Aralık 3, 2023

CHANGE YOUR LANGUAGE

7 şehiri sağanak yağış vurdu.. Şok eden görüntüler

f01a2814 6084 4dfa a624 ec54cff423f1

7 şehiri sağanak yağış vurdu.. Şok eden görüntüler

Sağanak 7 kenti vurdu, ev ve iş yerlerini su bastı
7 kentte etkili olan sağanak nedeniyle birçok ev ve iş yerini su bastı, su birikintileri nedeniyle araçlar trafikle ilerlemekte güçlük çekti. Öte yandan meteoroloji bölge için art arda uyarılarda bulundu. Öte yandan sağanak nedeniyle eğitime de ara verildi.

Sivas’ta aniden etkili olan sağanak yağış günlük yaşamı olumsuz etkiledi. Birçok ev ve işyerini su basarken vatandaşlar evlerindeki suyu çıkarmak için çaba sarf etti.

saga21 23823886

DUVAR DEVRİLDİ

Sağanak nedeniyle Kılavuz Mahallesi’nde bulunan Yukarı Tekke Mezarlığı’nın istinat duvarı devrildi. Devrilen duvardan kopan parçalar ise yola saçıldı.

Ayrıca Şeyh Şamil Mahallesi Hamza Yerlikaya Caddesi’nde oluşan su birikintisi nedeniyle birçok araç mahsur kaldı.

saga31 23823873

Bazı vatandaşlar ise araçlarına dolan suları tahliye etmeye çalıştı. Sağanaktan olumsuz etkilenen vatandaşlar her yağmurda bu tür sıkıntılar yaşandığını ileri sürerek yetkililerden yardım istedi.

trab41 23823936

TRABZON’DA DA SAĞANAK ETKİLİ OLDU

Trabzon’un Sürmene ilçesinde saat 16.00 sıralarında başlayan sağanak nedeniyle cadde ve sokaklar göle döndü, bazı ev ile iş yerlerini su bastı. Gök gürültülü süren ve giderek etkisini artıran sağanakta, araç sürücüleri göle dönen yolda zor anlar yaşadı; trafikte aksamalar meydana geldi.

 

 

trab31 23823942

Yağmura dışarıda yakalanan vatandaşlar ise kapalı yerlere ve saçak altlarına sığınmaya çalıştı.

TAHLİYE ÇALIŞMALARINA BAŞLANDI

Çok sayıda su basması ihbarı nedeniyle belediye ekipleri yetersiz kalınca vatandaşlar kendi imkânlarıyla ev ile işyerlerine dolan yağmur sularını tahliye etmeye başladı. Sağanak nedeniyle kentin bazı bölgelerinde küçük çapta heyelanlar meydana geldi. İlçeye bağlı Çarşı Mahallesi’nde binaların bulunduğu yerleşim yerindeki istinat duvarının bulunduğu yerde meydana gelen heyelanda şans eseri olumsuzluk yaşanmadı. Çamlıca Deresinin suyun getirdiği çamur ve ağaç parçaları ile tıkanmaması için belediye ekipleri iş makineleri ile dere ağzında temizlik çalışmasına başladı.

trab21 23823469

SU BASAN EVLERDE MAHSUR KALANLAR İTFAİYE YARDIMI İLE ÇIKARTILDI

Sağanak sonrası su baskını yaşanan cadde ve evlerdeki tahliye ve temizlik çalışmalarına başlandı. Ekipler, yoğun yağışla gelen çöp ve toprağın tıkandığı mazgal ve kanallara müdahale edip, suyun etkisinin artmasını önledi.

Sürmene’nin Çamlıca Mahallesi 8 katlı Alsen Apartmanında giriş katlar sular altında kaldı. Evlerde bulunan 12 vatandaş itfaiye yardımı ile üst katlardaki evlerin balkonlarından çıkartıldı. Bina içinde ve çevresinde su tahliye çalışmalarına başlandı. Su baskını nedeniyle Çamlıca Mahallesinde güvenlik amaçlı elektrik verilmedi.

BAŞKAN ÜSTÜN’DEN AÇIKLAMA

Sürmene Belediye Başkanı Rahmi Üstün, ilçe merkezinde iş yeri ve binalarda su baskınları yaşandığını belirterek şunları söyledi;

*Saat 5,5- 6 civarlarında yaklaşık 40-45 dakikalık süre zarfında yağan yağmur ilçemiz içerisindeki iş yerlerinde, binalarda su baskınlarına neden oldu. Şu anda temizlik çalışmaları kapsamında suyu boşaltma çalışmaları devam ediyor. Büyükşehir Belediyesinden destek geldi. TİSKİ’nin vidanjörlerini çağırdık.

