğine ve altyapısına odaklanan operasyonları da içerecek şekilde daha az yoğun bir aşamaya ayarlamaya çağırdı.

İsrailli bir yetkili, savaşın yeni aşamasının aylarca sürebileceğini ve diğer yerel “temizleme” operasyonlarını da kapsayacağını söyledi. Değişiklik aynı zamanda kuzeyde İran destekli Lübnan Hizbullah’ıyla daha geniş bir çatışma yaşanması durumunda askeri birliklerin serbest bırakılmasını da sağlayacak

Amerikalı bir yetkili, 1 Ocak 2024 Pazartesi günü, İsrail’in güçlerinin bir kısmını Gazze’den çekme kararının, devam eden çatışmalara rağmen kuzey Filistin Şeridi’nde daha az yoğun operasyonlara doğru kademeli bir geçişin başlangıcı olduğunu söyledi. İsrail Savunma Bakanı Yoav Galant, 7 Ekim saldırısının ardından tahliye edilen Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki İsrail topluluklarından bazılarının, askeri operasyonlar ilerledikçe yakın gelecekte geri dönebileceklerini söyledi.

Bölge sakinleri, İsrail’in Gazze Şehri’nin bazı mahallelerinden tanklarını geri çektiğini, yöntemlerini değiştirme ve asker sayısını azaltma planlarını açıkladığını ancak yoğun bombardıman nedeniyle Şeridi’nin diğer yerlerinde çatışmaların devam ettiğini söyledi.

 Yerleşimcilerin evlerine dönme çabaları

İlgili bağlamda, İsrail Savunma Bakanı Yoav Galant Pazartesi günü yaptığı açıklamada, 7 Ekim saldırısının ardından tahliye edilen kuzey Gazze Şeridi’ndeki bazı İsrailli topluluk sakinlerinin, askeri operasyonlar ilerledikçe yakın gelecekte geri dönebileceklerini söyledi.

Gallant, düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamalara göre, yerleşim bölgesinin 4 ila 7 kilometre kuzeyinde bulunan bölgelerde tahliye edilen bazı topluluk sakinlerinin yakında evlerine dönebileceklerini ekledi.

İsrail’in güneyindeki yerleşim konseyi başkanı Pazartesi günü, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu hükümetini, halen mevcut olan “Gazze zarfı” yerleşim yerlerine geri dönme karşılığında bölge sakinlerine mali hibelerle rüşvet vermeye çalışmakla suçladı. Strip’ten füze saldırılarına maruz kalıyor.

Bu, Sdot Hanegev Bölge Konseyi başkanı (kuzeybatı Negev çölünde 16 yerleşim birimini içerir) Tamer Idan’ın İbranice Yedioth Ahronoth gazetesine yaptığı açıklamalarda geldi.

İsrail yerleşim sakinlerine geri dönmeleri için “rüşvet” veriyor

Pazartesi günü erken saatlerde, resmi Broadcasting Corporation, İsrail işgal ordusunun “Gazze sınırı”ndaki 6 yerleşim biriminin (Şerid’e 4-7 km uzaklıkta 5 yerleşim ve 4 km’den daha az bir yerleşim birimi) sakinlerini evlerine geri döndürmeye hazırlandığını açıkladı. savaşın başında burayı terk ettiler.

Geri dönmeyi kabul eden sakinlerin (değeri belirtilmeyen) bir “adaptasyon bursu” alacağını, geri dönmeyi reddedenlerin ise İsrail’in merkezindeki otellerde kalmaya devam edebileceklerini açıkladı.

Aynı zamanda Netanyahu’nun Likud partisinde aktivist olan Idan da buna yanıt olarak şunları söyledi: “İsrail hükümeti, bölge sakinlerini 6 Ekim’e (savaş öncesi statükoya) geri döndürüyor ve kişisel güvenliklerinden vazgeçiyor.”

Kendisi, İsrail hükümetinin “güvenlik tehdidini ortadan kaldırmadan, bölgedeki kasabalara büyük bir güvenlik müdahalesi sağlamadan ve geri dönenleri özümseyebilecek bir eğitim sistemi olmadan bölge sakinlerine evlerine dönmeleri için rüşvet vermeye çalıştığını” da sözlerine ekledi.

Pazartesi günü erken saatlerde Yedioth Ahronoth gazetesi, İsrail işgal ordusundan isimsiz üst düzey yetkililerin, Hamas’ın önümüzdeki iki veya üç yıl içinde azaltılmış da olsa Gazze Şeridi’nden roket ve havan topu fırlatma kabiliyetine sahip olacağını söylediğini aktardı.

Kaynak: Habervitrini.Com

Diyar21Haber

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME!
Sitemizde bulunan bazi haber içerikleri farklı sayfalardan çekilmektedir.

İletişim

HABER KALDIRMA – HABER DÜZELTME – ÖNERİ VE ŞİKAYET – REKLAM VE İŞBİRLİKLERİ için

Bizimle İletişim Kurun / KONTAK

Diyar21 Merkez Haber

MANŞET POLiTiKA & SiYASET

CHP’den istifa eden Serdar Türker

ASAYİŞ MANŞET

“Sibergöz-23” operasyonu -146 şüpheli yakalandı,,

DÜNYA MANŞET

Ebu Ubeyde duyurdu…Diyar21 News

MANŞET Yaşam

Sokak köpeği bir günde 8 kişiyi ısırdı.. DiYARBAKIR / D21 HABER

MANŞET Yaşam

Hulki Cevizoğlu vatandaşlar tarafından protesto edildi.Diyar21 News

MANŞET YEMEK / GIDA

Türk mutfağı – ÇİKOLATALI KURABİYE- D21 yemek tarifleri

ASAYİŞ BÖLGE HABER MANŞET

Elazığ’da “Cımbız 2” Operasyonunda 9 Şüpheli Yakalandı

MAGAZİN MANŞET

Ajda Pekkan’ı taklit eden biri daha !! Diyar21 Magazin Life

ASAYİŞ BÖLGE HABER MANŞET

Şanlıurfa’da suç örgütüne operasyon: 13 tutuklama..

MANŞET SPOR

TFF’den flaş açıklama!

KAZA MANŞET

İzmir’in Bayraklı İlçesinde Korkunç Kaza 1 Kişi Hayatını Kaybetti

İlçe Haberleri KAZA MANŞET

Araç şarampole devrildi ve sonucunda 1 kişi hayatını kaybetti, 1 kişi ise yaralandı.

MANŞET POLiTiKA & SiYASET

Kurum: Metro hattımızı 5 yılda 2 katına çıkaracağız

DÜNYA MANŞET

İsrail yardım bekleyen sivilleri bombaladı..100’den fazla şehit var

Deprem MANŞET

Prof. Dr. Naci Görür, o ilçe için kritik 1 uyarıda bulundu

MANŞET Yaşam

Kaçakçılık Ne Demek?

MANŞET Yaşam

Siber Suçlarla Mücadele Ne demek ?

MANŞET

Organize suç örgütleri Ne Demek ?

ASAYİŞ MANŞET

Organize suç örgütlerine yönelik operasyon: 37 kişi gözaltına alındı.

EKONOMI MANŞET

Türkiye, 2023 yılında %4,5 oranında büyüme kaydetti.