CHANGE  LANGUAGE

“Alimlerin bu tür programlara ihtiyacı var”

“Alimlerin bu tür programlara ihtiyacı var”

İTTİHADUL ULEMA’nın düzenlediği “8’inci Alimler Buluşması” programına katılan alimler, ulemanın bu tür programlara ihtiyaç duyduğunu belirterek diğer bölgelerde de düzenlenmesi gerektiğine işaret etti.

Alimler ve Medreseler Birliği (İTTİHADUL ULEMA), birçok ülkeden alimin katılımıyla Diyarbakır’da “8’inci Alimler Buluşması”nı gerçekleştirdi.

Bu yıl gerçekleştirilen 8’inci Alimler Buluşmasına katılan ulema, programın çok verimli geçtiğini belirtirken bunun sadece Diyarbakır’da değil, diğer bölgelerde de düzenlenmesi gerektiğini ifade etti.

İTTİHADUL ULEMA’nın düzenlediği ‘Alimler Buluşması’ programına her sene katıldığını, her yıl katılımın daha bereketli ve geniş olduğunu dile getiren Molla Mustafa Arvasi, farklı ülkelerden gerçekleşen katılıma ithafen Türkiye’den ve diğer ülkelerden ümitvar olduğunu belirterek bu toplantıyı bir şiar ve medreselerin uyanışı olarak nitelendirdi.

Molla Mustafa Arvasi

“Medreseler yeniden ayağa kalkmalı, gençliğe rehber olmalı”

Medreseler konusunun Türkiye’de ve diğer İslam ülkelerinde parmak basılması gereken noktalar olduğunu sözlerine ekleyen Arvasi, birliktelik sağlanması hususunda geç kalındığını ifade ederek şunları söyledi:

“Medreseler dairesinde sıkışıp bazıları işlevsiz hale gelirken kurumsallaşan da oldu ve bu medreselerle bir an evvel ittihat sağlanmalı, neslin ihyası için tümüne tek medrese gözüyle bakılarak harekete geçirilmelidir. Çünkü bugünkü neslimiz edepten ve hayadan yoksun bir şekilde başını almış gidiyor. Sadece dünyevileşme kaldı. Maalesef bu dünyevileşme de başta Allah’a olan bağımızı, akrabalık ve insanlık bağlarımızı birbirinden kopardı. Bundan dolayı medreseler yeniden ayağa kalkmalı, gençliğe rehber olmalı, ulemanın istişaresine kulak vermeli ve her bir ilim sahibi olan insan elini vicdanına bırakmalıdır.”

Arvasi, “Medreseler ve alimler ümmetin manevi lideridir, Peygamber Efendimizin varisleridir, iyilikte rehber ve önderdirler. Temenni ediyoruz ki ülkemizde ve İslam ülkelerinde bu heyecan artsın ve günden güne fazlalaşsın.” dedi

Molla Fahrettin Güneş

“Alimlerin buluşma alanındaki boşluğunu İTTİHADUL ULEMA’nın karşılayacağına inanıyorum”

Erzurum’dan programa katılım sağlayan Molla Fahrettin Güneş, “Bu toplantıya ilk kez katılıyorum. Alimlerin bir araya gelip ilim meselelerini değerlendirmeleri, dünya Müslümanlarının muhtaç oldukları bir durumdur. Bunun ileriki zamanlarda çok daha profesyonel yapılmasını arzu ediyorum. Sadece Diyarbakır Bölgesi değil, bütün Türkiye’ye yaygınlaştırarak Müslümanların derdi ne ise o meseleler üzerinde tartışarak özetini bir kitapçık halinde gelen misafirlere takdim edilirse çok faydalı olacağına inanıyorum. Çünkü Müslümanların buna ihtiyacı var. Uzun zamandan beri bu alanda bir boşluk vardı ve İTTİHADUL ULEMA’nın bu ihtiyacı karşılayacağına inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Bu tür buluşmaların tüm cemaat ve cemiyetlere yayarak geliştirilmesi gerektiğinin altını çizen Güneş, “Kısıtlı zaman içerisinde burada olduğumuzdan gerek medreseleri ve çalışmaları istediğimiz gibi gezemedik ama burada bizi misafir eden kardeşlerimizle bilgilendirme, istişare ve konuşmalar yaptık. Aslında geniş bir zaman ayırarak bunları biraz daha güzel şekilde anlamak, istişare etmek ve Türkiye’deki tüm cemaat ve cemiyetlere yayarak geliştirmek lazım.” şeklinde konuştu.

Molla Galip Özkan

“Bu programla birçok eksiğimizin olduğunu anladık”

Alimler buluşmasının daha önceki programlarına katılamadığının üzüntüsünü paylaşan Muşlu Molla Galip Özkan, düzenlenen programın çok verimli geçtiğini belirterek İTTİHADUL ULEMA’ya teşekkürlerini iletti.