*Onlarda geldi. Şükür ki can kaybı gibi bir konumuz söz konusu değil. Ama maddi hasar var. İş yerlerini su bastığı için oradaki hem gıda maddelerinde hem de elektronik maddelerde zarar olduğu tespit ediliyor.

*Bunların da tespitlerine başlanacak. Çok kısa sürede aşırı yağan yağmurla gerçekleşen bir durum. Şükür ki ırmaklarımız, derelerimiz taşıp ilçe içerisine basmadı ama mahalle yollarından aşağıya gelen yağmur suları neredeyse dere gibi su getirdi.

*Yukarıdaki mahallelerimizden henüz olumsuz bir şey gelmedi. Sahil kesiminde etkili olan bir yağmur. Sadece bir mahallemizden heyelan olduğuna dair haber geldi.

image small

SAMSUN VE ORDU SAĞANAĞA TESLİM

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından ülke genelinde 44 ilçede kuvvetli yağış, yağmur, sel ve su baskınları için yapılan uyarıların ardından, akşam saat 19.00 gibi Samsun’da sağanak yağmur başladı.

Özellikle Atakum, Canik ve İlkadım ilçelerinde etkili olan sağanak yağmur nedeniyle bazı cadde ve sokaklarda göle döndü. Yollardaki su birikintileri sürücüleri zor durumda bırakırken, trafikte de aksamalar yaşandı. Zemin katlarda bulunan iş yerleri ve evler sular altında kaldı.

image small

Samsun merkezde sağanak yağmur nedeniyle tramvay seferleri aksadı. Yağışların artması sonucunda tramvay seferleri bir süreliğine durduruldu.

İlkadım ilçesi Baruthane mevkiinde ise, yüksekten akan sular şelale görüntüsü oluşturdu. Yağmur suları Atatürk Bulvarı’nda dökülünce araç trafiğinde aksamalar oldu.

image small

Suyla dolan yollarda sürücüler zor anlar yaşadı. Atakum ilçesinde de alt katlarda bulunan daireler sular altında kaldı. Bazı yerlerde su seviyesi 80 santimetreyi geçtiği ileri sürüldü.

EĞİTİME ARA VERİLDİ

Samsun Valiliğinden gece yarısı yapılan açıklamada, kent merkezi ve ilçelerde sağanak yağmurun devam edeceği belirtilerek, “İlimiz ve ilçelerinde devam eden çok kuvvetli ve şiddetli yağış nedeniyle sel, su baskını, yıldırım, heyelan ve ulaşımda aksamalar olabileceği değerlendirilerek 02.10.2023 Pazartesi günü tüm okullarımızda  (anaokulu,ilkokul,ortaokul, lise) eğitim-öğretime bir gün ara verilmiştir” denildi.

GÖLKÖY’DE KUVVETLİ YAĞIŞ

Ordu’nun Gölköy ilçesinde de kuvvetli yağış hayatı olumsuz etkiledi. Yağmur suları sokaklardan dere gibi aktı. Bazı iş yeri ve evleri su bastığı belirtildi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, kuvvetli yağışların yarın da devam edeceğini açıkladı. Öte yandan yetkililer işi olmayan kişilerin dışarıya çıkmamasını istedi.

ad11 23825593

ADANA’DA SAĞANAK VE FIRTINA

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün uyarısının ardından bugün saat 17.00 sıralarında kentte sağanak ve fırtına etkili oldu. Seyhan ilçesi Yeşiloba Mahallesi’nde bir iş yerinin çatısı uçtu.

Sokakta yağış ve fırtınaya hazırlıksız yakalanan vatandaşlar zor anlar yaşadı.

Gece saatlerine kadar aralıklarla devam eden sağanak yağış nedeniyle kent genelinde birçok cadde ve sokaklarda su baskınları yaşandı. Su basan yollara, Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ekiplerce müdahale edildi.

ad21 23825592

OSMANİYE’DE YOLLAR GÖLE DÖNDÜ

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde de sağanak etkili oldu. İlçede bazı caddelerde su birikintileri oluştu, sürücüler trafikte ilerlemekte güçlük çekti.

Şiddetli yağış nedeniyle bazı ev ve iş yerlerini su bastı. Düziçi Belediyesi ekipleri, ilçedeki caddelerde oluşan su birikintisinin tahliyesi için çalışma başlattı.

KONYA’DA 3 İLÇE ETKİLENDİ

Kulu ilçesindeki sağanak Canımana Mahallesi’nde etkisini gösterdi Dere yatağının taşması nedeniyle oluşan selde mahalledeki bazı tarım arazileri su altında kaldı, çevresindeki ahır ve ağıllar zarar gördü. Cihanbeyli ilçesinde oluşan sel nedeniyle bir samanlık su altında kaldı. Ereğli ilçesinde bir ev ile altgeçidi su bastı. Ekipler, 3 ilçede zarar gören yerlerdeki suların tahliye etti.

3 İLE UYARI GELDİ

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, sosyal medya hesabından Trabzon, Giresun, Rize ve Artvin için uyarıda bulundu. Yapılan paylaşımda beklenen yerel kuvvetli gök gürültülü sağanak yağışlara dikkat edilmesi gerektiği belirtilirken şu ifadelere yer verildi:

Bugün öğle saatlerinden itibaren Giresun, Trabzon ve Rize çevreleri ile Artvinin kıyı kesimlerinde kuvvetli yer yer çok kuvvetli (21-75 km/m2) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Ani sel, su baskını, yıldırım, heyelan, yerel dolu yağışı, ani kuvvetli rüzgar ve kısa süreli fırtına ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

trab11 23823465

DOĞU KARADENİZ’DE FIRTINA BEKLENİYOR

Meteoroloji Genel Müdürlüğü sosyal medya hesabından yapılan uyarıda Doğu Karadeniz’de fırtına beklendiği duyuruldu. Duyuruda şöyle denildi;

“Doğu Karadenizde rüzgarın yarın (02.10.2023 pazartesi)batı ve kuzeybatı doğusu, güneybatı yönleriden etkisini artırarak sabah saatlerinde batısı, öğle saatlerinden itibaren genelinde 6 ila 8 kuvvetinde (50-75 km/saat) fırtına şeklinde eseceği tahmin edilmektedir.Fırtınanın salı günü (03.10,2023 ) sabah saatlerinde etkisinı kaybetmesi beklenmektedir.”

Güncellenme Tarihi : 2.10.2023 01:27

Kaynak: HaberVitrini.Com

About Author

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME!
Sitemizde bulunan bazi haber içerikleri farklı sayfalardan çekilmektedir.

İletişim

HABER KALDIRMA – HABER DÜZELTME – ÖNERİ VE ŞİKAYET – REKLAM VE İŞBİRLİKLERİ için 

Bizimle İletişim Kurun / KONTAK

Diyar21 Merkez Haber

MAGAZİN MANŞET

Farah ve Tahir için işler kolay olmayacak

Farah ve Tahir için işler kolay olmayacak Demet Özdemir ve Engin Akyürek'in başrolde yer aldığı Adım Farah bu akşam Fox'ta olacak. Dizide, Farah ve Tahir,...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

“Ne Gemiler Yaktım” için nefesler tutuldu

"Ne Gemiler Yaktım" için nefesler tutuldu Show TV’de 4 Aralık Pazartesi akşamı ilk bölümü yayınlanacak olan ‘Ne Gemiler Yaktım’ için nefesler tutuldu. Geri sayımın...
Devamını Oku
MANŞET Yaşam

BUDO seferlerine fırtına engeli

BUDO seferlerine fırtına engeli Bursa Büyükşehir Belediyesince işletilen Bursa Deniz Otobüslerinin (BUDO) bazı seferi, olumsuz hava koşulları nedeniyle gerçekleştirilemeyecek. BUDO'nun...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

“Kader Bağları” Asia TV Forum yolcusu

"Kader Bağları" Asia TV Forum yolcusu Birçok Türk dizisinin uluslararası dağıtımını üstlenen Eccho Rights, önceki yıllarda olduğu gibi Asia TV Forum &...
Devamını Oku
MANŞET Yaşam

AK Parti’nin adaylık başvuru ücretleri Gazze’ye gönderilecek!

AK Parti'nin adaylık başvuru ücretleri Gazze'ye gönderilecek! AK Parti'ye ödenen adaylık başvuru ücretleri Gazze'ye gönderilecek! Katil İsrail ateşkesin sona ermesiyle...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

Ozan Akbaba “Ben Bu Cihana Sığmazam” kadrosunda

Ozan Akbaba "Ben Bu Cihana Sığmazam" kadrosunda atv’nin reyting rekortmeni dizisi Ben Bu Cihana Sığmazam’ın kadrosuna Ozan Akbaba 5 Aralık...
Devamını Oku
DÜNYA MANŞET

Rus ordusundaki asker sayısı 170 bin artırıldı

Rus ordusundaki asker sayısı 170 bin artırıldı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus ordusundaki asker sayısını yaklaşık 170 bin kişi...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

“Aile”de sular duruluyor mu?