Molla Özkan, “İlk kez böyle bir programa katılıyorum ve çok geç kaldığımı düşünüyorum. Başta Molla Enver Kılıçarslan olmak üzere İTTİHADUL ULEMA camiasına müteşekkirim, Allah kendilerinden razı olsun, fazlasıyla görevlerini ifa ediyorlar. Eksiklik şahsiyetimizdedir. Şahsen en büyük eksikliğimiz, evimizde oturup kitaplarla iştigal olduğumuzda sadece ilmin bu olduğunu zannediyoruz. Böyle programlar düzenlendiğinde ve buna katılım sağladığımızda çok eksiklerimizin olduğunu anlıyoruz.” diye belirtti.

Gerçekleştirilen programdan çok etkilendiğini ve istifade ettiğini sözlerine ekleyen Molla Özkan, “İlimlerinde mahir seydalarımız farklı coğrafyalardan gelerek görüşlerini beyan ettiler ve hasta olan gönüllerimizi ihya ettiler. Onlar konuştukça bizler eksikliklerimizi fark ettik. Cihad, ilim ve medrese metotlarının tümünde noksanlarımız vardı. İnşallah bu eksikliklerimizi gidereceğiz.” dedi.

Özkan, “Toplumun içerisindeki hastalıklar çok güzel dile getirildi. Gençlerimize nasıl yaklaşacağımızı, onların sorunlarıyla nasıl ilgileneceğimizi öğrettiler. Hasılı istifade ettik. Bunu anladık ki sadece İTTİHADUL ULEMA içerisinde değil, doğusu batısıyla kuzeyi güneyiyle Türkiye’nin dört bir yanında bu içtimalar gerçekleşmeli, bu sorunlar dile getirilmelidir. İTTİHADUL ULEMA görevini yerine getirdi fakat sadece düzenlenen bu program yeterli değil. Çünkü öyle bir zamandayız ki bela, musibet, İslam’a saldırılar, çocuklarımızı elimizden almalar ve devletlerin üzerimize gelmesiyle bizleri bölük pörçük etmişler. Allah kendilerinden razı olsun, hayırlarını kabul etsin inşallah.” ifadelerine yer verdi.

Kaynak :GuneydoguGuncel.COM

Diyar21Haber
DiYARBAKIR YEREL HABER KAZA

Diyarbakır Kayapınar’da Feci Kaza: Yaralılar Var

MAGAZİN

Erol Evgin – İZMİR’DE MARŞLARLA FİNAL!

MAGAZİN

En Güzel 21 Türk Kadın Oyuncu – Top 21

MAGAZİN

Mezarlık sete çıktı

Eglence

Acaba 2 resim arasındaki fark Ne Olabilir ? 1000`lerce kişiden sadece 1’i görüyor! Sen de dene IQ’nu ölç

Deprem

Son Dakika Manisa Soma`da 5,0 deprem..

Bilgilendirme

İsveç Oturma İzni Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir? Diyar21 News

Trafik

Benzine 2 TL, motorine 1,68 TL zam yapıldı

MAGAZİN

Nurgül Yeşilçay oğluyla ilk kez kamera karşına geçti

ASAYİŞ

TSK Personellerine sosyal medya ve internet yasak ..

DÜNYA Yaşam

Almanya, İsrail askerlerinin yaralı Filistinliyi askeri araca bağlamasını kınadı

MAGAZİN

Holding için geri sayım!

DiYARBAKIR YEREL HABER

Şeriat sloganlarıyla kahve ve hamburger zincirini basanlara gözaltı

Yaşam

Zincir marketlerde nakit para geçmeyecek

Yaşam

Seçil Erzan ile Dilan Polat koğuş arkadaşı oldu

SPOR

Galatasaray büyük oynuyor.. İki yıldızdan biri

DÜNYA

Ruhani’den İran’ı karıştıracak nükleer itirafı!

Teknoloji

Mercedes eski tasarımına dönüyor

Yaşam

e-Devlet akraba ilişiği kesme işlemleri gerçek mi?

SPOR

Hakan Çalhanoğlu, Cenk Tosun ve İsmail Yüksek’ten Çekya maçı açıklaması

Jeep safari kjøretøy sjåfør som…

Jeep safari kjøretøy sjåfør som rømte i Alanya ble arrestert…

  Haziran 23, 2024

Mens 1 turist mistet livet,…

I Alanya omkom en turist og 3 personer ble skadet…

  Haziran 22, 2024

Mens 1 turist mistet livet,…

Mens 1 turist mistet livet, rømte sjåføren av jeepsafaribilen i…

  Haziran 22, 2024

Et jordskjelv skjedde i landlige…

Et jordskjelv skjedde i landlige Alanya i dag. 2024-06-20 /…

  Haziran 20, 2024

Personen som onanerte mens han…

1 - Personen som onanerte mens han så på en…

  Haziran 20, 2024

Den nye adressen til russere…

Den nye adressen til russere som rømte fra Alanya er…

  Haziran 15, 2024

To barn ble slått fordi…

To barn ble slått fordi de spilte fotball på hotellhytta…

  Haziran 15, 2024

Skammelige BILDER i mange bakerier…

Skammelige BILDER i mange bakerier og konditorier i Alanya Alanya…

  Haziran 12, 2024