"Aile"de sular duruluyor mu? Show TV’de ekrana gelen, Ay Yapım imzalı ‘Aile’nin yeni bölüm tanıtımı yayınlandı. Aslan, Devin ve Hülya’nın...
Devamını Oku
GÜNCEL MANŞET

Erdoğan’dan diplomasi trafiği

Erdoğan'dan diplomasi trafiği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dünya İklim Eylemi Zirvesi'ne katılmak üzere gittiği Dubai'de ikili temasları kapsamında, Özbekistan Cumhurbaşkanı...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

Kenan İmirzalıoğlu’ndan ihanet iddiasıyla ilgili açıklama

Kenan İmirzalıoğlu'ndan ihanet iddiasıyla ilgili açıklama Yedi yıldır mutlu bir evlilik sürdüren Kenan İmirzalıoğlu ile Sinem Kobal, geçen günlerde 'ihanet'...
Devamını Oku
MANŞET POLiTiKA & SiYASET

Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri’nden ayrıldı

Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri'nden ayrıldı Başkan Recep Tayyip Erdoğan, BAE'de düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 28'inci Taraflar Konferansı...
Devamını Oku
MANŞET Yaşam

İstanbullular için ‘sarı’ kodlu uyarı! Şiddetli fırtınaya dikkat…

İstanbullular için 'sarı' kodlu uyarı! Şiddetli fırtınaya dikkat... Meteoroloji Genel Müdürlüğü, İstanbul için şiddetli rüzgarın beklendiğini açıkladı. Ardından İstanbul Valiliği...
Devamını Oku
MANŞET POLiTiKA & SiYASET

İyi Parti CHP’nin iş birliği önerisini görüşecek

İyi Parti CHP'nin iş birliği önerisini görüşecek CHP Genel Başkanı Özgür Özel, seçildikten sonra ilk kez ziyaret ettiği İyi Parti...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

Sandık Kokusu’ndan yeni bir tanıtım izleyiciyle buluştu

Sandık Kokusu’ndan yeni bir tanıtım izleyiciyle buluştu Show TV’nin sabırsızlıkla beklenen, yapımına O3 Medya’nın imza attığı, kadrosunda Özge Özpirinçci, Demet Akbağ, Metin...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

Murat Ünalmış: “Son zamanlarda yapılan filmleri sevmiyorum”

Murat Ünalmış: "Son zamanlarda yapılan filmleri sevmiyorum" En son Gülcemal dizisiyle ekranda olan Murat Ünalmış Kadıköy'de gerçekleşen yeni yıl davetine...
Devamını Oku
MANŞET Yaşam

Arda Turan’ın Seçil Erzan ile WhatsApp konuşmaları..

Arda Turan'ın Seçil Erzan ile WhatsApp konuşmaları.. Seçil Emre'ye Muslera'ya sürekli yalan söylüyorum Kamuoyunda 'yüksek karlı gizli fon' olarak bilinen...
Devamını Oku
ASAYİŞ MANŞET

Ümit Özdağ hakkında sonunda soruşturma başlatıldı

Ümit Özdağ hakkında sonunda soruşturma başlatıldı Son dakika: Ümit Özdağ hakkında soruşturma başlatıldı! Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Zafer Partisi Genel Başkanı...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

Altın Kelebek Ödülleri için geri sayım

Altın Kelebek Ödülleri için geri sayım Sinema, televizyon ve müzik dünyasının nabzını tutan, Türkiye’nin en uzun soluklu ödülleri olan “Pantene...
Devamını Oku
DÜNYA MANŞET

Ebu Ubeyde’den son mesaj…

Ebu Ubeyde'den son mesaj... Belki bir daha görüşemeyeceğiz bu nedenle sizden son isteğim şudur.. Ebu Ubeyde'den Tüm Müslümanlara Çağrı: "Muhterem...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

“Bambaşka Biri”nde heyecan artıyor

“Bambaşka Biri”nde heyecan artıyor FOX’un sevilen dizisi “Bambaşka Biri”nin 13. bölüm 1. tanıtım videosu yayınlandı. “Bambaşka Biri”, yeni bölümüyle 8 Aralık Cuma saat 20.00’de FOX'ta. Kaynak: Dizidoktoru.Com
Devamını Oku